VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN CHARVÁT

Jan Charvát / Blanenský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Silnice mezi Adamovem a Bílovicemi je zavřená. Kvůli sesuvu kamenů

Adamov /FOTOGALERIE/– Silnice z Adamova do Bílovic nad Svitavou uzavřena z důvodu sesuvu skály na vozovku. Předpokládané uzavření do 28. února. Průběžné informace na webu města. Takovou SMS zprávu dostaly v neděli ráno adamovské domácnosti. K sesuvu kamení došlo na silnici, po které místní jezdí kolem řeky Svitavy za prací a za nákupy do Brna.

Dvě jednotky hasičů zachraňovaly psa. Uvízl na skále v Rájci-Jestřebí

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Drama se šťastným koncem. V hlavní roli pes, který uvízl na skále. Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly v pátek odpoledne v rájecké lokalitě V Úzkých. Ze skály tam zahraňovaly psa.

Adamovští stolní tenisté lákají na dva dny plné ping pongu

Adamov - V sobotu a v neděli zaplní sportovní halu v Adamově zelené stoly. Místní oddíl stolních tenistů Spartak Adamov totiž pořádá dva turnaje. V sobotu v devět hodin ráno odstartuje už čtvrtý ročník jarního turnaje. Pořadatelé vypsali všechny soutěžní kategorie ve dvouhrách a čtyřhrách. Hrát budou muži i ženy. „Nastoupit mohou rovněž neregistrovaní hráči. Účast přislíbili také ligoví borci. Zatím je přihlášeno zhruba osmdesát stolních tenistů,“ řekl za pořadatele akce Jan Ostrý.

Prvňáci dostali první vysvědčení. Se samými jedničkami

Knínice - Smích a dobrá nálada. Prvňáčci ze základní školy v Knínicích dostali ve středu stejně jako řada jejich kamarádů z Blanenska první vysvědčení.

Šéfka charity Sedláková: Práce v charitě? Nesmíte myslet, že něco nejde

Blansko – Oblastní charita Blansko nedávno oslavila pětadvacet let. V současnosti nabízí pětadvacet služeb. Pomáhá lidem v nouzi. Těm, kteří se ocitli v takové životní situaci, kterou už nejsou schopni zvládnout sami. Jsou na dně. Končí na ulicích nebo například v dluhových pastích. Klienti charity jsou důchodci, oběti domácího násilí, vězni, lidé s duševními potížemi, matky samoživitelky. Záběr je široký. Od azylových domů přes noclehárnu, stacionář, linku důvěry, mobilní hospic až po poradenství a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. „Když člověk pracuje v charitě, nesmí přemýšlet o tom, že něco nejde. Musí se to vzít přesně z opačného konce a věřit, že se vždy najde řešení. I když překážek je opravdu hodně. Nedořešená legislativa, málo peněz i lidí. Ale člověk prostě musí věřit a hledat cesty, jak lidem v nouzi pomoci,“ říká ředitelka Oblastní Charity Blansko Jana Sedláková. Před pětadvaceti lety byla u jejího založení. Nyní se chystá předat své zkušenosti. Letos totiž v Blansku končí.

Na hradě zůstane Zeman! Většina hlasujících na Blanensku změnu nechtěla

Blanensko – Jednoznačným vítězstvím skončilo na Blanensku druhé kolo prezidentských voleb. To s přehledem vyhrál, stejně jako první, současný prezident Miloš Zeman. Získal podporu 57,12 procent voličů. Jiří Drahoš s 26 360 hlasy dosáhl jen na 42,88 procent. Ve druhém kole dorazilo v okrese k urnám 71,21 procent voličů. O čtyři tisíce víc než před čtrnácti dny.

Starý most v Černé Hoře rozstříhají. Nový jej nahradí do listopadu

Blanensko, Vyškovsko - Silniční most v Černé Hoře to má spočítané. Ředitelství silnic a dálnic intenzivně pracuje na přípravě jeho demolice. Silničáři ji plánují na přelomu února a března. Na rušném tahu na Blanensku, silnici I/43, ho má nahradit do letošního listopadu nový. Bourání a nová stavba budou stát bez daně zhruba pětapadesát milionů.

Dvě firmy odřekly, průmyslová zóna Vojánky dál čeká na velkého investora

Blanensko, Vyškovsko – Sen o nových pracovních příležitostech se rozplynul. Zhruba polovina průmyslové zóny Vojánky v Blansku o rozloze čtyřicet tisíc metrů čtverečních zůstává prázdná. Dva z pěti investorů si výstavbu rozmysleli, plány zbylých se nelíbily městu. V Blansku prostory nabídnou zájemcům už počtvrté.

Za teplo zaplatí lidé z Blanska méně. Do sítě se zapojí další budovy

Blansko – Tři tisíce domácností. Zhruba tolik odebírá v Blansku teplo se sítě kotelen centrálního zásobování teplem. Tu postupně přebírá město. V jeho režii bude o ledna příštího roku. A lidé za teplo a ohřev vody zaplatí méně než dřív. Před časem to bylo 692 korun za jeden gigajoule. Nová cena je 535 korun. I ta půjde podle zástupců města ještě dolů.

Řidiče potrápily zledovatělé silnice. V Crhově uvízlo v kopci nákladní auto

Blanensko – Do bílého se v úterý ráno zahalilo Blanensko. Husté sněžení a ledovka zbrzdily na řadě míst v regionu provoz. Od ranních hodin vyjížděli policisté k několika dopravním nehodám. Ty se zatím obešly bez zranění.

První prezidentské kolo? Lidé z Blanenska chtějí na hradě Zemana

Blanensko – Jednoznačná záležitost. Jakmile se v sobotu odpoledne zavřely na Blanensku volební místnosti a začalo sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb, šel hned do trháku současný prezident Miloš Zeman. A všechny ostatní soupeře nechal daleko za sebou. Hlas Zemanovi dala například pětasedmdesátiletá Františka Černohlávková z blanenského Senior centra. „Politiku moc nesleduji, ale Miloš Zeman se mi líbí. Myslím, že je rozumný a ty ostatní kandidáty tolik neznám,“ řekla žena.

Útěk před policisty zmařila mladíkovi ledová řeka. Skončil v cele

Blansko – Útěk proložený koupelí v ledové řece. Ve finále strkanice s policisty, pouta na rukou a eskorta do policejní cely. Tak skončil pobyt na svobodě pro sedmnáctiletého mladíka. Na parkovišti u jednoho z blanenských supermarketů se dvěma dalšími mladými muži obcházel zaparkovaná auta.

Zimu na sjezdovkách zachraňuje umělý sníh. Počasí totiž nepřeje

Olešnice /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Venku to vypadá na příchod jara. Po sněhu ani památky, na teploměru osm stupňů a ptáci štěbetají jako o život. Vyrazit do lesa ale nemá moc smysl. Cesty jsou jedno velké oraniště. Je přece leden, tak na lyže! V neděli dopoledne je v olešnickém ski areálu několik desítek lidí. I když se ke sjezdovce brodí bahnem a umělá bílá peřina taje na svahu před očima, je jim to fuk. Kde jinde si teď zalyžovat blízko domova, když ne tady nebo v sousedním Hodoníně u Kunštátu?

V Sebranicích se srazila dvě auta. Jeden z řidičů skončil v nemocnici

Sebranice – Dopravní nehoda osobního auta a dodávky zpomalila v úterý dopoledne provoz na silnici v Sebranicích. Ke střetu došlo kolem půl desáté. Podle policejního mluvčího Bohumila Maláška byla škoda na nabouraných autech zhruba sto čtyřicet tisíc korun. „Za nehodu může způsob jízdy jednoho z řidičů. Dechová zkouška vyloučila, že by muži pili před jízdou alkohol,“ dodal Malášek.

Šéf lanovky k propasti Macocha: Každý den je nový příběh

Blanensko /ROZHOVOR/ – Náčelník lanové dráhy. To musí být skvělá práce. Pěkně v teple v kanceláři. Když se naskytne příležitost, tak se na nástupišti před kabinou fotí s celebritami ze světa showbyznysu nebo s politiky. Vítá miliontého návštěvníka. Nesmysl. Radek Hejč z Vysočan pracuje na Lanové dráze Macocha dvaadvacet let. Od začátku, kdy začala vozit turisty v Moravském krasu od Punkevních jeskyní na Horní můstek k světoznámé propasti Macocha. Jako šéf umět všechno a jak sám říká, mnohdy se při práci ušpiní.

Rok 2017 na Blanensku: unikátní středověký komiks, vichřice i vražda ve vlaku

Blanensko – Podívejte se na největší události v regionu v uplynulém roce. Rok 2017 přinesl řadu zajímavých událostí a redaktoři Blanenského deníku Rovnost byli u toho.

Výšlap, koupel v řece i letní kino. Silvestr si užijí sportovci i rodiny s dětmi

Blanensko – Závěr roku láká na Blanensku na řadu akcí. Například na výlet do jeskyní v Moravském krasu, na rozhlednu Podvrší ve Veselici nebo na lyže. Boskovičtí připraví tradičně na Silvestra promítání pro děti v letním kině. Otužilci ve Stvolové zase pořádají tradiční Memoriál Bohumíra Řehoře. Letos už po desáté.

Štědrovečerní polévky chutnaly. Na dobročinné účely přinesly desítky tisíc

Blanensko /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Na sníh se v posledních letech nedá na Štědrý den vůbec spolehnout. Jedna vánoční tradice však platí na sto procent. Alespoň v Boskovicích. Už třiadvacet let míří stovky lidí na Masarykovo náměstí před tamní radnici. Na tradiční polévku pro chudé i bohaté. Nejenže si protáhnout mezi svátky od lenošení tělo, ale setkají se s přáteli a hlavně přispějí na dobrou věc. S sebou si také mohou od skautů u vánočního stromu vzít domů betlémské světlo.

Čtvrtá vánoční plavba: v lomu plaval tank, vor z lahví i otužilci

Blansko /REPORTÁŽ/ – Zatopený lom na okraji Blanska je mezi plavci v létě vyhlášený průzračnou a osvěžující vodou. Na Štědrý den je zase v posledních letech ve znamení recesistické vánoční plavby. Tu před časem odstartovala skupina lidí, co se pohybují okolo blanenského cestovatelského festivalu Rajbas. Dobrodruhové, extrémní sportovci a otužilci. A ve světle neotřelých zážitků a originální atmosféry, které Rajbas každý rok servíruje už bezmála dvacet let, vypadá i vánoční plavba. Letos se koná už po čtvrté.

V Boskovicích si pochutnají na bramboračce. A přispějí na dobrou věc

Boskovice /FOTOGALERIE/ – Sledovat pohádky v televizi, ládovat se cukrovím nebo pospávat na kanapi? Tak spousta lidí tráví dopoledne na Štědrý den. V Boskovicích však hodinu před polednem vyrážejí stovky místních a také lidé z okolí ven na čerstvý vzduch na Masarykovo náměstí. Před tamní radnicí se totiž v tento čas nalévá polévka pro chudé i bohaté. Příchozí se setkají s přáteli, popřejí si klidné svátky a navíc přispějí na charitativní účely.

Policie vypátrala dva sprejery. Škoda na budovách je sto tisíc

Velké Opatovice /FOTOGALERIE/ – Spadla klec. Záběry z bezpečnostních kamer pomohly policistům k usvědčení dvojice vandalů, kteří před časem sprejem počmárali devět budov ve Velkých Opatovicích. Zdi "vyzdobili" celkem čtrnácti nápisy.

AKTUALIZOVÁNO

V Brťově-Jenči shořel stoh slámy. Škoda je čtyřicet tisíc

Brťov-Jeneč /FOTOGALERIE/ – Pět jednotek hasičů zalarmoval v pátek před šestou hodinou večer požár stohu slámy. Ten vzplál na poli u obce Brťov-Jeneč. Když hasiči přijeli na místo, byl už stoh zhruba ze dvou třetin v plamenech.

U Adamova otevřeli nový silniční most. Původní půjde k zemi v dubnu

Adamov – Po necelých dvou měsících uzavírky je už úsek mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou opět průjezdný. Vedle starého zchátralého silničního mostu, po kterém neprojela dvě auta v protisměru současně, stojí nový. Obloukový.

AKTUALIZOVÁNO

Region zasypal sníh a mrznoucí déšť. Hasiči vyjížděli v kraji ke dvaceti nehodám

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/– Husté sněžení zastihlo ve čtvrtek před druhou hodinou odpoledne Blanensko a Vyškovsko. V části regionu také padal mrznoucí déšť. Počasí zkomplikovalo na řadě míst dopravu. Hasiči ve čtvrtek zasahovali v kraji u dvaceti dopravních nehod. Ke třem z nich došlo na Blanensku a ke čtyřem na Vyškovsku.

Sprejer poškodil devět budov. Škoda je padesát tisíc korun

Velké Opatovice /FOTOGALERIE/ – Nápisy černým sprejem se objevily na celkem devíti budovách ve Velkých Opatovicích. Vandal je poškodil v noci v Dlouhé ulici a na náměstí Míru. „Zatím neznámý pachatel postříkal sprejem fasády domů, garáže a zdravotní středisko,“ řekl k případu policejní mluvčí Bohumil Malášek. Majitelé objektů odhadli škodu na téměř padesát tisíc korun.

Blanensku chybí noclehárny pro ženy. Přespat mohou jen na židli

Blanensko – Dlouhodobě bez prostředků, střechy nad hlavou a na ulici. I v létě je to problém, natož v zimě. V takové situaci se na Blanensku neocitají zdaleka jen muži, ale také ženy. Pro ně však na rozdíl od mužů na Blanensku chybí noclehárna. Nejbližší je v Brně. Pokud udeří mrazy, mohou noc přečkat nouzově na židlích v nízkoprahovém Denním centru Stará fabrika v Blansku.

OBRAZEM: V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně zasněžují sjezdovku

Blanensko – Lyžaři a snowboardisté se konečně dočkali. Na Blanensku se od pátečního odpoledne už lyžuje. Na sjezdovce v Olešnici. V podvečer bylo na osvětleném svahu několik desítek lidí. „Jsem tady poprvé. Na zdejší svah jsem od známých slyšel pozitivní ohlasy, tak jsem to přijel s prknem vyzkoušet také. Ve čtvrtek už jsem jezdil u Velkého Meziříčí,“ hlásil po pátého hodině odpoledne Michael Sušický z Brna.

AKTUALIZOVÁNO

Koledy zpívaly na Blanensku stovky lidí. Skauti, důchodci i ochotníci

Blanensko /FOTO, VIDEO/ – Teplý čaj, poklidná předvánoční atmosféra. Žádný spěch. Koledy a setkání s přáteli. Necelá tisícovka lidí se ve středu v podvečer na Blanensku zapojila na devíti místech do projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Česko zpívá koledy: u zámku, v parku i před redakcí Deníku

Blanensko – Středa třináctého prosince. Přesně v šest hodin večer zazní na řadě míst České republiky vánoční koledy. Už po sedmé. Zpívat je budou lidé v obcích a městech, které se letos zapojily do projektu Deníku Česko zpívá koledy.

AKTUALIZOVÁNO

Po srážce osobního auta a kamionu zemřel muž. Na křižovatce u Sebranic

Sebranice – Tragicky skončila pondělní dopravní nehoda u Sebranic. Na křižovatce silnice od Boskovic a hlavního tahu I/43 z Brna na Svitavy se srazilo osobní auto s kamionem. Čtyřiatřicetiletý řidič osobního auta na místě zemřel. „Osobní auto značky Mercedes jelo ve směru od Boskovic a nedalo přednost kamionu, který jel ve směru od Brna,“ řekl ke smrtelné nehodě policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT