VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVO MICHALÍK

Ivo Michalík / Blanenský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Klepačově maximálně třicítkou? Návrh omezení rychlosti rozděluje obyvatele

Blansko – Znovu jezdit po Klepačově třicítkou? Podle některých lidí jediný způsob, jak zabránit špatné dopravní situaci v této části Blanska. Mnoho jejich sousedů však s podobným nápadem nesouhlasí. Smysl v něm nevidí ani zástupci radnice nebo strážníci městské policie. Dopravní komise se však bude návrhem zabývat.

Pamětice: vymění regály v knihovně a dětskou literaturu lépe umístí

Pamětice – Každý pátek od pěti do sedmi hodin odpoledne. Taková je standardní otevírací doba pamětické knihovny. Ačkoli současnost četbě příliš nepřeje, zájem lidí z obce o knihy je veliký. Ještě letos začnou díla oblíbených autorů vytahovat z nových regálů. Vedení Pamětic se rozhodlo pro projekt, který pojmenovalo jednoduše jako obnovu knihovny.

Blanenští miliony z dotace vracet nemusí. Kompostárna funguje

Blanensko – Devatenáct milionů korun. Peníze, které Blanenští získali na stavbu kompostárny před čtyřmi lety. Když zpracují dostatečné množství zeleného odpadu. Zpočátku měli s dodržením závazku problémy. Hrozilo, že dotaci vrátí. Nakonec se ale všechno v dobré obrátilo.

Policie hledá svědky dopravní nehody mezi Šebrovem a Blanskem

Blansko – Velmi neobvyklou dopravní nehodu ze sobotního odpoledne blanenští policisté stále řeší. Rozhodli se proto o pomoc požádat svědky, kteří se podle jejich informací na místě v danou dobu pohybovali. Nehoda se stala v sobotu kolem páté hodiny odpoledne mezi Blanskem a Šebrovem.

Cyklistka si vyjela bez přilby. Skončila s lehkým zraněním

Blansko – V úterý kolem poledne museli policisté zasahovat v blanenské ulici Poříčí. Kvůli střetu auta s cyklistkou. Žena jela po hlavní cestě ve směru od Blanska na Ráječko. „Řidič vozu Renault vjížděl z vedlejší cesty na hlavní a podle předběžných zjištění přehlédl projíždějící cyklistku. Ta o auto zavadila a spadla. Skončila s několika odřeninami, mimo jiné proto, že neměla na hlavě přilbu," řekla k nehodě policejní mluvčí Alice Musilová.

Střet dvou aut v Boskovicích: škoda přes sto padesát tisíc

Boskovice – Lehkým zraněním devětačtyřice­tiletého muže. Tak skončila nehoda v Boskovicích, která se stala v úterý krátce před osmou hodinou ráno. Policisté i hasiči museli zasahovat na tamní křižovatce ulic Sokolské a Nádražní.

Kvůli strategickému plánu rozvoje najali Boskovičtí brigádníky

Boskovice - Na která odvětví se má boskovická radnice zaměřit v následujících šesti letech? Poradí jí lidé. Vyplněním dotazníku. Tentokrát jej však nenajdou ve svých poštovních schránkách nebo na internetu. Přímo na ulici je osloví brigádníci. Čas na to mají do konce letních prázdnin.

Aktuální weby menších obcí? Spíše výjimka

Blanensko - Šebetov, Jedovnice, Křtiny, Černá Hora nebo Petrovice. Obce, které v minulosti přihlásily své webové stránky do soutěže Zlatý erb. V mnoha dalších o tom však nejspíš ani neuvažují. Mají k tomu dobrý důvod.

Stavba žernovické rozhledny? Raději oprava chodníků, stěžují si kritici

Žernovník – Boskovický hrad, zámek v Černé Hoře nebo vysílač Kojál. Na tato a mnoho dalších míst brzy lidé ze Žernovníku uvidí, aniž by museli opustit vesnici. Díky nové rozhledně. První zájemci na její vrchol vyšlapou už v polovině srpna. Tamní radnice tak dotáhne do konce projekt, na němž pracovala více než čtyři roky. Ale stejně jako nedávno ve Velenově i v Žernovníku se objevují hlasy, které stavbu považují za plýtvání penězi.

Děti mohou strávit týden s divadlem Kolárka

Blansko - Animace, film, zpěv a samozřejmě také divadlo. Tato a mnohá další umělecká odvětví si děti vyzkouší od příštího pondělí do pátku s blanenským divadlem Kolárka. Jeho zástupci připravili tvořivý týden pro děti jako alternativu například k většině standardních příměstských táborů v regionu.

Vstupné na bazén platí matky i za miminka. Chtějí to změnit

Blanensko – Platit za jednoroční dítě na koncertě, v divadle nebo v autobusu? Divná představa. Rodiče proto překvapuje, když při vstupu na některé z blanenských koupališť je to jinak. Jejich provozovatelé se brání náklady na udržení čistoty vody a poukazují na nemožnost děti uhlídat. Mnoho blanenských matek však takové argumenty odmítá.

Silákům u boskovického zimního stadionu tekl pot a hrály svaly

Boskovice /REPORTÁŽ/ – Metalová hudba, stánek s pivem a tetování na těle většiny přítomných. Tak to v neděli odpoledne vypadalo na parkovišti vedle boskovického zimního stadionu. Desítky lidí přihlížely zápolení mužů, kteří nemají svaly pouze na okrasu. Pod hlavičkou druhého ročníku Boskovického strongmana.

Boskovická nemocnice hlásí zisk čtyř milionů. Díky úsporám

Boskovice – Nákup levnějšího materiálu, lepší dohody se zdravotními pojišťovnami a nejspíš i obsazení Tomáše Julínka do funkce náměstka pro ekonomiku a správu. Hlavní důvody, proč se hospodaření boskovické nemocnice v letošním roce zatím drží v kladných hodnotách. Její vedení muselo sáhnout k úsporným opatřením poté, co loni skončilo se ztrátou kolem dvaceti milionů korun. Po prvním pololetí se zdá, že byla úspěšná.

Zachování obchodů v Drválovicích a Vranové? Dotujte ztrátu, požaduje COOP

Blanensko – Žít v obci bez obchodu? Pro většinu lidí těžko představitelné. I na Blanensku však existují vesnice, kde se musejí v tom lepším případě spoléhat pouze na pojízdné prodejny. Kamenný obchod s potravinami nemají například v Crhově nebo Křtěnově. V brzké době k nim možná přibudou také Drválovice a Vranová.

Vypil třináct piv a naboural. Policii zavolal až z domu

Senetářov – Bezmála čtyři promile alkoholu v dechu. Závratnou cifru naměřili policisté muži, který ve středu večer narazil se svým autem značky BMW do sloupku oplocení v Senetářově. Z místa nehody dokázal dojet domů. Před jízdou vypil třináct jedenáctistupňových piv a rum.

Šebrov-Kateřina ochrání chodce. Zpomalí auta a postaví ostrůvky

Šebrov-Kateřina – Na několika místech silnice vedoucí přes Šebrov-Kateřinu se objevily díry a její části jsou vyfrézované. Radnice odstartovala plánovanou opravu průtahu obcí. Vylepšení cest má jeden hlavní cíl. Zvýšit bezpečnost lidí. Zpomalením projíždějících aut, retardéry nebo ostrůvky. Přibude i nové osvětlení.

Lidé z blanenské Mlýnské ulice: Rondel by měl stát dál

Blansko – Proč není součástí plánované opravy průtahu Blanskem kruhový objezd u Mlýnské ulice? Podle zástupců tamní radnice jde o důsledek protestů nespokojených lidí bydlících poblíž. Odvolali se totiž proti územnímu rozhodnutí a tím projekt zkomplikovali. Autoři odvolání s ostrými slovy nesouhlasí. Rondel se jim sice nezamlouvá, ale hlavně chtěli upozornit na nedomyšlenost záměru.

V Cetkovicích po půlroce od kolaudace pokřtí hasičskou zbrojnici

Cetkovice – Dva miliony čtyři sta tisíc korun. Tolik peněz zaplatili Cetkovičtí ze svého rozpočtu za novou hasičskou zbrojnici. Zkolaudovali ji letos v únoru. Na slavnostní otevření si však museli lidé počkat až do této soboty. Aby jej mohli spojit s tamním tradičním hasičským výletem.

Otrava metanolem ve Vanovicích? Viník je stále neznámý

Vanovice - Smrt na následky otravy metanolem. Takto tragicky skončil sledovaný případ muže, kterého záchranáři přivezli do boskovické nemocnice začátkem letošního února. O život bojoval zhruba měsíc. Kde k otrávenému alkoholu přišel? Zásadní otázka zůstává i po téměř půlroce bez odpovědi. Kriminalisté se však případem zabývají i nadále.

Olešničtí nabízejí domov postiženým lidem

Olešnice - Až šestnáct lidí. Taková bude kapacita domu chráněného bydlení, který staví Olešničtí. Práce začaly na jaře a skončí v říjnu. V lednu se do domu nastěhují jeho noví obyvatelé.

Na opravu výškového domu v Blansku majiteli chybí peníze. Kvůli zákazu hazardu

Blansko - Podnikatel Josef Liška se dočkal. Konečně mu nic nebrání v koupi pozemku v blízkosti výškového domu u blanenského Wanklova náměstí, který už šest let vlastní. Pozemek mu má umožnit dominantu centra Blanska rekonstruovat. Nových obchodů a bytů v této části města se však lidé stejně hned tak nedočkají. Liškovy plány totiž podle jeho slov zkomplikovalo rozhodnutí blanenské radnice zakázat hazard.

Vyvěsí moravskou vlajku. Jako symbol soudržnosti i patriotismu

Blanensko – Minimálně na třiačtyřiceti radnicích Blanenska bude v sobotu vlát moravská vlajka. Jejich vedení tak připomene příchod Cyrila a Metoděje na Moravu a zároveň vyjádří své vědomí dědictví spojeného s touto částí České republiky. Počet obcí, které se do akce připojí, rok od roku roste. Letos se vyhrotil spor o barvu vlajky. Na Blanensku bude převažovat ta žlutočervená.

Jak zatlouct hřebík? V Olešnici naučí děti, jak pracovat rukama

Olešnice – Uvařit guláš, zatlouct hřebík nebo vypěstovat ředkvičky. Základy manuální zručnosti člověka. Olešničtí si však všimli, že v současnosti mají k děti k jejich zvládnutí daleko. Zaměří se proto na vzdělávání žáků tamní základní školy i v této oblasti.

Oprava průtahu Blanskem: přibudou dva kruhové objezdy

Blansko – Na konci příštího roku bude v Blansku možná o dva kruhové objezdy více než dosud. Oba měly být součástí plánovaných oprav průtahu Blanskem. První pomůže plynulosti dopravy poblíž autobusového nádraží. Druhý bude u Mlýnské ulice, ačkoli proti němu někteří tamní lidé protestují. Jeho stavbu se jim podařilo odložit.

Nemocnému učiteli pomáhají v boji s časem také bývalí žáci

Blansko - Amyotrofická laterální skleróza. Vzácné, neléčitelné a velmi závažné onemocnění nervového a svalového systému člověka, které způsobuje degeneraci a ztrátu buněk, jež ovládají jeho pohyby. Blanenský učitel Libor Mašát před necelým rokem zjistil, že jím trpí. Přesto žáky Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko učí dál. Ti se mu společně s vedením školy rozhodli pomoct. Stejnou šanci však má kdokoli.

Ředitelka školy nás chce vyhodit, napsala učitelka ministrovi

Boskovice – Zneužívání zákona číslo 563 z roku 2004 o pedago­gických pracovnících. Důvod, proč se učitelka z boskovické základní umělecké školy Ludmila Keršnerová rozhodla napsat otevřený dopis ministru školství, mládeže a tělovýchovy Marcelu Chládkovi. Nesouhlasí s chováním ředitelky školy Stanislavy Matuškové vůči některým učitelům. Ta se brání tím, že postupuje podle zákona.

Blanenští hráči budou mít moderní kuželkářské dráhy. Koupí je z Brna

Blansko – Kuželky mají v Blansku tradici. Kuželkáři i kuželkářky pravidelně slaví velké úspěchy. Navzdory tomu, že v poslední době trénovali v ne úplně ideálních podmínkách. Na tamní kuželně se výrazně podepsal zub času. Vedení města se proto rozhodlo vyjít Kuželkářskému klubu Blansko vstříc. Ačkoli ani jednu ze šesti drah neopraví. Využije nabídky z Brna a koupí nové.

U vlakového nádraží řidiči nakonec až do konce září nezaparkují

Blansko – Nová parkovací místa, více zeleně, zastřešené místo pro odkládání kol, lavičky, odpadkové koše nebo veřejné osvětlení. Ale zpočátku také chaos v parkování a dost možná mnoho aut stojících na různých místech podél cest. To všechno přinese jeden z největších projektů, do kterého se letos Blanenští pustí. Stavba zbrusu nového parkoviště u vlakového nádraží. Začne už v polovině července.

Po srážce dvou nákladních aut doprava na silnici I/43 stála

Svitávka – Přibližně sto padesát tisíc korun. Na tolik policisté předběžně vyčíslili škodu po srážce dvou nákladních aut na silnici I/43. Řidiči kvůli nehodě zaznamenali asi dvacetiminutové zpoždění.

Vrátí blanenské radnici podobu, jakou měla v roce 1904

Blansko – Opravili střechu, nainstalovali nový ciferník hodin a vyměnili jejich mechanické zařízení za lepší, vybavili budovu novými vstupními dveřmi a okny, kompletně zrekonstruovali obřadní síň. To jsou jen některé ze změn, kterými Blanenští v poslední době vylepšili svou radnici. A chtějí v nich pokračovat. Obnoví fasádu a na hlavní věž přidají čtyři věžičky.

Boskovického úředníka pustili z vazby domů. Vrací se do práce

Boskovice – Téměř sedmdesát dní strávil boskovický úředník Filip Kincl ve vazbě. Kvůli podezření z korupce. Jeho obhájci považovali rozhodnutí okresního soudu o vazbě za nepřiměřené. Podali dokonce stížnost na soud krajský. Sice se zpožděním, ale svého dosáhli. Od pondělí je muž, který na boskovické radnici pracoval na odboru dopravy, zpátky na svobodě. A vrací se do práce.

Do školy se vydal na kole. V Makově spadl a poranil si hlavu

Makov – Dvanáct let. Tak starý je chlapec, který ve čtvrtek ráno skončil v péči záchranářů. Spadl totiž z kola při cestě do školy. Utrpěl lehké zranění hlavy.

Kunštátští žáci se učí i na chodbě. Díky mozaice sluneční soustavy

Kunštát – Jakou barvu má Saturn? V jakém pořadí od Slunce leží Merkur? Zodpovězení podobných otázek nedělá žákům kunštátské základní školy problémy. Co si nezapamatují v hodinách zeměpisu, to je bije do očí při cestě školní budovou. Díky nové malbě v podobě mozaiky z rozbitých kachliček poblíž vchodových dveří.

Špatné výsledky maturit? Studenti na Blanensku šli letos proti průměru

Blanensko – Výsledek letošních státních maturit v České republice? Špatný. „Jsme rozčarovaní a velmi zklamaní. Třeba s loňskými výsledky se ty letošní vůbec nedají srovnat," shrnul Jan Pohanka ze společnosti Cermat, která má státní maturity na starosti. Vedení středních škol na Blanensku má však názor opačný.

Nedělní klid ruší hluk sekaček. V některých obcích to řeší vyhláška

Blanensko - Nedělní ráno, odpočinek po náročném pracovním týdnu a vidina klidného dne. Idylu naruší hlasitý rachot křovinořezu nebo cirkulárky u sousedů. Scénář, který pravidelně zažívá nemálo lidí na Blanensku. Vadí jim to. Řešení vidí ve vyhlášce, která takové chování zakáže. V několika obcích s úspěchem funguje. Vedení jiných se jí brání. Spoléhají na zdravý rozum lidí a sousedské dohody.

Otázky na blanenskou radnici? Bez vulgarit i pod přezdívkami

Blansko – Foster, Jirka.m nebo Uživatel 11. I takto se v nedávné době podepsali lidé, kteří chtěli na webových stránkách Blanska položit otázku tamní radnici. Když Blanenští na jaře loňského roku spouštěli nový web, tento způsob komunikace s vedením města byl novinkou. Představení se jménem a příjmením tehdy označili za podmínku. Nakonec od takového záměru upustili. A zatím nelitují.

Novou expozicí přiblížili život pánů z Kunštátu ve středověku

Kunštát - V erbu tří pruhů. Tak vedení kunštátského zámku pojmenovalo novou středověkou expozici. Návštěvníci o ni měli zájem hned po otevření.

Boskovičtí oddálili spuštění nového webu. O jeden až dva měsíce

Boskovice - Na přelomu března a dubna letošního roku. Tehdy chtěli Boskovičtí spustit nové webové stránky města. Rozhodli se pro ně hlavně kvůli větší přehlednosti. Zatím však lidé informace o dění v Boskovicích získávají z webu starého. A v nejbližší době se to asi nezmění.

Křižovatka v Lipůvce dopravě pomohla. Lidé si změnu pochvalují

Lipůvka - Přibližně dva měsíce. Tak dlouho už řidiči po silnici I/43 jezdí kolem Lipůvky po klasické křižovatce ve tvaru písmene T. Silničáři jí nahradili provizorní kruhový objezd, který na místě stál sedm let. Ačkoli se před zahájením prací objevovalo mnoho hlasů, které s tímto záměrem nesouhlasily, nakonec víceméně utichly. Řada lidí si změnu pochvaluje. Ale podle dalších je dopravní situace pořád stejně špatná.

Blanenští dokončují opravy sídliště Sever. Příští rok budou pokračovat

Blansko – Nová parkovací místa, dešťová zdrž, pěší trasy nebo výsadba zeleně. To všechno přinesla lidem z blanenského sídliště Sever třetí etapa jeho regenerace. Práce se chýlí ke konci. Příští rok na ně ale radnice chce navázat etapou s pořadovým číslem čtyři.

Drahá kola? Častý cíl zlodějů

Blanensko – Dva měsíce. Tak dlouho jsou Boskovičtí zapojení do centrálního registru jízdních kol. Své rozhodnutí z dubna letošního roku si pochvalují. Roste podle nich možnost, že strážníci dokáží vrátit ukradené kolo zpět jeho majiteli. To v Blansku jsou k soukromému projektu zatím spíše skeptičtí. Ačkoli lidé by možnost registrace v největším městě regionu uvítali.

Staré hřiště zarůstalo trávou. Na jeho místě proto staví nové

Lipůvka – Fotbal, basketbal nebo vybíjená. Tyto a mnoho dalších sportů a her si děti z lipůvecké základní školy užijí více než dřív. Díky novému víceúčelovému hřišti. Vedení obce jím nahradí to staré, které bylo v nevyhovujícím stavu. Novinku pro žáky nachystají už na začátku příštího školního roku.

Ředitelka zakázala výlet na rafty. Je to msta za odvolání, tvrdí rodiče

Žďárná – Žáci základní školy ve Žďárné si v posledních letech zvykli, že závěr školního roku tráví na výletě. Sjížděli Vltavu na raftech. Znovu se těšili na společné sportování. Byli sbalení, rodiče výlet škole dávno zaplatili. Nakonec ale děti nepojedou nikam. Kvůli rozhodnutí ředitelky školy Moniky Opavské. Tu tamní školní rada z funkce nedávno odvolala. Podle mnoha rodičů se proto rozhodla všem na poslední chvíli pomstít.

Konec automatů v Blansku? Chybí ještě jeden krok

Blansko - Blanenští dál hrají na automatech. Proti rozhodnutí je zrušit podali provozovatelé rozklad. Konec hazardu je ale na spadnutí.

Na dřevorubce spadla v lese větev. Odvézt jej museli záchranáři

Újezd u Boskovic – Dramatem skončila běžná těžba dřeva v jednom z lesů v Újezdu u Boskovic. Jednomu z dřevorubců spadla na hlavu menší větev. „Naštěstí měl přilbu, ale i tak jej náraz kusu dřeva zranil," konstatovala policejní mluvčí Iva Šebková.

Dvacetiletý motorkář narazil do auta, utrpěl lehké zranění

Rájec-Jestřebí – Přibližně dvacet tisíc korun. Taková je výše škody po nehodě, která se stala v úterý poblíž Rájce-Jestřebí krátce před sedmou hodinou ranní.

U blanenské nemocnice již brzy zaparkuje víc aut

Blansko - Zaparkovat auto u blanenské nemocnice? Dennodenní problém. Radnice hodlá situaci konečně vyřešit. Je připravena i na ústupky.

Skleníky v blanenské ulici Poříčí vystřídá obchodní centrum

Blansko - Zemědělské skleníky z blanenské ulice Poříčí nejspíš zmizí. Nahradí je obchody. S takovou nabídkou radnici oslovila brněnská firma.

Přímá vlaková trať výhledově spojí Boskovice s Brnem

Blanensko – Nasednout na vlak v Brně, dojet do Skalice nad Svitavou a přestoupit na lokálku do Boskovic. Tak vypadá cesta obyvatel druhého největšího města Blanenska z centra Jihomoravského kraje. Železničáři několik let hovoří o zjednodušení, tedy cestování z Brna do Boskovic vlakem bez přestupu, takzvané boskovické spojce. Její uskutečnění se přiblížilo.

O pozemky na Poříčí v Blansku se uchází jeden zájemce

Blansko – Šestatřicet tisíc metrů čtverečních. Plochu o takové rozloze nabídli Blanenští případným zájemcům v ulici Poříčí. Zatím tam stojí skleníky s květinami a zeleninou, ale radnice plánuje jiný druh využití. Lhůta pro nabídky investorů vypršela ve středu. Ještě v úterý to vypadalo, že nikdo prostory chtít nebude. Jeden zájemce se však na poslední chvíli přeci jen ozval.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT