VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN CHARVÁT

Jan Charvát / Blanenský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Cizinec hazardoval na přejezdu. S dodávkou uvízl mezi závorami

Blansko /VIDEO/ - Adrenalinová scéna se před několika dny naskytla řidičům a chodcům u železničního přejezdu ve stanici Blansko město. Řidič bílé dodávky vjel ve směru ze Starého Blanska na koleje i přesto, že blikala výstražná červená světla. V kolejišti ho pak zablokovaly závory.

Žena z Olešnice zabila manžela. K vraždě se přiznala

Blanensko – Hádka s největší pravděpodobností předcházela vraždě, která se v pondělí dopoledne stala v Olešnici. Starší žena tam zabila svého manžela. Ten na místě podlehl bodnému poranění. „Obviněná se ke svému jednání doznala a v nejbližších dnech se rozhodne, zda bude stíhání ze zvlášť závažného zločinu vraždy čelit na svobodě nebo ve vazbě. Na objasnění všech okolností případu kriminalisté i nadále pracují,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Hrát si na vítěze? Něco diktovat není dobrá cesta, říká adamovský starosta Pilát

Adamov /ROZHOVOR/ – Jednoznačnou záležitostí skončily komunální volby v bezmála pětitisícovém Adamově. Sdružení nezávislých kandidátů v čele s dosavadním starostou Romanem Pilátem získalo osm zastupitelských mandátů z patnácti. Pozdější ustavující zastupitelstvo tak bylo spíše formalitou. Město povede další roky právě Pilát. Třetí volební období společně v tandemu s místostarostou Jiřím Němcem z ODS. Také složení rady města zůstává stejné.

Nový revír v Černé Hoře potřebuje vodu a také čas

Blanensko – /FOTOGALERIE/ V některých úsecích je vidět na dno. Další část vodní hladiny je silně zarostlá a pokrytá zelení. Chybí ještě dost vody. Tak v současnosti vypadá dvouhektarový Oborský rybník v Černé Hoře pod tamním zámkem. Loni ho koupil Moravský rybářský svaz. Ze soukromého revíru se stala svazová voda, revír Býkovka 1A, kterou obhospodařuje blanenská rybářská organizace.

Voda? Z rybníka i koupaliště. Skiareál spotřebuje na zasněžování 30 tisíc kubíků

Jižní Morava – Některé lyžařské areály na jihu Moravy už na nedostatek vody doplatily. Několik let nefunguje vlek na Šibenickém vrchu v Nové Lhotě na Hodonínsku. U sjezdovky je sice nádrž, ale vody je tam málo. Když chyběl přírodní sníh, neměli provozovatelé čím „krmit“ sněhová děla. Chybějící vydatný zdroj vody se podepsal také na krachu skiareálu v blanenských Hořicích. Dlouhotrvající sucho může v letošní sezoně ohrozit i provoz dalších sjezdovek v kraji.

Rodička nestihla do porodnice dojet včas. Syna ji odrodili záchranáři

Blansko – Záchranáři Petr Hašek a Libor Šinkora z blanenské výjezdové základny vyráželi se sanitkou ve středu po poledni k překotnému porodu. Na svět pomohli malému Davídkovi.

Muž vytrhával s traktorem pařezy. Stroj se převrátil a zabil ho

Blížkovice – Tragicky skončila ve středu kolem druhé hodiny odpoledne havárie traktoru u Blížkovic. Zemřel při ní pětašedesátiletý muž. „S podomácku vyrobeným traktorem vytrhával na zahradě pařezy. Přidal plyn, stroj se postavil na zadní kola a muže zavalil,“ řekl k neštěstí policejní mluvčí Bohumil Malášek.

V Ostrově postaví novou léčebnu. Za 150 milionů

Ostrov u Macochy – Sto padesát milionů korun. Takový je odhad ceny stavby nové dětské léčebny se speleoterapií, která má do konce roku 2022 vzniknout v blízkosti Císařské jeskyně v Ostrově u Macochy. Nahradí starou léčebnu, jenž v obci na Blanensku funguje už přes třicet let.

Silničáři mají před zimou plné sklady soli. Shánějí řidiče, kteří ji rozvezou

Jižní Morava /ANKETA/ – Za minulou zimní údržbu ušetřili silničáři v kraji desítky milionů korun. Opravili za ně silnice. Nyní finišují s doplňováním soli a dalších posypů ve skladech. 

Policisté kontrolovali chaty. Na koních i se psy

Jedovnice – /FOTOGALERIE/ Hlídku na koních i policejní psovody potkali v pondělí návštěvníci chatové oblasti v Jedovnicích. Policisté tam zkontrolovali asi tři sta chat.

Za obraz dostal pozvání ke Gottovi domů. Životní zážitek, rozplývá se učitel

Kunštát – Osmapadesátiletý Ladislav Dostál žije a učí na základní škole v Kunštátu. Mezi jeho koníčky patří divadlo. Jako komparzista se mihl v několika filmech a pohádkách. Přitom ho to odjakživa táhlo k malování. Na to mu však nezbývá čas. Před lety namaloval obraz pro Karla Gotta. A mnohonásobný Zlatý slavík mu zase věnoval kopii jednoho ze svých. „Mistr nás pozval na chvíli k sobě domů. Byl to pro mě, manželku i syna neskutečný zážitek a moc si toho vážíme,“ říká o neplánovaném setkání, které se odehrálo před několika dny.

Město byly dva tábory, říká o minulém vedení nový letovický starosta Novotný

Letovice - Na letovické radnici budou velké změny. Tamní ODS s dosavadním starostou Vladimírem Stejskalem vyklízí pozice, i když ve třetím největším městě na Blanensku vyhrála. Místostarosta Jiří Palbuchta (ČSSD) odchází do důchodu. Na jejich místa míří nově vytvořená čtyřčlenná koalice bez ODS a komunistů, se dvěma učiteli. Starostou bude následující čtyři roky bývalý letovický radní Petr Novotný (TOP 09, STAN a Nezávislí) a místostarostou bude bývalý starosta města Radek Procházka (Občanská iniciativa). Oba jsou zástupci opozičních stran. 

Města na Blanensku už mají nové starosty

Blanensko – Blanenská koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro Blansko má v okresním městě neotřesitelnou pozici už dvacet let. Nyní k tomu přidává minimálně další čtyři. Takový vývoj předpokládala před volbami řada lidí. A výsledky hlasování jim daly za pravdu. Na radnici zůstává dosavadní starosta Ivo Polák (ČSSD) i Jiří Crha (ODS). Své posty si jen prohodí.

Dušičky: delší otevírací doba hřbitovů i sváteční řidiči na silnicích

Blanensko – Tichá vzpomínka na rodinné příslušníky, kolegy a kamarády. A na společně strávené chvíle. Tak vnímá Památku zesnulých, lidově Dušičky, devětasedmdesátiletá důchodkyně Libuše Magniová z Blanska. Ve čtvrtek nebo nejpozději v pátek zamíří na tamní hřbitov, kde jsou pochováni její známí. „Rodinné hroby máme v Polné a v Telči. Na blanenský hřbitov ale určitě také zamířím. Stejně jako do Lipůvky nebo do Křtin. K hrobům lidí, kteří mě provázeli velkou část života, donesu vlastnoručně vyrobenou přírodní kytičku z Moravského krasu a zapálím svíčku,“ řekla žena.

Řidič je rychle a boural, na místo letěl i vrtulník

Bořitov – Příliš rychlá jízda stála pravděpodobně za havárií osobního auta. To bouralo ve středu krátce před polednem v katastru obce Bořitov. Za volantem seděl mladý muž. K nehodě vzlétl také vrtulník záchranářů, ale nakonec nebyl potřeba.

Boskovice mají nové vedení i zastupitele. Složili slib

Boskovice – To, na čem se v Boskovicích krátce po volbách domluvila pětičlenná koalice ODS, hnutí ANO 2011, STAN a Sportovci Boskovice, Volba pro Boskovice s podporou TOP 09 a Boskováci, platí. Úterní ustavující zastupitelstvo v Zámeckém skleníku tak bylo ve druhém největším městě na Blanensku víceméně formalitou. A bez překvapení.

Vánoční stromky? Ceny zůstaly stejné jako loni

Jižní Morava – Vánoce. Bez přírodního ozdobeného stromečku si zimní svátky doma nedokáže představit například Anna Prokopová z Blanska. Jeho nákup je tradiční rodinný rituál. „Většinou obejdeme ve městě několik prodejních míst, než si vybereme. Cenu neřešíme. Stromek k Vánocům prostě patří,“ řekla žena.

AKTUALIZOVÁNO

Silný vítr vyvrátil strom na jedoucí auto. Hasiči vyjížděli už k 182 událostem

Jižní Morava – Když v úterý brzy ráno motorkář projížděl obcí Hajany na Brněnsku, narazil do stromu, který vyvrátila vichřice. Podobných případů kvůli silnému větru řešili hasiči od pondělního večera v kraji víc než sto. V Brně kvůli vichřici uzavřeli několik dní před dušičkami dokonce i hřbitovy.

AKTUALIZOVÁNO

Auta na střeše, na poli, v potoce... Prázdninové pondělí přineslo sérii nehod

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Dopravní nehoda osobního auta zpomalila v pondělí provoz na silnici mezi Blanskem a Šebrovem-Kateřinou. Žena středního věku tam před půl dvanáctou dopoledne zřejmě dostala smyk a bourala. Auto skončilo na střeše mimo silnici a zastavilo se až v potoce. 

Blanensko před sto lety: lidé zpívali a sázeli stromy

Blanensko – Konec války. Samostatnost Československa. Mezi obyvateli Olešnice zavládlo 28. října 1918 ohrom-né nadšení a úleva, že válečné útrapy končí.

Město potřebuje halu i knihovnu, říká nový starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek

Boskovice – /ROZHOVOR/ V předchozích komunálních volbách boskovická ODS propadla. Čtyři roky zůstala v opozici. Stejně jako například zástupci TOP 09 a Sportovců Boskovice. Nyní však volby vyhrála a získala šest zastupitelských mandátů. Lídr občanských demokratů Jaroslav Dohnálek dostal od voličů nejvíce hlasů. Poté, co se Boskovičtí bleskově domluvili na nové pětičlenné koalici, zvolili novým starostou právě Dohnálka. V čele města stál užv letech 2006 až 2014.

Zchátralé sokolovny, prázdné fary. Obecní ruiny díky 390 milionům opět ožijí

Jižní Morava – Kazí výhled, zabírají místo a často připomínají doby dávno minulé. Část jizev na tvářích jihomoravských obcí a měst v podobě bývalých družstev, opuštěných škol či zchátralých kulturních domů ale možná zmizí díky novému dotačnímu titulu ministerstva pro místní rozvoj. Podporu regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití spustí už v listopadu. Ve hře je tři sta devadesát milionů korun.

Další zpoždění: most na Staré Blansko musí být vyšší, zmizí z něj jedna podpěra

Blansko – O čtyři měsíce se zpozdí termín dokončení projektové dokumentace stavby silničního mostu na Staré Blansko. Původně měla být hotová k prvnímu listopadu.

Samoobslužné pokladny mají šetřit čas. Lidé zaplatí kartou i mimo otevírací dobu

Jižní Morava - Lidé mohou na úřadech využít samoobslužné pokladny. Fungují ve Znojmě a nově také v Boskovicích. Příchozím mají ušetřit čas.

AKTUALIZOVÁNO

Po úspěšné sezoně se opět dali do práce. Opravují promítací kabinu letního kina

Boskovice /FOTOGALERIE/ – Jedenáct milionů korun. Tolik má stát druhá část oprav boskovického letního kina. Počítala s přestavbou kryté části hlediště, opravou promítací kabiny a záchodů, prostorem pro stánkový prodej či novým posezení pro vozíčkáře.

Koalice v Boskovicích oznámila nové radní

Blanensko – Povolební vyjednávání ve městech na Blanensku pokračují. V Boskovicích zůstával po sestavení pětičlenné koalice otazník nad postem neuvolněného místostarosty.

V Jedovnicích hořela chata. Škoda je nejméně 100 tisíc korun

Jedovnice /FOTOGALERIE/ - K požáru chaty vyjížděly do Jedovnic v noci ze soboty na neděli čtyři jednotky hasičů.

V Sychotíně boural motorkář

Kunštát, Sychotín – Motorkář boural v sobotu krátce po páté hodině odpoledne v kunštátské části Sychotín. Nehoda skončila lehkým zraněním. 

Při výlovu Olšovce v síti uvízl i sumec albín

Jedovnice – /FOTOGALERIE, VIDEO/ Výlov jedovnického Olšovce, největšího rybníku na Blanensku, je velká událost. Nejenom pro místní. Kdo se chce vyhnout davům lidí a ušetřit si nervy při parkování, měl by si přivstat, varují každoročně pořadatelé dvoudenní akce s jarmarkem. 

Stop hazardu platí dál, říká starosta Blanska Jiří Crha

Blansko – /ROZHOVOR/ Přednosta okresního úřadu, ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Dvě volební období jako místostarosta Blanska. Nyní Jiří Crha (ODS) usedne do křesla blanenského starosty. V čele koalice, která ve městě vládne už dvacet let.

Policisté besedovali v Olešnici. Školáky zajímala technika

Olešnice – /FOTOGALERIE/ Blíže k vám. Tak se jmenovala akce, při které se setkali policisté s místními lidmi v Olešnici.

V Ludíkově hořela mez a také les

Ludíkov – Pět jednotek hasičů vyjelo ve středu před šestou hodinou večer k nahlášenému požáru meze. Zasahovaly u obce Ludíkov.

Konec dopravního zmatku v Letovicích. Řidiči už jezdí po nové křižovatce

Letovice – Autobusy, auta, chodci, obtížné parkování. Zmatky a nepřehledná situace. Průjezd centrem Letovic přes Masarykovo náměstí byl pro řadu řidičů velký adrenalin. Přestavba náměstí zůstávala léta pouze na papíře. Nyní už řidiči jezdí po nové křižovatce ve tvaru písmene T.

Muž spadl při hokeji z ochozu. Policie hledá svědky

Blansko – Těžkým zraněním skončil sobotní hokejový zápas v Blansku pro jednoho z tamních fanoušků. Mladý muž na zimním stadionu přepadl přes zábradlí a zřítil se z ochozu. Po pádu z několikametrové výšky si vážně poranil hlavu. „Záchranáři ho vážném stavu těžce zraněného odvezli do nemocnice v Brně-Bohunicích,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Letovickou radnici povedou učitelé Novotný a Procházka

Letovice – Střídání stráží. Letovická ODS v čele se starostou Vladimírem Stejskalem vyklízí na tamní radnici pozice. V následujících čtyřech letech budou občanští demokraté jen řadoví zastupitelé. Na spolupráci se už totiž v pondělí večer dohodly strany a uskupení, jejichž zástupci dosud byli v opozici. „Volební strany TOP 09, STAN a nezávislí, Občanská iniciativa, KDU-ČSL a ČSSD se shodly na spolupráci ve volebním období 2018 – 2022,“ stojí v tiskové zprávě nové letovické koalice.

Kroužky hlásí plno. Zájem dětí a rodičů je velký

Jižní Morava - Dcera Petry Bartošíkové chodí ve Vyškově do kroužku mažoretek už čtyři roky. Dříve navštěvovala lekce angličtiny a aerobiku. „Vždy jsme se hlásily mezi prvními, protože volná místa byla brzo pryč. Ve Vyškově je naštěstí velký výběr. Myslím si, že když si rodiče pospíší, dostane se na každé dítě,“ uvedla Bartošíková.

Někde jasno, jinde dál jednají: v Letovicích bez první ODS, Kunštátu vládne ČSSD

Blanensko – V Blansku a Boskovicích už podepsali koaliční smlouvy. V Adamově bude pokračovat jako starosta Roman Pilát s místostarostou Jiřím Němcem. Volby ve čtvrtém největším městě na Blanensku vyhrálo sdružení nezávislých kandidátů v čele právě s Pilátem.

V Letovicích se rýsuje koalice. Bez vítězné ODS

Letovice – Pět mandátů. Letovická ODS vyhrála komunální volby a dosavadní starosta Vladimír Stejskal dostal nejvíce preferenčních hlasů: 1063. Přesto s největší pravděpodobností zůstane mimo hru a po třech volebních obdobích v řadě v nejužším vedení města skončí.

Kaprů bude dostatek, ale podraží. Z Nesytu vyloví po masivním úhynu jen zbytky

Jižní Morava – Ve druhé polovině října odstartují v kraji ve velkém výlovy rybníků. Kapři na některých místech podraží o několik korun za kilogram. Ryb je dostatek.

Klíčové posty rozděleny. Místostarosta bude Hasoň, Kupčík zůstává tajemníkem

Blansko – Všechny klíčové posty na blanenské radnici už mají po komunálních volbách svá jména. Na dalším pokračování se totiž dohodla dosavadní koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro Blansko.

Potvrzeno. Blanenská koalice pokračuje

Blansko – Jaké strany po komunálních volbách obsadí posty ve vedení blanenské radnice? Takový tip by člověk nenašel v nabídce žádné sázkové kanceláře. Vyjde to totiž úplně stejně, jako vypsat kurz, jestli ráno vyjde slunce nebo ne. Dvacet let. Pět volebních období vládne v okresním městě koalice sociálních a občanských demokratů, lidovců a Volby pro město. Nyní Volby pro Blansko. Tak to bude i následující čtyři roky.

Umřít doma? U nemocných častá volba

Jižní Morava – Rakovina. Krutou diagnózu si v únoru vyslechla dvaaosmdesátiletá maminka Dagmar Tomáškové z Blanska. Strávila střídavě několik týdnů v nemocnici a doma. Poté se rozhodla dožít poslední dny doma se svojí dcerou. „Díky mobilnímu hospici jsem s maminkou mohla strávit poslední týdny jejího života doma. Jsem za to velmi vděčná. Speciální tým pracovníků mi pomohl vše zvládnout. Poradili mi, jak o maminku pečovat, pomáhali s hygienou a podáváním léků,“ uvedla žena.

AKTUALIZOVÁNO

Starostou Boskovic bude Jaroslav Dohnálek. ČSSD a lidovci končí v opozici

Boskovice /ANKETA/ – ODS, hnutí ANO 2011, STAN a Sportovci Boskovice. A také Volba pro Boskovice s podporou TOP 09 a Boskováci. Tak vypadá nová dohoda o koalici v Boskovicích, kterou podepsali Boskovičtí v neděli večer. Má patnáct křesel v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu.

Povolební změny? Spíš vše při starém. Poláka vystřídá v křesle starosty Crha

Blansko – Mnozí čekali změnu. Koalice ČSSD, ODS, lidovců a Volby pro Blansko totiž vládne ve městě už dlouhá léta. Podle všeho se ale bez problémů udrží i nadále. Zkrátka tak může přijít hnutí ANO 2011, jehož zástupci měli velká očekávání. Jen po jednom mandátu mají Piráti a SPD.

Blanenská ČSSD propadla, rekordní volební účast zaznamenaly Tasovice

Blanensko – Po dvou volebních dnech je hotovo. Hlasy sečteny, zastupitelé obcí jsou zvoleni. V řadách obcí se však jednalo jen o první kolo. Kdo obsadí klíčové posty, se ukáže až v příštích dnech.

Auto skončilo ve vodě. Ženu v šoku a dalšího zraněného odvezli do nemocnice

Bohuňov, Horní Poříčí – K nehodě dvou osobních aut došlo v sobotu mezi Horním Poříčím a Bohuňovem. Před jednou hodinou odpoledne tam v péči záchranářů skončili tři lidé.

Pro zraněnou ženu letěl vrtulník

Blanensko – Pádem ze skály skončila páteční vycházka muže a ženy v lokalitě mezi Punkevními jeskyněmi a Sloupem. V nepřístupném terénu museli kolem páté hodiny odpoledne zasahovat hasiči.

AKTUALIZOVÁNO

Na Blanensku přišel k volbám každý druhý volič

Blanensko – Přibližně padesát procent. Taková byla druhý den komunálních voleb volební účast ve větších městech na Blanensku, krátce před uzavřením volebních místností. Ty se zavřely ve dvě hodiny odpoledne. Podle policistů proběhly volby bez incidentů. „Nemáme hlášené nějaké narušení veřejného pořádku,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Lídři odpovídali na palčivé problémy. V projektu Rovnosti SMS zprávy voličům

Blansko - Pět otázek, lídři politických stran a hnutí. Na nejdůležitější témata regionu odpovídali lídři v unikátním předvolebním manuálu Deníku Rovnost SMS zprávy pro voliče.

K volbám v některých obcích půjdou lidé až v lednu

Jižní Morava – František Kopřiva starostoval v Lipovci na Blanensku přes třicet let. Nyní odchází do důchodu. Zatímco před čtyřmi lety kandidovaly v obci, kde žije víc než tisíc lidí, tři strany, letos místní nepodali ani jednu kandidátku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT