VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VLADĚNA ŠEBELOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Setkají se v Kolonce. Po šedesáti letech

Křtiny – "Byly to takové malé, jednoduché domečky bez veškerého vybavení. Nebyla v nich ani voda. Na vaření jsme pro ni chodili do lesní studánky a na mytí do potoka. Někdy večer jsme s tatínkem vzali smaltované kbelíky a šli pro vodu do Křtin,“ vzpomíná na svoje dětství ve čtvrti Kolonka ve Křtinách Bohumil Odehnal.

Ministerstvo: Závory k Novému hradu zůstanou

Olomučany –K Novému hradu se jeho majitel Robert Kraft jen tak lehce nedostane. Přístup k památce stále zamezuje závora, kterou cestu k hradu zatarasila Mendelova univerzita.

V kurzech poradí lidem, jak doma pečovat o své blízké

Blansko – Staráte se doma o nemocného člověka? Máte pocit, že jste v tom sami? A i když se snažíte, prostě už nemáte sílu? Na všechny, kteří odpoví na tyto otázky ano a chtějí se dozvědět něco víc o péči o blízkého člověka, je podle zástupců z občanského sdružení Moravskoslezský kruh zaměřen cyklus odpoledních kurzů Pečuj doma. Začíná v říjnu v Katolickém domě v Blansku a zájemci se na ně mají hlásit už teď.

Cyklista spadl do řeky. Je lehce zraněn

Blansko – V řece v blízkosti ČKD v Blansku ukončil v pondělí kolem půl jedenácté dopoledne svoji jízdu čtyřiašedesátiletý cyklista.

Noc na železnici: dva lidé skončili pod vlakem

Blansko /AKTUALIZOVÁNO/ - Dva mladé lidi srazil v noci z neděle na pondělí na železnici v Blansku vlak. Šestatřicetiletý mladík nehodu nepřežil, o rok starší žena je těžce zraněna.

Auto srazilo ženu s dítětem. U autobusové zastávky

Křetín /AKTUALIZOVÁNO/ – Jednatřicetiletou ženu a její dvouleté dítě musel z nehody, která se stala v neděli v podvečerních hodinách u Křetína na Blanensku, převézt s vážnými zraněními do nemocnice vrtulník. U autobusové zastávky je srazil při předjíždění řidič BMW.

Ujížděl policistům rychlostí téměř 170 v hodině

Blanensko – Na motorkáře a piráty silnic číhali blanenští policisté v neděli na hlavním tahu Brno-Svitavy. Při akci téměř dvacet policistů zkontrolovalo šestapadesát motocyklů a patnáct osobních aut. Celkem odhalili sedmadvacet přestupků a uložili pokuty za osmadvacet tisíc korun.

Letovický 3 +1? Tak trochu jiný festival

Letovice /FOTOGALERIE/ - Festival 3 +1 v Letovicích lidem nabízí spojení neziskovek, hudby a rozmanitých dílniček. Letos se konal už po dvanácté.

V Roudce se jel Bultak-kututák

Velká Roudka /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Závodit se dá na čemkoliv. Hlavní je dojet,“ řekli si před lety dobrovolní hasiči ve Velké Roudce. A tak vznikl závod traktorů domácí výroby Bultak-kututák. A udržel se už deset let.

Slunce láká do ulic narkomany

Blanensko - S nástupem teplých dnů se přestali schovávat ve svých doupatech blanenští narkomani. Vedle dlouhodobě závislých v létě s drogami experimentují také studenti.

O víkendu vyvrcholí Iberica i letovický Festival 3+1

Blanensko /TIP NA VÍKEND/ - Předposlední prázdninový víkend se na Blanensku doma nikdo rozhodně nudit nemusí. Kulturními akcemi budou sobota i neděle opravdu nabité.

Zmizelé archiválie: Další žaloba, pátrání začíná nanovo

Rájec Jestřebí – Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zmizely z trezoru městského úřadu v Rájci-Jestřebí cenné archiválie z období druhé světové války.

Na Švýcarnu se sjedou nevidomí

Adamov – Chodit po lese, vyjet si do města, vyrábět z kamínků, hrát na kytaru. Věci, které jsou pro většinu lidí samozřejmostí. Pokud ovšem vidí. Práci s nevidomými a s lidmi se zrakovým postižením si na mezinárodní výměně mládeže vyzkouší skupina dobrovolníků.Sjedou v pátek na čtrnáct dní na Švýcárnu u Adamova.

Hody lidi baví. Přibývá na nich tradičních krojů

Blanensko – „Čí jsou hody? Naše! Čí jsou dluhy? Starostovy!“ Přestože tradice krojovaných hodů se pojí spíše s jihem Moravy, halekání stárků a stárek můžou slyšet lidé také na Blanensku.

Cyklostezka Holštejn-Baldovec bude bez aut

Holštejn - Proti cyklostezce mezi Holštejnem a Baldovcem lidé protestovali peticí. Obávali se, že po ní budou jezdit auta. Nakonec se stavět bude, podle vedení obce ale jen pro cyklisty

Vavřinec bude slavit titul Vesnice roku. Po celou sobotu

Vavřinec – Prohlídky rozhledny, ukázky historického šermu i dětský bigbeat. Před dvěma měsíci Vavřinec získal titul Vesnice roku 2011 Jihomoravské kraje. A tuto sobotu to pořádně oslaví.

V Kotvrdovicích lidem otevřou letiště

Kotvrdovice – V sobotu se už po šestnácté sejdou všichni příznivci létání na letišti v Kotvrdovicích. Letos tam místo tradičního leteckého dne otevřou lidem hangáry.

Lázně v Roudce: práce zastaveny

Velká Roudka /FOTOGALERIE/ - Právě před rokem pracovali v areálu bývalých lázní ve Velké Roudce dobrovolníci z Francie, Jižní Koreje, Kanady, Itálie i Ruska. Návštěvníci, kteří nyní zavítají do areálu, však najdou bývalé a v devatenáctém století velmi oblíbené lázeňské středisko opuštěné.

Na Ptačině staví parkoviště i cesty k domům

Adamov – Parkoviště pro čtyřicet aut, opravené chodníky a příjezdové cesty k zadním vchodům bytovek. Toho všeho se už zakrátko dočkají lidé z Adamova.

Kryté lázně hlásí: Otevřeno

Blansko, Boskovice – V aquaparku je zima, tak ať se lidé můžou aspoň koupat v krytém bazénu,“ rozhodli se provozovatelé lázní na Blanensku. V Blansku krytý bazén otevřeli minulý víkend, v Boskovicích se k tomu chystají tuto sobotu.

Nové cyklostezky? Zatím jen v plánech

Blanensko - Letos si cyklisté na Blanensku moc nepolepší. Z plánovaných tras přibyly jen nové značky z Blanska směrem pod Nový Hrad a stezka z Boskovic do Mladkova.

Krádeží v kempech přibývá, lidé nezamykají věci

Blanensko – Místo pohodové dovolené přišly o doklady, peníze, fotoaparát, MP3 přehrávač, parfémy a další věci za téměř dvacet tisíc korun.

Nemocnicím na Blanensku dluží pacienti statisíce

Blanensko - Ani pod hrozbou několikatisícového nárůstu dluhu, mnozí pacienti v nemocnicích na Blanensku regulační poplatky neplatí. Jejich prodeji by se tak nebránili třeba v Letovicích.

Do Vísek se sjedou sochaři

Vísky – Možná vznikne i Panna Marie, možná zůstane jen u pastýřů. Do kamene i dřeva budou tesat sochaři ve Vískách. V pátek tam startuje sochařské sympozium. Začínají umělci na něm budou tvořit sochy pro obec celých čtrnáct dní.

Ukradl dřevo za třicet tisíc

Holštejn – Přitopit si doma zadarmo a možná i něco prodat. Takové plány měl zřejmě dřevorubec se dřevem, které těžil bez povolení v okolí Holštejna.

Při nehodě byl zraněn mladík. Přiletěl pro něj vrtulník

Krhov – Řidičský průkaz měl doma sotva rok a už jej po nehodě do nemocnice vezl vrtulník.

Ve Křtinách plánují výstavu o městečku. Už příští léto

Křtiny – Křtiny jsou v rámci blanenského okresu fenomén, je přesvědčeno vedení městyse.

Žně zastavily deště. Obilí přerůstá

Blanensko – Sklízet obilí začala většina zemědělských družstev na Blanensku už v druhé polovině července. Dodnes ale značná část obilovin zůstává na polích. Prší do nich a tak je zemědělci nemůžou poséct.

Boskovice: s pacienty v nemocnici komunikují bezdrátově

Boskovice – Zavolat si na pomoc sestru na jakémkoliv místě oddělení. Tuto možnost nyní mají pacienti interny boskovické nemocnice. Jako první v regionu tam zavedli bezdrátovou signalizaci mezi pacienty a sestrami.

V blanenské knihovně budou učit psychologii

Blansko – Jsem spíš sangvinik, nebo cholerik? Jakou hemisféru mozku víc používám? A jaké mám vlastně hodnoty? Odpovědi na tyto a další otázky z oblasti lidské psychiky se dozví účastníci Blanenské univerzity (nejen) pro seniory. Letos už podruhé ji pořádá Městská knihovna Blansko.

Tanečních zábav na Blanensku ubývá

Blanensko - Tradičních letních tanečních zábav je na Blanensku čím dál méně. Kvůli vandalům, alkoholu i hluku je mnohé obce zrušily.

Pivo na kole? Pokuta až padesát tisíc

Blanensko - Cyklisty na Blanensku policisté letos kontrolují víc než jindy. Pozor dávají hlavně na alkohol. Za ten na kole hrozí desetitisícové po­kuty.

V Adamově na Mírové postaví hřiště. Do podzimu

Adamov – Nejdřív vylézt po úchytkách na lezecké stěně nahoru, pak se pohoupat v ptačím hnízdě a nakonec si odpočinout na pískovišti. Na novém hřišti si už letos na podzim budou hrát děti v Adamově. Vedení města je nechá vybudovat na ulici Mírové. Podle starosty se jedná o poslední část města, kde si děti nemají kde hrát.

Pálenice: Slivovice letos pálíme víc

Blanensko - Letošní slivovice na Blanensku bude hlavně z višní a třešní. Pálenice netrpělivě čekají i na úrodu švestek, vzácný bude calvados. Jablka zničily květnové mrazy.

Kino v Blansku bude digitální už v září

Blansko – První film, kterým digitalizaci kina oslavíme, si zřejmě vyberou sami diváci na facebooku,“ plánuje vedoucí blanenského kina Pavel Langer. Digitalizace kina v Blansku se blíží. Dokončena by měla být ke konci září.

Koupaliště: letošní rok je propadák

Blanensko - Červen nic moc a červenec katastrofa, tvrdí provozovatelé letních koupaliště na Blanensku. Srpen to podle nich nezachrání.

V Blansku na nádraží lidé dostanou pamětní razítko

Blansko – Další vzpomínka na cesty přibude do cestovatelského deníčku turistům na nádraží v Blansku. Od tohoto týdne dávají paní u okénka cestujícím na hlavním nádraží v Blansku nové pamětní razítko blanenské železniční stanice.

Kvůli čističkám se obce na dlouho zadlužují

Blanensko – Zadlužit se na desítky let, nebo dál nechat lidi vyvážet jímky. Před rozhodnutím, jestli se pustit do stavby čističky odpadních vod za desítky miliónů, nebo si ušetřit peníze na jiné věci, stojí mnohé obce na Blanensku.

Kras je bez houbařů. Zatím

Blanensko - Zatímco jindy v létě nemají houbaři u lesů pomalu kde zaparkovat, letos zůstávají doma. Počasí houbám nepřeje a tak sezóna ještě pořádně ani nezačala.

Černá Hora: opraví střechu školy

Černá Hora – O vybíjené, volejbalu a dalších hrách s míčem si mohli nechat školáci v Černé Hoře jen zdát. Místo rovné podlahy měli jen vyduté parkety v tělocvičně. Alespoň částečné opravy tělocvičny se dočkali už na jaře. Po prázdninách se navíc budou vracet do školy s novou střechou.

Kolem pošty v Blansku postaví novou silnici. Za 10 miliónů

Blansko - Místo stavby parkoviště u Sloupečníku vloží Blanenští milióny do opravy Masarykovy ulice u pošty. S prvním úsekem chtějí začít už letos na podzim.

V Blansku odvezou lidem zbytky ze zahrad

Blansko – Zbytků starého ovoce, zeleniny, trávy, listí, uschlých květin a plevele se zbaví od srpna lidé v Blansku. Pravidelný svoz kompostovaného odpadu tam začne druhého srpna a skončí až ke konci listopadu.

Milují historii, opravují hrady

Blanensko - Zříceniny hradů se snaží zachránit nadšenci do středověku. Opravy Blanseku zatím stojí, do Holštejna se ale možná pustí už na jaře.

Zámecký park ve Křtinách otevřou lidem

Křtiny – Jako v pohádce si budou za krátko připadat lidé ve Křtinách. Už v příštím roce můžou trávit víkendové dny v zámeckém parku. Školní lesní podnik Křtiny se totiž rozhodl park obnovit a zpřístupnit lidem.

Rozpaky bojovníků mizely pod litry čokolády

Jedovnice - V Morálním čokobahnu se v kempu Olšovec v Jedovnicích utkalo skoro dvacet bojovníku. Čokoládového ringu se nezalekly ani ženy.

Bránou do Moravského krasu je jen Blansko. Na 10 let

Blanensko - Už rok používá Blansko ochrannou známku Brána do Moravského krasu. Ke zvýšení turismu prý samotná nestačí, ostatní obce se však patentem cítí být poškozeny.

Vanovický jarmark představil kroje i řemesla

Vanovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Srdce z perníku, pražené madle, uzené klobásy, studené pivo a věčná kofola. Stánky plné dobrot, které lákají smysly, ale ze kterých bolí žaludek, koupí lidé na každé pouti. Druhý ročník Malohanáckého řemeslného jarmark ve Vanovicích však nabídl i něco navíc.

V Bořitově opravují školu, školku i obecní úřad

Bořitov – Svoji školu po prázdninách ani nepoznají školáci v Bořitově. V obci se totiž pustili do jejích rozsáhlých oprav. Po létech marného žádání se jim podařilo získat dotace. Kromě budovy školy tak opraví i mateřskou školku a obecní úřad.

Manžel ženu bil a znásilňoval. Celých jedenáct let

Blanensko - Téměř jedenáct let ji týral. Nyní ho dopadla policie. Blanenští kriminalisté šetří v těchto dnech případ týrání dnes již padesátileté ženy, které trvalo téměř jedenáct let. Týral ji její o deset let starší muž. Vše se mělo odehrávat v jednom rekreačním objektu na Blanensku.

Kradli lidem zeleninu ze záhonků

Velké Opatovice – Krást rajčata, papriky a další zeleninu se ve středu v nočních hodinách vydali jednadvacetiletá žena společně s devatenáctiletým mužem do zahrádkářské kolonie ve Velkých Opatovicích. Aby se dostali do zahrádek, museli poničit plot. Z lupu se však dlouho neradovali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT