VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Chirurgové uvidí trojrozměrně. Nejmodernější laparoskop zlepší přesnost operací

Hodonín – Čtrnáctičlenný zkušený tým chirurgů provede v hodonínské nemocnici ročně dva tisíce operací. Po Novém roce se dočkají nejen oni, ale především pacienti unikátního přístroje. Na operovaný prostor se totiž nově zaměří speciální 3D laparoskop za 3,3 milionu korun.

Volné zvíře v autě? Hazard s životem jeho i posádky. Komplikuje pomoc při nehodě

Jižní Morava – Oddaný pes ztížil záchranu řidiče osobního auta, které před několika dny havarovalo mezi Ježkovicemi a Drnovicemi na Vyškovsku. Skončilo ve stromě. „Zraněného jsme nakonec vyprostili. Zásah ale komplikoval pes, který byl uvnitř a dorážel na nás,“ potvrdil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Stín pro děti, přiblížení přírodě. Po Zelené oáze prahne sedmnáct zájemců

Jižní Morava – Získat stín na školní zahradu, kde si hrají malé děti. To je hlavní důvod, proč se jedna z mateřských škol v Kyjově na Hodonínsku přihlásila do grantového programu Zelené oázy. „Začali jsme zahradu přebudovávat, získali jsme od města peníze na nové herní prvky. Tamní břízy ale zasychaly a my je museli odstranit, takže děti přišly o jedinou ochranu před sluncem,“ popsala ředitelka Základní školy a Mateřské školy Kyjov-Bohuslavice Jovanka Rybová.

Realitka prodávala nemovitost, část ale byla cizí

Jižní Morava – Manželský pár si přes jednu z realitních kanceláři z Břeclavi vybral byt. Poté, co si manželé pročetli poskytnuté dokumenty a prohlédli pokoje, složili padesátitisícový rezervační poplatek a začali si vyřizovat financování koupě. Když od realitní kanceláře dostali návrh smlouvy o budoucí kupní smlouvě, zjistili, že je něco špatně.

Babyboxy pro psy? Z jihu Moravy zní ne

Jižní Morava – První SOS animal box, kterému lidé většinou neříkají jinak než babybox pro zvířata, funguje v Čechách už více než dva roky. I když v něm skončily už desítky poraněných zvířat, jejich ochránci na jižní Moravě se k podobnému kroku zatím neodhodlali. „Samozřejmě jsem o tom slyšel, ale pro zvířata se mi toto zařízení nelíbí,“ řekl Karel Tomešek, předseda Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Buchlovice, která zachraňuje zraněná či jinak postižená zvířata po celém hodonínském okresu.

U Svaté Kateřiny skončilo auto po nehodě v příkopu

Šebrov-Kateřina /FOTOGALERIE/ – Ve srázu pod silnici 379 mezi Svatou Kateřinou a Blanskem skončilo v sobotu kolem sedmé hodiny ranní osobní auto. „Při našem příjezdu bylo na střeše v příkopu a jedna osoba v péči záchranářů,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Tragická nehoda. Sražený chodec zemřel

Letovice – Pod nasvícením od hasičů v úterý večer vyšetřovali policisté tragickou nehodu osobního auta značky Mercedes se starším chodcem v Letovicích v Pražské ulici. „Došlo ke střetu s chodcem, který přecházel silnici mimo přechod,“ přiblížila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Kamiony uvízly mezi Křtinami a Březinou

Křtiny – Dva kamiony v úterý odpoledne krátce po půl čtvrté hodině zablokovaly silnici 373 mezi obcemi Křtiny a Březina. „Na místo jsme vyslali sypače,“ informovala krátce po šestnácté hodině policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Motykou si otevřel okno. Ukradl zlatý snubní prsten i mince z dětské pokladničky

Blansko – Nalezenou motykou se ozbrojil zloděj v Blansku při své noční výpravě. „Překonal plot a dostal se na pozemek vedle rodinného domku devětatřicetiletého majitele. Pak motykou otevřel okno,“ informoval v pondělí policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Auta vrazila do sloupu. Řidička nedala přednost, druhý řidič má poraněnou hlavu

Boskovice – Střet dvou osobních aut v Boskovicích v Havlíčkově ulici skončil v pátek před osmou ráno nejen nárazem do sloupu, ale i poraněním hlavy řidiče.

Marihuana, kokain... Prodával drogy ve velkém, přímo na ulici ho zatkla URNA

Jižní Morava /VIDEO/ – Obchodoval s víc než osmdesáti kilogramy marihuany, extází a kokainem. Policisté na začátku listopadu zadrželi dvaatřicetiletého muže z Břeclavska, který prodával drogy i v Rakousku.

Vypil půllitr rumu, pivo. Pod vlivem skoro čtyř promile neudržel auto na silnici

Blanensko – Téměř čtyři promile alkoholu nadýchal řidič renaultu, který se krátce před půlnocí ze středy na čtvrtek vyboural mezi Cetkovicemi a Světlou.

Strojvedoucí řídil vlak se skoro třemi promile. Opil se až po příchodu do práce

Křenovice – Víc než dvě a půl promile alkoholu naměřili u probuzeného strojvedoucího policisté ze Slavkova u Brna. Vyjížděli za ním ve středu po poledni. Nyní muži hrozí vyhazov.

Rozpočet města? Zapojit se mohou už patnáctiletí

Jižní Morava – Zavést prvky přímé demokracie a především umožnit lidem ve městě rozhodnout o tom, kam půjdou obecní peníze, chce v příštím roce hodonínská radnice. Zřízení takzvaného participativního rozpočtu, s přímo vyčleněnou částí pro hlasující obyvatele, představilo nové vedení města v programovém prohlášení.

Ranní vyjížďka skončila pro cyklistu v nemocnici. Přeletěl přes kapotu auta

Velké Opatovice – Dvaasedmdesátiletého cyklistu odvezli záchranáři s lehkým zraněním do nemocnice. Zranil se při dopravní nehodě ve Velkých Opatovicích, která se stala ve středu před sedmou hodinou ráno.

Za auto zaplatil téměř dvě stě tisíc korun, zatím je bez něj

Blanensko – Na dva účty v zahraničních bankách poslal bezmála dvě stě tisíc korun osmačtyřicetiletý muž z Blanenska. Toužil po novém autě. O případu v pondělí informovali policisté.

Býk utekl z jatek, naháněl ho i vrtulník. Mohl ohrožovat lidi, tak ho zastřelili

Hodonín /VIDEO/ – Nezvaná návštěva. Téměř půl tuny živé váhy v pondělí před polednem nahánělo strach u hodonínského jezu. „Právě jsme si chtěli dát kávu, když pod okny prošlo něco černého,“ přiblížil Jan Mecl.

Zaparkují na 340 panelech. Dočasné parkoviště pro 120 aut má zabránit kácení

Hodonín – Až sto dvacet aut mají v budoucnu zaparkovat u hodonínské nemocnice návštěvníci, klienti i její personál. Se stavbou nového parkoviště v blízkosti chirurgické ambulance chce začít vedení zdravotnického zařízení na jaře příštího roku. „Počítáme s dvaceti až třiceti místy pro zaměstnance. Město má zájem podpořit toto dočasné řešení s tím, že vše směřuje k trvalému a koncepčnímu,“ řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík.

Zázemí v kotelně nebo garáž, kam se nevejde sanitka. Půjčí si na opravy základen

Jižní Morava – Boskovice na Blanensku, Hustopeče a Mikulov na Břeclavsku, Kyjov a Veselí nad Moravou na Hodonínsku, Bučovice a Slavkov na Vyškovsku i Šumná na Znojemsku. Osm záchranářských základen, které chce kraj obnovit díky úvěru od Evropské investiční banky. „Práce lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků je velmi náročná. Plně si zaslouží podmínky pro práci včetně zázemí základen, ze kterých každodenně vyjíždějí ke stovkám obyvatel se zdravotními potížemi,“ řekl ředitel jihomoravských záchranářů Milan Kusák.

Jako 16 tisíc aut. Přetížený kamion devastuje silnice. Nadváhu má každý druhý

Jižní Morava – Téměř polovina policií kontrolovaných kamionů na jižní Moravě byla letos přetížených. I přes vysoké pokuty počet prohřešků dopravců roste. „Některé silnice jsou hrozně rozbité. Jedním z důvodů jsou určitě i přetížené kamiony,“ myslí si řidič osobního auta Adam Brázda z Hodonína.

Hvězdnou oblohu uvidí z pohodlí planetária. Brány otevře po patnácti letech

Ždánice – Tisíce kosmických objektů mohou ještě letos vidět návštěvníci hvězdárny ve Ždánicích na Hodonínsku. Milovníkům astronomie se otevře po patnácti letech. „Cílem je zpřístupnění planetária nejen školám a veřejnosti, ale i lidem se zdravotním postižením a na míru pro ně připravovat vzdělávací programy,“ nastínil využití starosta Vladimír Okáč.

Exekutor si posvítil na zámek ve Veselí. Vedení města chce spolupracovat

Jižní Morava – Ještě před osmdesáti lety žili na zámku potomci hrabat Chorinských. A před šesti lety se tady měl po rekonstrukci otevřít turistům čtyřhvězdičkový hotel s téměř stovkou lůžek, restaurací a muzeem. Památkově chráněný zámek je ale v havarijním stavu a dál chátrá. 

Mladík se ztratil. Místo do Kyjeva přijel do Kyjova

Kyjov – Strážníci pomohli na vlakovém nádraží v Kyjově cizinci, který se ztratil. „Zjistili jsme, že se muž pokoušel dostat ze Zlína domů na Ukrajinu, přesněji do Kyjeva. Bohužel si při koupi lístku ve Zlíně neporozuměli a byl poslán do Kyjova,“ řekl ve středu ředitel kyjovské městské policie Lubomír Plachý.

Musí uzavřít osmačtyřicet starých vrtů na plyn a ropu. Kvůli bezpečí

Jižní Morava – Do desátého z celkem osmačtyřiceti vrtů se pustili specialisté u Moravského Žižkova na Břeclavsku. Pokračují v likvidaci starých těžebních vrtů na ropu a zemní plyn. Vrtné soupravy se tam vrátily po více než půlstoletí. „Slouží sice obvykle k vrtání nových vrtů, ale v tomto případě děláme opakovanou likvidaci starého vrtu,“ přiblížil vedoucí hodonínského střediska státního podniku Palivový kombinát Ústí Marek Vybíral.

Zloděj odčerpal nafty za patnáct tisíc korun

Bořitov – Tři sta litrů nafty odebral v noci někdo z dvojice traktorů v Bořitově.

Požár ve výrobním areálu. Škoda 1,5 milionu korun

Velké Opatovice – Nahlášený požár ve výrobním areálu v Nádražní ulici ve Velkých Opatovicích zalarmoval v úterý po šestnácté hodině několik jednotek hasičů.

Při cestě kolem světa dorazil Vaněk do Senegalu. Hranici překročil na přívozu

Senegal, Vacenovice – Michal Vaněk z Vacenovic minulý týden přijel na svém motocyklu značky Honda na své cestě kolem světa do další africké země – Senegalu.

Neexistuje, ale vlastní pozemek. Parcela u Násedlovic patří gestapu

Násedlovice – Desítky let neexistuje, stále ale vlastní pozemek u Násedlovic. Bývalá německá tajná policie gestapo je v katastru pozemků zapsaná jako majitel asi třicetimetrové parcely v Násedlovicích. Nečekaného vlastníka odhalili v katastru úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně.

Děti vyzkouší i železniční přejezd. Kraj podpořil stavbu dopravních hřišť

Jižní Morava - Brzy se stane jen minulostí vápnem nalajnovaná křižovatka, na níž se děti připravují na nástrahy městské dopravy v Kyjově na Hodonínsku. Krajští radní totiž v pondělí doporučili schválit zastupitelům dvoumilionovou dotaci na stálé dopravní hřiště u vlakového nádraží.

Ani most, ani lanovka. U Vnorov vznikne transbordér, přepraví lidi přes Moravu

Vnorovy - Další lákadlo v nejbližších letech přitáhne turisty k nejvytíženějšímu úseku Baťova kanálu. Vyroste tam takzvaný transbordér kombinující most a lanovku. Okolní nenáročná trasa v malebném prostředí Slovácka totiž láká už nyní ročně desítky tisíc cyklistů. Právě jim je novinka u Vnorov na Hodonínsku určená.

Partaje sázejí v komisích na zkušenosti

Jižní Morava - Osmnáct set korun za dva víkendové dny ve volební komisi. To je navýšená odměna pro páteční a sobotní kontrolu hlasování o novém vedení radnic. Na obecních úřadech i ve stranických sekretariátech se shodují, že se tím zájem o práci v komisích nezvýšil.

Kyjov hlásí rekord. Oživla největší česká vlajka

Kyjov /FOTOGALERIE/ - Dvojnásobný rekord vytvořili děti i dospělí v Kyjově. Z nafukovacích balónků udělali největší státní vlajku v České republice. Rekordní byla jak v rozměrech 31x26 metrů, tak v počtu účastníků, kterých se zapojilo 2550.

Deset jen za poslední týden. Přibývá srážek aut s migrujícími srnami a prasaty

Hodonínsko – Deset srážek auta s lesní zvěří zadokumentovali za poslední týden policisté na Hodonínsku. „Zatím poslední nehodu evidujeme ve středu, kdy na silnici I/55 u Hodonína srazil řidič osobního BMW srnu,“ informoval ve čtvrtek hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Přes léto vykácel v obecním lese vzrostlé buky. Škoda je minimálně třicet tisíc

Dlouhá Lhota – Asi třicet kubíků dřeva odtěžil neznámý zloděj v Dlouhé Lhotě. „Do obecního lesa jezdil v letních měsících jako do svého zatím neznámý pachatel,“ informoval v úterý blanenský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nabourala do čtyř aut i domu. Víc než sedmdesátileté řidičce se udělalo nevolno

Jedovnice – Hned do čtyř zaparkovaných aut narazila v Jedovnicích v Zahradní ulici v pondělí po osmé hodině ráno starší řidička. Té se totiž za volantem Škody Fabie udělalo špatně.

Přišla o kolo za 10 tisíc. Přes noc zmizelo z uzamčeného nosiče na střeše auta

Křtiny – O tom, že se kradou jízdní kola i na střeše auta, se přesvědčila třicetiletá majitelka. „Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního vozu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách její horské kolo,“ informoval v pondělí blanenský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Novostavby? Rodinné domy poráží byty. Snadněji na ně získají stavebního povolení

Jižní Morava - Okolí Brna a Břeclavsko si oblíbili lidé pro stavbu rodinných domů, přestože za novostavby zaplatí miliony korun.

Houbaři už mají co sbírat. Ranní rosa ale zatím stačí jen pro klouzky a žampiony

Jižní Morava – Houbařským hitem posledních dnů jsou od severu až po jih kraje bedle. Několik jich našel tento týden v lese na Blanensku také Vladimír Vaněk z Klepačova. Narazil na ně při procházce se psem nedaleko domu. „Byly ale malé s nerozvitými klobouky a už osychaly. V lese je prostě sucho a s houbami to je zatím letos špatné. Potřebovalo by pár dní zapršet,“ řekl muž.

Jízda králů obnovuje paměť dědiny. Šimona s růží v ústech doprovázelo 26 koní

Skoronice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Hýlom, hálom! Tedy volám, volám. Upozorňuje vyvolávač Jan Holcman. Jediná Jízda králů v Jihomoravském kraji tak začíná. Do Skoronic na Hodonínsku se vrací po pěti letech. „Že pijeme bílé víno, to ví každý z nás. Pijem však i červený, to ostane v nás,“ prohlašuje další vyvolávač.

Řídil s víc než dvěma promile, převrátil auto na bok. Tři lidé jsou zranění

Brno, Adamov – Tři zranění. Takový je výsledek sobotní nehody na silnici mezi brněnským Útěchovem a Adamovem. Osobní auto tam u zříceniny hradu Ronov skončilo převrácené na boku mimo silnici. Řidič byl opilý.

Padali ze stromů jako hrušky. Neudržely je větve, pro dva zraněné letěl vrtulník

Blanensko – Hned dvakrát letěl v sobotu vrtulník na Blanensko za lidmi, které neudržely větve. První spadl ze stromu už dopoledne. „S lehkým poraněním jsme jej převezli do boskovické nemocnice,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Kamion v Černé Hoře naboural do Kodiaqu. Nehoda omezila provoz na Svitavy

Černá Hora – Dva lehce zraněné si vyžádala dopravní nehoda, která se stala krátce po pátečním poledni v Černé Hoře u křižovatky ulic U Lihovaru a Svitavská. Nákladní auto značky Mercedes zezadu nabouralo do osobní vozu Škoda Kodiaq.

Nových bytů je méně než loni. Na jižní Moravě je válcuje stavba rodinných domů

Jižní Moravě – Hospodářství se podle ekonomů daří, přesto se byty na jižní Moravě stavějí minimálně. Podle Českého statistického úřadu bytová výstavba za první pololetí tohoto roku poklesla.

Sucho a málo ryb v rybnících? Muž z Mutěnic chytl metrového kapra

Jižní Morava - U řady řek i vodních nádrží kvůli letošnímu suchu jen rybářům přibývají vrásky na čele a šednou vlasy. To však není případ rybníka Grunty na Brněnsku, kam před několika dny přijel hodonínský rodák Dušan Janík, který žije v sousedních Mutěnicích. „Chytal jsem na peletu, ale to, co jsem vytáhl, jsem opravdu nečekal. Kapr měřil 103 centimetrů a vážil téměř dvaadvacet kilogramů,“ představuje více než metrový úlovek osmatřicetiletý rybář, kterého ale živí stavebnictví.

Farář při slavnostech požehná bylinkám, Boskovice hostí krajské dožínky

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Nové čaje, latté i grilovací koření mohou vyzkoušet v neděli lidé v Čejkovicích. Konají se tam tradiční Bylinkové slavnosti. Přinášíme vás seznam nejzajímavějších víkendových akcí na celé jižní Moravě.

Statistikám sebevražd v kraji vládne Hodonínsko. Na Znojemsku je případů nejméně

Jižní Morava – Smutným statistikám sebevražd na jižní Moravě dlouhodobě kraluje Hodonínsko. Jeho prvenství potvrdily i čtyři černé dny v druhé polovině srpna, kdy si zřejmě dobrovolně vzali život hned tři lidé. „U Dubňan byl v pátek nalezen oběšený muž, v neděli zemřela žena na kolejích v Bohuslavicích u Kyjova a v pondělí skočil muž pod vlak nedaleko Lužic,“ sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník s tím, že všechny tři případy policisté stále prověřují jako podezření na sebevražedné jednání.

Strany sčítají ztráty už před volbami. Ubývá jim kandidátek v obcích

Jižní Morava – Za poslední čtyři roky roky zmizely na jižní Moravě stovky kandidátů do obecních zastupitelstev navržených konkrétní politickou stranou. Trend obvyklý dříve na menších vesnicích dorazil i do měst.

Podnikaví řemeslníci dostanou až sto tisíc korun. Na rozjezd vlastního podnikání

Jižní Morava – Ještě měsíc mají začínající podnikatelé, kteří se chtějí specializovat na řemesla, aby mohli získat peníze na rozjezd od Jihomoravského kraje.

Objet svět, dokud nic nebolí. Cestovatel z Vacenovic obrazí planetu na motorce

Vacenovice /FOTOGALERIE/ – Zapíchnout vlaječku obce Vacenovice na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro a především na motorce objet svět. Takový dárek si nadělil k třicetinám Michal Vaněk. Rodák z Příbrami už deset let žije s rodinou na Hodonínsku. Vyrazit měl už v pátek, ale kvůli technickým problémům start přesunul na příští týden. „Miluju přírodu a velice rád jezdím na motorce. Už na střední škole jsem si přál zkombinovat obě vášně cestou kolem světa,“ svěřuje se mladý cestovatel.

Na Baťův kanál? Jen s ponorem do šedesáti centimetrů

Hodonínsko – Extrémně nízké průtoky neumožňují zajistit stanovenou plavební hladinu na Baťově kanále, Státní plavební správa proto omezuje plavbu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT