VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN CHARVÁT

Jan Charvát / Blanenský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Další mrtvý na železnici. Podle všeho šlo o sebevraždu

Blanensko – Dopravu na železnici zbrzdila v pondělí po třetí hodině odpoledne tragická událost. Poblíž Skalice nad Svitavou srazil vlak člověka. Ten na místě zemřel. Podle prvotních informací se mělo jednat o sebevraždu. „Totožnost mrtvé osoby ještě neznáme. Okolnosti nehody vyšetřujeme, ale podle prvotních informací se s největší pravděpodobností jednalo o sebevraždu. Osoba vstoupila do kolejiště proti jedoucímu vlaku,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

U adamovské Ptačí svatyně poznávaly děti přírodu. Po hmatu

Adamov – /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Prosluněné dopoledne. Les už je po zimě dávno probuzený a hraje všemi barvami. Voní, dýchá teplem a vzduchem se line ptačí zpěv. Po pěšině k adamovské studánce Ptačí svatyně míří v neděli hloučky dospělých s dětmi. Na akci spolku Okras ke Dni Země. „Jsme milovníci přírody a v lese jsme moc rádi. Těšíme se, že se tady dozvíme spoustu zajímavých věcí,“ usmívá se Dana Křivánková z Blanska.

Podezřelá znaménka vyšetří lidem lékaři v blanenské nemocnici zdarma

Blansko – Sto sedm. Tolik lidí se loni nechalo v blanenské nemocnici bezplatně vyšetřit při preventivní akci Den melanomu. Letošní začíná už v pondělí od půl osmé ráno do půl třetí odpoledne na tamním kožním oddělení.

Muž chtěl skočit do Macochy. Policejní hlídka mu v tom zabránila

Blanensko – Jak se dostat k propasti Macocha? S touto otázkou se turisté obracejí denně na pracovníky informačních center po celém Moravském krasu. Osmatřicetiletý muž se však v jednom z hotelů poblíž světoznámé propasti na cestu vyptával ve velmi neobvyklý čas. Hodinu po půlnoci. „Podle recepční byl velmi rozrušený a choval se podivně. Proto raději zavolala policii,“ řekl k události, která se stala v noci na pátek, policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Důchodkyni hledaly desítky lidí. Našly ji vyčerpanou u hřiště nedaleko domova

Ostrov u Macochy – Policisté, hasiči, dobrovolníci. Desítky lidí hledaly v noci z pondělí na úterý nemocnou třiasedmdesátiletou důchodkyni. Ta se ztratila v Ostrově u Macochy.

Mladý motorkář má těžká zranění. Na polní cestě nezvládl svůj stroj

Blanensko – Těžkým zraněním skončila ve středu k večeru jízda mladého motorkáře. Ten se vyboural před šestou hodinou na polní cestě ve Valchově.

Blanenští kritizují staré lázně. Město připravuje rekonstrukci

Blansko – Krytý bazén v Blansku byl tento týden jeden den zavřený. Ze stropu se totiž dopoledne uvolnily dva sádrokartonové podhledy. Rozmočila je voda z prasklého dešťového svodu a spadly dolů. Nikomu se nic nestalo. Městská společnost Služby Blansko nechala závadu opravit a ze stropu lázní pracovníci odmontovali asi dvacítku dalších poškozených podhledů. O den později už byl bazén otevřený.

Nový hrad bránili zbrojnoši a pálili z děla. Vůbec nic neslyším, křičel chlapec

Blanensko – Slunce, déšť, ledový vítr, sníh. To vše může výletníky provázet na tradičním velikonočním výšlapu na Nový hrad. Ať už vyrazí z Olomučan, Adamova nebo od Kateřinského mostu. Cíl je po několika kilometrech na kopci. Nádvoří o svátcích už léta zaplňuje jarmark s řemeslníky.

Zachránil život dívce, pod níž se propadl led. Patnáctiletý žák dostal medaili

Rájec-Jestřebí, Ráječko /FOTOGALERIE/ - Když jde o život, ztratí řada lidí hlavu. Ztuhnou, začnou panikařit nebo rovnou vezmou nohy na ramena. Patnáctiletý Tomáš Maša z Ráječka naopak zachoval chladnou hlavu. Z ledové vody vytáhl jedenáctiletou spolužačku, pod kterou se propadl led na zamrzlém rybníku. 

Stařík vytáhl na cizince ve vlaku pistoli. Naštvalo ho kašlání

Blanensko – Banální roztržka a ve finále pistole namířená na hlavu. Dramatickou scénu zažili v pondělí odpoledne cestující ve vlaku z Brna do Prahy. Vše odstartovalo kýchnutí a zakašlání třiapadesátiletého cizince. 

Hazardér vylezl na jeřáb do dvacetimetrové výšky. Jeho bratr ho při tom natáčel

Boskovice – Posilněný alkoholem si zahrál na kaskadéra. Mladík z Boskovic se ve večerních hodinách rozhodl pro riskantní kousek. V mrazu přelezl plot u staveniště a začal šplhat na stavební jeřáb. Dostal se až do výšky přes dvacet metrů.

Vstupovat na led je risk. Ze zachránce se může stát oběť, říká instruktor

Blanensko – Šťastný i smutný konec mělo sobotní drama ve Spešově. Pod šestačtyřicetiletým mužem se tam propadl led a v chladné vodě se začal topit. Zachránil ho osmatřicetiletý muž, který mu podal klacek a z vody ho vytáhl. Zachránit se už ale hasičům nepodařilo psa, se kterým se muž na zamrzlou hladinu vydal. Později ho našli mrtvého pod ledem.

Květný pátek: davy věřících i vlněné papuče

Sloup /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Zástupy věřících v kostele, desítky stánků, kolony aut. Sloup v srdci Moravského krasu se na Květný pátek každoročně mění v lidské mraveniště. Na největší pouť v obci míří davy. „Je to symbolický začátek Svatého týdne v regionu. První mše začíná už v pět hodin ráno a řada věřících z okolí do kostela vyráží pěšky. Třeba farníci z Blanska dnes vycházeli ve čtyři hodiny ráno,“ říká blanenský farář Jiří Kaňa.

Natáčení v Moravském krasu? Filmaři musí dát pozor na spící netopýry

Blanensko – U jeskyně Jáchymka v Josefovském údolí nedaleko Adamova na Blanensku mohli turisté tento týden potkat známé herce Marka Taclíka, Petra Stracha nebo Jitku Čvančarovou. Česká televize tam totiž natáčela scény do třetí řady kriminálního seriálu Labyrint. „V Moravském krasu točíme docela často. Je to naprosto unikátní soubor přírodních úkazů, který se hodí do všech žánrů. Velmi zajímavá lokalita pro televizi i film,“ ocenil vedoucí projektu David Ziegelbauer.

AKTUALIZOVÁNO

Mladý muž naboural autem do hřbitovní zdi. Měl pozitivní test na drogy

Lhota Rapotina – Pořádná rána se ozvala v sobotu kolem půl osmé večer ve Lhotě Rapotině. Mladý muž, který jel ve směru od Boskovic, bizarně havaroval. Na okraji obce sjel ze silnice a osobním autem Škoda Octavia totiž narazil přímo do hřbitovní zdi. „Muž skončil se zraněnou nohou na boskovické chirurgii,“ řekla krátce po nehodě mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

AKTUALIZOVÁNO

Hasiči evakuovali chatovou oblast mezi Velenovem a obcí Suchý. Kvůli vichřici

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vyvrácené stromy i s kořeny. Zkroucené a polámané kmeny. Rozbité střechy. Tak to v neděli dopoledne vypadalo v chatové oblasti mezi obcemi Velenov a Suchý na Blanensku. Silný vítr, který tam lámal stromy už v sobotu večer, přes noc zesílil a napáchal ještě více škod. Neustával ani druhý den.

Adamovští se zbaví objemného odpadu. V ulicích budou od pondělí velké kontejnery

Adamov - Křesla, židle, staré pohovky nebo koberce. Ale také pneumatiky a části kuchyňských linek. Objemného odpadu, který se nevejde do popelnic a kontejnerů, se v příštích dnech zbaví Adamovští.

Řidičák musí letos vyměnit tisíce lidí, jinak jim hrozí tvrdé pokuty

Jižní Morava - Téměř tři sta tisíc řidičů v celé České republice si podle odborníků loni nevyměnilo propadlý řidičský průkaz, za jízdu bez platných dokladů přitom hrozí tvrdé pokuty. V kraji si letos musí dokumenty vyměnit víc než šedesát tisíc lidí.

Ve Žďárné zasahovali hasiči. Kvůli úniku kyseliny

Žďárná /FOTOGALERIE/ – Dvě jednotky hasičů a pracovníky chemické laboratoře zalarmoval ve středu dopoledne únik kyseliny. Ta se vylila z nádoby na půdě objektu jedné z firem ve Žďárné.

Řidič nezvládl jízdu, narazil do železničního mostu. Pohmoždil si hrudník

Adamov - Lehkým zraněním muže středního věku skončila pondělní havárie osobního auta. Došlo k ní nedaleko adamovské čistírny odpadních vod.

Solidarita s Tibetem. Na úřadech a školách v regionu se rozvlní jeho vlajky

Blanensko, Vyškovsko - Desátý březen je den, kdy si lidé ve světě připomínají povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Při něm jich v roce 1959 zemřelo přes 80 tisíc. Vyvěšením tibetské vlajky v tento den upozorňují lidé na porušování lidských práv.

Blanenský komorní orchestr hraje už čtyřicet let. Na jaře se vrátí k baroku

Blansko - Desítky koncertů. Doma i v zahraničí. Festivaly. A také spolupráce se sólisty zvučných jmen. Jiřím Stivínem nebo Ladou Fedorovou. To je vizitka Komorního orchestru města Blanska. Letos slaví čtyřicet let. „Opět se vracíme k baroku. A právě takový bude náš Jarní koncert 7. dubna v kostele sv. Martina v Blansku. V programu zazní díla Vivaldiho, Heinichena, Pergolesiho a Fischera,“ uvedla manažerka orchestru Karolína Pytelová.

Do ulic vyráží deratizátoři. Hubení hlodavců stojí města i sto tisíc korun ročně

Blansko, Vyškov – Březen až červen. Období, kdy kladou deratizátoři v Blansku nástrahy na hubení hlodavců.

Web Skrchova zaujal v soutěži Zlatý erb. Díky mapovému a informačnímu portálu

Blanensko – Zástupci z Blanenska zanechali výraznou stopu v krajském kole soutěže Zlatý erb. Ta hodnotí internetové stránky obcí a měst. Do celostátního kola, které je na programu v dubnu v Hradci Králové, postupuje Skrchov.

Bezdomovec hrozil bombou. V tašce měl jen dlažební kostku

Blansko – Dejte mi peníze nebo to tady vyhodím do luftu! V tašce mám bombu. Drama zažila obsluha jedné z blanenských čerpacích stanic, kam před půlnocí dorazil čtyřiadvacetiletý bezdomovec. „Obsluha spustila alarm a muže vyhodila. Jednalo se o známou firmu. Místního bezdomovce,“ řekl k případu policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Plavou v kombinéze, táhnou barel vody. Závod vodních záchranářů oslabila chřipka

Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Makej! Hop, hop, hop! Hlouček na okraji bazénu mohutně povzbuzuje plavce, který se ráznými tempy blíží ke startovním blokům. Jde to ale velmi ztuha. Trápí se. Ke dnu ho totiž táhne vodou nacucaná pracovní kombinéza. A v dalších disciplínách si také neodpočine. Pětikilová cihla v ruce nebo padesát metrů naznak s barelem plným vody, to je Blanenská dvěstěpadesátka. Závod vodních záchranářů.

Silnice mezi Adamovem a Bílovicemi je zavřená. Kvůli sesuvu kamenů

Adamov /FOTOGALERIE/– Silnice z Adamova do Bílovic nad Svitavou uzavřena z důvodu sesuvu skály na vozovku. Předpokládané uzavření do 28. února. Průběžné informace na webu města. Takovou SMS zprávu dostaly v neděli ráno adamovské domácnosti. K sesuvu kamení došlo na silnici, po které místní jezdí kolem řeky Svitavy za prací a za nákupy do Brna.

Dvě jednotky hasičů zachraňovaly psa. Uvízl na skále v Rájci-Jestřebí

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Drama se šťastným koncem. V hlavní roli pes, který uvízl na skále. Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly v pátek odpoledne v rájecké lokalitě V Úzkých. Ze skály tam zahraňovaly psa.

Adamovští stolní tenisté lákají na dva dny plné ping pongu

Adamov - V sobotu a v neděli zaplní sportovní halu v Adamově zelené stoly. Místní oddíl stolních tenistů Spartak Adamov totiž pořádá dva turnaje. V sobotu v devět hodin ráno odstartuje už čtvrtý ročník jarního turnaje. Pořadatelé vypsali všechny soutěžní kategorie ve dvouhrách a čtyřhrách. Hrát budou muži i ženy. „Nastoupit mohou rovněž neregistrovaní hráči. Účast přislíbili také ligoví borci. Zatím je přihlášeno zhruba osmdesát stolních tenistů,“ řekl za pořadatele akce Jan Ostrý.

Prvňáci dostali první vysvědčení. Se samými jedničkami

Knínice - Smích a dobrá nálada. Prvňáčci ze základní školy v Knínicích dostali ve středu stejně jako řada jejich kamarádů z Blanenska první vysvědčení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT