VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAROLÍNA OPATŘILOVÁ

Karolína Opatřilová / Blanenský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vytáhli do boje proti kouření. Se sprejem

Blanensko - Kuřáku, kuřačko, smrdíš! Nápis nastříkaný červeným sprejem je vidět po celém Blanensku. Skupinka mladých, kteří tak bojují proti kouření, však páchá trestný čin.

Psi míří do černohorské školky. Naučí se tam psí řeči

Černá Hora – Aby si psi rozuměli se svými pány i s dalšími čtyřnohými mazlíčky. Tomu se naučí ve psí školce v Černé Hoře. Trénovat i dovádět tam mohou každé sobotní dopoledne.

Zloděje přilákala kabelka v nákupním vozíku

Blansko – Dva tisíce korun v hotovosti a platební kartu ukořistil zloděj v jednom z blanenských supermarketů. Využil chvilky, kdy nakupující nechala ležet kabelku ve vozíku a soustředila se na výběr zboží.

V Ratolesti létali barevní motýli. Byli z papíru

Blansko - V blanenském klubu Ratolest hýřily v pondělí barvy. Štětcem, voskovkami a pastelkami tam kreslily a malovaly na papír děti a jejich maminky. V závěru výtvarné dílny nazvané Šikulky vyčarovaly barevné motýly a na papír obtiskly razítka. Jejich formičky maminky vyrobily z brambor.

Na blanenském náměstí budou lidé online. Připojí se k wi-fi

Blanensko – Lidí se zapnutými notebooky či zkoumající text na mobilním telefonu na náměstích, koupalištích a dalších veřejných prostranstvích Blanenska přibude. Vedení měst totiž v těchto dnech vyjednávají připojení k internetu zdarma. Někteří starostové reagují na poptávku obyvatel města, jiní chtějí vylepšit služby pro turisty.

Historický jarmark zpestřili kejklíři, šermíři i muzikanti

Letovice – Průvod lidí v dobovém oblečení procházel v sobotu dopoledne poblíž letovického zámku. Tito lidé navíc přijali jarmareční právo.  Pak se roztočil kolotoč vystoupení, kdy se před publikem vystřídali šermíři, kejklíři, herci se svými loutkami či orientální tanečnice, které vzaly do kola také hada či šavli. U zámku navíc celý den hrála dobová hudba. Akci završil koncert uskupení Cimbal Classic.

Harri bodoval na výstavě v Černé Hoře. Je druhý

Blansko - Štěkání, vrtění ocásků či bezchybná výstavní chůze před publikem. Ne každý je však vítěz. O titul Nejlepšího voříška a psa bez průkazu původu se utkali čtyřnozí krasavci při sobotním klání v Černé Hoře. Na druhý stupínek vítězů si vyšlápl pětiletý Harri.

U jezírka děti křísily utonulého. Soutěžily

Blansko – Na břehu zámeckého jezírka nehybně leží muž. „Honem!" zvolá někdo ze skupinky mladých, kteří k němu běží a začnou jej vytahovat z vody ven. Někteří mají na sobě trika Červeného kříže. V sobotu v Blansku nešlo o život. O poháry se utkaly při republikové soutěži hlídky mladých zdravotníků.

Sloupečník: úpravy kanalizace zabrání vyplavení domů

Blansko – Vytopené garáže a suterény domů. Takový problém trápí obyvatele blanenské ulice Sloupečník při přívalových deštích. Příval vody totiž kanalizace nestačí pobrat. Dělníci ji nyní začnou upravovat.

Koupaliště si počkala na letní vedra. O víkendu konečně otevřou

Blanensko – O víkendu na Blanensku začne léto. Některá koupaliště totiž už otevřou své brány. Lidé se vydovádí ve vodě pod širým nebem třeba v Blansku, Boskovicích či Letovicích. Velkoopatovické koupaliště otevře příští týden.

Policisté chytli dvojici zlodějů. Vykrádala chaty

Blansko – V chatové oblasti U náhonu v Blansku řádili zloději. Lidé tam tak nacházeli své chaty poškozené nebo vykradené. Už mohou být klidní. Dvojice zlodějů totiž skončila v policejní cele.

Radost: Kabáty ne, radši lidovky

Blansko - Zpívají v krojích či v kostýmech mažoretek. Publiku servírují scénky nebo i staročeské Vánoce s koledami. Soubor Radost nacvičí ročně až patnáct různých vystoupení. Jednatřicet přátel se schází jednou týdně v Blansku. Letos slaví pětadvacet let.

Čapí hnízda potřebují opravit. Nebo spadnou

Blanensko – Nad Blanenskem krouží v těchto dnech čápi. Někteří se snaží opravit svá hnízda na komínech a sloupech. Řada hnízd je totiž rozbitá. Některá zase prázdná. Například hnízdo v Černé Hoře je nahnuté a při větším větru hrozí, že spadne. V Lysicích zase čapí příbytek přerůstá podložku pod hnízdem. Problém je také se speciálním sloupem pro čápy ve Velkých Opatovicích.

Blanenští mají obavy z „domu hrůzy“. Ten má ale svého správce

Blansko - Do „domu hrůzy" v Blansku se stěhují další obyvatelé. Jejich sousedi si už dříve stěžovali na nepořádek a hádky, nyní se bojí, že to bude ještě horší. Dům ale nově hlídá správce.

Hasiči z Rájce pojmenují novou stříkačku

Rájec-Jestřebí – Novou moderní automobilovou stříkačku budou mít ráječtí dobrovolní hasiči. Převezmou ji už tento pátek. Sbor stříkačku slavnostně uvede do provozu příští neděli.

Ve Valchově vylepší střed obce. Budou tam stromy i lavičky

Valchov - Stromořadí na hrázi, nové lavičky, parková úprava a nový přechod pro chodce či opravené mosty. Takto prokoukne střed Valchova. Prostor u kapličky předá tamní starostka dělníkům již tento týden.

Podchod vede jen do poloviny tratě

Blansko - Přístup k vlakovému nádraží v Blansku je nedořešený. Aby se lidé dostali na nástupiště ze Starého Blanska, musí přes koleje, čímž porušují zákaz. Nebo si zajdou tři kilometry.

Z Punkevek zazní latinskoamerické rytmy

Punkevní jeskyně – Zpěv, hudba a barevné světelné efekty v dómu u Zrcadlového jezírka. Ne, to není pohádka, ale Čarovné tóny Macochy. Festival ovládne od čtvrtka Punkevní jeskyně. Již popatnácté.

Kunštátská školka odmítla čtyřicet dětí. Rodiče neví, co dál

Kunštát – Rekordní počet dětí přišel k zápisu do školky v Kunštátě. Spoustu jich odmítnou. Rodiče volají po řešení. Nemohou totiž nastoupit do práce.

Golf Restaurant Kořenec u strávníků vyhrál

Kořenec – Na zdi v Golf Restaurantu Kořenec visí nový diplom. Lidé jej zvolili za nejlepší restauraci roku 2011. Hospůdka tak bodovala mezi asi stovkou dalších, které stojí na golfových hřištích po celém Česku.

Zrušte novou vyhlášku, žádají Boskovičtí v petici

Boskovice – Boskovické podniky přicházejí o tržbu.Téměř měsíc musí zavírat dříve. To vadí i jejich hostům. Tisíc pět set lidí tak poslalo na radnici petici. Pokud nezabere, zvažují soud.

Děti z domova v Boskovicích mají nové kamarády. Z Filipín

Boskovice - Tančí filipínský tanec, hrají pexeso a vyrážejí na výlety. U toho se však baví anglicky. Tyto dny malým obyvatelům dětského domova v Boskovicích zpestřují Irene a Rob. Studenti z Filipín.

Z restaurací na Blanensku mizejí štamgasti. Šetří

Blanensko – Konec provozu. Toho se obává řada majitelů hostinců na Blanensku. Zatímco dříve bývaly hospody plné, nyní tam večer zamíří pár lidí. Restaurace tak zavírají dřív nebo propouští.

Areál bývalého Adastu v Adamově je ze dvou třetin plný

Adamov – Pronájem kanceláří a skladů. Tato budova je na prodej za sedm a půl milionu. V bývalém areálu zkrachovalých Adamovských strojíren jsou stále opuštěné budovy a volné prostory. Řada z nich vypadá velmi zpustle. Ovšem většinu už postupně obsazují nové firmy.

Kunštátským vadí pokácené jeřáby, stěžují si na radnici

Kunštát – Místo stromů našli lidé z Kunštátu na náměstí Krále Jiřího prázdný trávník. Pokácení celého stromořadí jeřábů je pobouřilo. Někteří si tak stěžovali na radnici. „Měli jsme i spoustu telefonátů. Lidé se zlobili, že jsme stromy skáceli," řekl kunštátský starosta Zdeněk Wetter. Podle něj však byly stromy nemocné.

Ryby zadarmo: pytláky v regionu lákají řeky a rybníky

Blanensko – Mezi těmi, kteří loví ryby načerno, jsou na Blanensku oblíbené hlavně řeky. Lze se tam snadno schovat. Většinou pytlačí mládež.

Upravené zahrady a parky otevřou o víkendu svoje brány

Blanensko – Milovníci upravených zahrad a parků se o nadcházejícím víkendu mají na co těšit. Koná se totiž Víkend otevřených zahrad, ke kterému se připojují i zámky a další místa na Blanensku.

Zákaz vstupu psů k vodě lidé na Blanensku porušují

Blanensko – Zákaz nerespektují pejskaři na blanenské přehradě či u jedovnického rybníka Olšovce. Pes kvalitu vody nezhorší, může ale zranit.

Umělec Ovčáček pootevře dveře do světa abstrakce

Blansko – Reliéfy, tisk na plátně a obrazy. Díla, která vznikla za posledních deset let, vystaví v Galerii města Blanska umělec Eduard Ovčáček. Výstava má název Poslední dekáda.

Úrazů v teplých dnech přibývá. Na dítě spadla branka

Blanensko - S poraněným obličejem skončila pětiletá holčička, na kterou se v sobotu v Kotvrdovicích zřítila fotbalová branka. Některé úrazy však končí ještě hůř. V teplých dnech jich navíc přibývá. Lékaři na Blanensku ošetřují v těchto dnech zejména děti a mladé lidi.

Na koupaliště jezdili i herci Plachta a Ferbasová

Letovice – V letovickém koupališti se v minulosti osvěžovaly i tváře známé z biografu. Ve třicátých letech minulého století je navštívili třeba Jindřich Plachta, Ladislav Pešek či Věra Ferbasová. Odpočinkový areál lákal také hudebníky či výtvarníky. Myšlenka na jeho výstavbu se zrodila přesně před osmdesáti lety.

Turisty v létě překvapí novinky. V jeskyních i Western parku

Blanensko – Turisté se mohou těšit na prohlídku spodního patra Sloupsko-šošůvských jeskyní, na vstup zdarma do boskovického Western parku či Alhambra salon v kunštátském zám­ku.

Do toho! Povzbuzovaly děti přes 400 závodníků

Kunštát – Míšo, do toho. Skandují děti sledující běžící děvčata, která se blíží k cílové čáře. Povzbuzování se včera neslo sportovním areálem za kunštátskou školou celé dopoledne. Jen provolávaná jména se měnila. O Pohár krále Jiřího se tam utkalo kolem čtyři sta šedesáti dětí chodících do druhých až pátých tříd z celého Blanenska.

Cesta Křtinským údolím? Nebezpečná kvůli přerostlým větvím

Blanensko – Zničená zrcátka či nebezpečné najíždění do středu silnice. To trápí řidiče mezi Křtinami a Adamovem. Uhýbají větvím. Na silnici navíc hrozí srážka s turisty a školními výlety.

Víkend: Den dětí oslaví v balónu či s dinosaury

Blanensko - Děti z nejrůznějších koutů Blanenska čeká zábavný víkend. Oslaví svůj den. Blanenští se pobaví na historickém jarmarku, Valchovští si odlijí figurky dinosaurů, v jeskyni Výpustek ožijí postavy z pohádek a nad Lažany se vznesou děti v létajícím balónu.

Že budou jíst děti ve školní jídelně nezdravě? Pouze fáma

Blansko – Že se školní jídelna změní v restauraci. Z toho mají obavy rodiče, jejichž děti dochází do základní školy Tomáše Garrigua Masaryka v Blansku. Ve městě se totiž šíří zvěst, že tam stravování bude zajišťovat firma Scolarest. Ta nabízí dětem výběr z několika jídel. Podle rodičů tak budou jíst jen to, co jim chutná, tedy nezdravě. Je to fáma, tvrdí vedení Blanska.

Blanensko: za poslední měsíc tři nové galerie

Blanensko – Založit novou galerii je prodělečné. Přesto za poslední měsíc na Blanensku vznikly galerie tři. Jedním z majitelů je zámecký pán Bohumil Vavříček, který galerii umístil do komnat svého zámku. Boskovickou minigalerii Zwicker zase založil Miloš Pachl ve svém památkově chráněném domě v srdci židovské čtvrti. Blanenský galerista Pavel Svoboda tento pátek otevře další výstavní prostor Jonáš za přispění soukromé firmy.

Třicet let školy v Salmově ulici přiblíží v almanachu

Blansko – Prohlídka školy vyzdobené fotografiemi a nejzajímavějšími pracemi, akrobaté, stepaři i zpěváci. Takto oslaví své třicetileté výročí blanenská základní škola v Salmově ulici. V pátek otevře své dveře pro veřejnost. Zájemcům nabídne i nový almanach.

Silničáři vrací pruhům bílou barvu. Nejprve těm na přechodech

Blanensko – Vydřené dopravní značení na silnicích může zmást řidiče. Krizový úsek je na křižovatce u Lipovce. Silničáři nyní obnovují přechody pro chodce, pak se pustí do dalšího značení.

Čtyři sta dětí se utká o Pohár krále Jiřího

Kunštát – Okresní olympiáda, jejíž vítězové si sáhnou na Pohár krále Jiřího, ovládne v pátek Kunštát. Ve sportovním areálu tamní základní školy se utká téměř čtyři sta padesát žáků druhých až pátých ročníků.

Muž se obnažoval před dětmi. Policisté už ví, o koho jde

Boskovice – Obnažený mladík vyděsil v pátek minulý týden dvě dívky na dětském hřišti v Boskovicích. Jeho jméno policisté už znají.

Ničivou povodeň připomenou nová boží muka

Olešnice – Štíhlý bílý sloup bude vidět již v polovině července na pláních u Olešnice. Nová boží muka připomenou oběti povodně, která se přehnala městečkem a okolními vesnicemi před deseti lety. Pod vodou tehdy skončily desítky domů a zemřeli dva lidé.

Ve zbrojnici lysického zámku škodí houba dřevomorka

Lysice – Zbrojnice v lysickém zámku je zavřená. Havárii způsobila houba dřevomorka. Nadělala tam škody za miliony korun.

Concentus Moraviae: kouzelná hra s čísly a matematikou

Blanensko – Mezi vysokými zdmi boskovického kostela svatého Jakuba bude znít Zelenkova mše. Z hudebních nástrojů ji vykřeše Ensemble Inégal. Ten tuto sobotu slavnostně zahájí festival Concentus Moraviae. Letos si účinkující vyhrají s číslicemi či matematikou. Téma sedmnáctého ročníku festivalu totiž zní Kouzlo čísel.

Vyřídit novou občanku je horor, stěžují si lidé na fronty

Blanensko – Dlouhá fronta. Klidně i osmdesát lidí. V poslední době v úřední dny běžný obrázek na oddělení občanských průkazů v Blansku. Úředníci na třech pracovištích nestíhají žadatele odbavit, někdy musí vypnout i lístkový automat. Lidé, kteří potřebují nový občanský průkaz, tak musí počítat se zdržením. A stěžují si. Pevné nervy musí mít i žadatelé v Boskovicích. Za problémy stojí změna systému výdeje občanek. Ta platí od začátku letošního roku.

O Kostelní noci v Blansku vyletí z kůru vlaštovky

Blansko - Zvony se rozezní v pátek večer nad Blanskem. Z kůru kostela svatého Martina vyletí vlaštovky a uvnitř se budou ztemnělým prostorem procházet postavy, které se zapsaly do dějin města. Premiéra Kostelní noci začne v sedm hodin.

Opravenou kapli svaté Rodiny otevřou ženichům a nevěstám

Černá Hora - Lešení postaví dělníci za pár dní ke kapli svaté Rodiny stojící na kopci Paseka u Černé Hory. Po opravách do památkově chráněné budovy, kde je hrobka rodu Friesů, budou moci nahlédnout i návštěvníci.

Nad Macochu vedou nové schody. Návštěvníci je vyzkouší už tento týden

Macocha – Stížnosti turistů, kteří zdolávali schody vedoucí z Dolního na Horní můstek, vyburcovaly vedení Správy jeskyní, aby nechala postavit nové.

Blanenský majáles provází spory škol. Studenti se cítí vyřazení

Blansko – Mladí lidé v kostýmech, křik, pískání, hudba. Od roku 2005 hřměl vždy v květnu ulicemi Blanska průvod studentů při majálesu. Jenže když došli studenti do zámeckého parku, tak se většinou rozprchli. Vedení škol tak pro malý zájem odsouhlasilo, že budou pořádat majáles jen každý druhý rok.

Motorkář skončil v příkopu. Přiletěl pro něj vrtulník

Crhov – V péči lékařů skončil jednačtyřicetiletý motorkář. Ten v úterý před polednem vletěl do příkopu poblíž Crhova. Z místa havárie jej převezl do nemocnice vrtulník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT