VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DAGMAR KULAVIAKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Česku se jí líbí, ale kořeny má v Mongolsku

Blansko – Jaké to je žít v úplně cizí zemi? Mezi lidmi, kteří mluví jinou řečí, mají rozdílné zvyky a kulturu a mnohdy se také odlišují vzhledem? Takzvaně zapadnout někdy není snadné. Své o tom ví stovky Mongolů, kteří nyní žijí na Blanensku. Někteří se potýkají s dluhy, jiní s neznalostí zákona či jazykovou bariérou.

Vladimír Konečný: Jsem přesvědčený, že soudce i žalobce byli uplacení

Štěchov u Lysic – Přesně před deseti lety se mu změnil od základu život. „Měl jsem dobré místo ředitele v bance v Boskovicích, a najednou jsem byl obviněn z pokusu porušování správy cizího majetku za to, že jsem podepsal jedenáct směnek, což vůbec nebyla pravda," začíná vyprávět svůj příběh Vladimír Konečný ze Štěchova u Lysic. Při našem rozhovoru se usmívá, a dokonce hýří vtipem, což je vzhledem k tomu, co za posledních deset let prožil, k nevíře. Na základě nepřímých důkazů byl odsouzen ke čtyřem letům nepodmíněně, přičemž dva roky ve vězení opravdu strávil. Celou těžko pochopitelnou kauzu navíc provází stín smrti. Dva její hlavní aktéři – soudce a státní žalobce – spáchali sebevraždu.

Blanensko čeká masopustní víkend. Zpestří jej i zabijačka

Blanensko – Masopust, ostatky či fašank. To jsou jen některé názvy lidové taškařice, kterou vyvrcholí období radování. Tradiční akci si o nadcházejícím víkendu připomenou lidé v řadě obcí na Blanensku.

Knihovny lákají čtenáře. Na soutěže i odpoustky pokut

Blanensko – Registrace nových čtenářů zdarma, nejrůznější besedy a výstavy, čtenářská soutěž nebo amnestie upomínacích poplatků. Taková lákadla chystají na březen knihovny na Blanensku. Připojují se tak k celorepublikové akci Březen měsíc čtenářů, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.

Jarní prázdniny mohou děti strávit třeba na příměstském táboře

Blanensko – Od konce vánočních prázdnin neuplynuly ještě ani dva měsíce a školáci už si budou užívat dalších. Jarní prázdniny pro Blanensko připadají na příští týden.

V Šebetově hlídají pohledávky přes SMS. A soutěží o Zlatý erb

Blanensko – SMS hlídač pohledávek. Tak se jmenuje nová elektronická služba, která byla před několika dny spuštěna na webových stránkách Šebetova. „Pokud například někdo zapomene zaplatit poplatek za odpad, psa nebo nájemné za byt, zašleme mu na jeho mobil upozorňovací SMS zprávu," vysvětlil šebetovský starosta Zdeněk Čížek.

Velké Opatovice se stále víc vylidňují. Mladí odcházejí za prací

Blanensko – Ve Velkých Opatovicích dlouhodobě klesá počet obyvatel. Tento trend město trápí už od začátku nového tisíciletí. Na konci roku 2000 ve městě žilo 4 173 lidí. Před čtyřmi roky klesl počet pod hranici čtyř tisíc a na konci loňského roku na matrice evidovali už pouze 3 888 trvale přihlášených obyvatel.

V Blansku žije asi 900 cizinců. Charita přiblíží jejich problémy

Blanensko - Jazyková bariéra, chudoba, špatný přístup k informacím, neznalost sociálních a právních norem, dluhové pasti. To jsou podle pracovníků Oblastní charity Blansko největší problémy, se kterými se potýkají cizinci žijící na Blanensku.

Divadelní ochotníci sází v letošní sezoně na nové hry

Blanensko – Dlouhé zimní večery tradičně lákají nejenom k plesům, ale i divadelním představením. Už příští pátek 31. ledna se od sedmi hodin večer představí v zámeckém skleníku v Boskovicích divadlo Kočébr s hrou Studynka róbená aneb Veletucet osudů lidí z Blanenska a okolí dle vyprávění Věry Škápíkové a jejích potomků.

Martina Mynaříková z Blanska učí děti ve školách v zahraničí

Blansko /ROZHOVOR/ – Emancipovaná žena, která se hned tak něčeho nezalekne. Usměvavá blondýnka s touhou poznat, jak funguje školství v jiných zemích. Člověk s otevřeným srdcem, jenž hned po studiu začal pracovat jako dobrovolník. To vše charakterizuje Martinu Mynaříkovou z Blanska. Dívku, která po státnicích v roce 2011 vyrazila učit do škol v Norsku a Indii a nyní je kantorkou ve výukovém centru pro studenty se sociálními a psychologickými problémy na Maltě.

Speleolog Marek Audy z Jedovnic: Učili jsme vědce ve Venezuele jeskyňařit

Jedovnice /ROZHOVOR/ – Na první pohled vypadá jako „obyčejná" cestovatelská kniha o krásných jeskyních ve stolových horách Venezuely. Jenže když se člověk do publikace s názvem Domino – hra v podkroví Ztraceného světa podívá důkladněji, uvědomí si, že tu něco nehraje. „Proč jsou na jedné stránce vedle sebe dva stejné obrázky?" zajímala jsem se u tvůrce Marka Audyho.

V Boskovicích navaří na Štědrý přes 300 litrů polévky

Blanensko – I o vánočních svátcích se nabízí řada možností, kam na Blanensku vyrazit. Tradičně bude například koledovat Malohanácká muzika.

Kapři nebo stromky? Na Blanensku přibližně stejná cena jako loni

Blanensko – Za necelé dva týdny rodiny usednou ke štědrovečernímu stolu. Vánoce ale provází i tradiční shon. A to nejen ve shánění dárků, ale i symbolů těchto svátků.

Čerti ve čtvrtek sjedou z věže požární zbrojnice v Letovicích

Blanensko – Strach, ale i očekávání. Děti ve čtvrtek navštíví mikulášské družiny. Zatímco Mikuláše či anděla vidí rády, z čertů mají některé respekt. Nečeká je jen mikulášská nadílka, ale i spousta zábavy. V obcích a městech Blanenska se totiž koná řada zajímavých akcí.

Blíží se advent. Na Blanensku se rozsvítí vánoční stromy

Blansko - Letos poprvé bude při rozsvícení vánočního stromu v Blansku kulturní program trvat dva dny. Žít to bude i na řadě dalších míst regionu.

Do Blanska opět míří cestovatelé, začíná Rajbas 2013

Blansko - Od pátku do neděle hostí Blansko už patnáctý ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství. Rajbas 2013. Láká na nabitý program.

V Blansku přivítají svatého Martina. Slavnost potrvá tři dny

Blansko - Od pátku do neděle Blansko ovládne tradiční akce Vítání svatého Martina. Letos poprvé se otevře věžní kavárnička v kostelní věži.

Osmáci a deváťáci vyrazí na burzu středních škol

Blanensko – Žáky devátých tříd čeká nelehké rozhodování. Do poloviny března musí podat přihlášky na střední školy. Jak vybrat tu správnou, jim pomohou i burzy škol. V Blansku se uskuteční již tento pátek od osmi do šestnácti hodin.

Lidé vzpomenou na zemřelé. U hřbitovů budou hlídkovat policisté

Blanensko – Při příležitosti Dušiček na hřbitově v Rudici požehnají novému kříži. V Kunštátě na faře chystají dušičkovou dílnu pro děti.

Festival Via Bohemica na zámku přiblíží různé kultury

Blanensko - Ukázka staromaďarských umění. Tvořivé dílny pro děti v chemické laboratoři barona Reichenbacha. Soutěž ve vaření tradičních kotlíkových jídel. To je jen malá ochutnávka z programu, který nabídne první ročník festivalu Via Bohemica.

Festival Via Bohemica na blanenském zámku přiblíží kultury

Blanensko - Ukázka staromaďarských umění. Tvořivé dílny pro děti v chemické laboratoři barona Reichenbacha. Soutěž ve vaření tradičních kotlíkových jídel. To je jen malá ochutnávka z programu, který nabídne první ročník festivalu Via Bohemica.

Rybáři v říjnu zatáhnou sítě. Výlov Olšovce potrvá tři dny

Blanensko – V říjnu se o víkendech lidé na Blanensku mohou těšit na výlovy rybníků. Ten největší v Jedovnicích bude letos netradičně třídenní.

Knihovny na Blanensku odpustí lajdákům pokuty

Blanensko – Od čtvrtka se Blanensko stane na tři dny důležitým místem pro Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Knihovna ve Veselici, která před dvěma roky získala ocenění Knihovna roku, totiž hostí devátý ročník Setkání knihovníků venkovských knihoven ČR.

O víkendu bude Kunštát patřit hrnčířům, Sloup medu a včelařům

Blanensko /TIP NA VÍKEND/ – Redaktoři Blanenského deníku Rovnost vybrali pro čtenáře několik tipů, jak si užít tento víkend v regionu.

Je libo angličtinu nebo taneční? Začínají kurzy pro dospělé

Blanensko - Začal nový školní rok. I když se to týká hlavně školáků, je září výzvou i pro dospělé. Naučit se anglicky, nové taneční kroky, proniknout do práce s počítačem nebo pořádně rozpohybovat tělo. Toto slibují kurzy pro dospělé, které začnou v druhé polovině září na řadě míst na Blanensku.

V září se na Blanensku otevřou běžně nepřístupné památky

Blanensko - Milovníci památek by měli zbystřit. O dvou zářijových víkendech sedmého a osmého září a čtrnáctého a patnáctého září se na Blanensku otevře více než dvacítka památek, z nichž některé nejsou běžně přístupné veřejnosti. Stane se tak při akci nazvané Dny evropského dědictví.

Kunštátský zámek je u turistů v kurzu. Díky dobré propagaci

Blanensko – Prázdniny se již přehouply do druhé poloviny a provozovatelé nejrůznějších turistických památek a atrakcí pomalu začínají bilancovat letošní sezónu. Velký vliv mělo samozřejmě nezvykle dlouhé horké počasí. „Za takových veder jsou lidé spíše na koupališti, takže návštěvnost byla nízká, ale když se pak udělalo lépe, zase se to dorovnalo. Letošní rok je tedy podobný jako minulý," uvedl Luboš Jerry Procházka, majitel Western parku v Boskovicích.

Města na Blanensku nabízejí volný internet

Blanensko – Chcete zjistit, jaká je v okolí turistická zajímavost? Potřebujete vědět čas odjezdu autobusu? Anebo jen chcete využít smysluplně čas, když třeba čekáte u lékaře? V dnešní době chytrých telefonů, tabletů a notebooků žádný problém, navíc na řadě míst se k internetu připojíte zdarma.

Děti na Blanensku budou mít nové klubovny

Blanensko – Léto je mimo jiné dobou dětských letních táborů. Některé táborové základny na Blanensku mají letos díky dotacím z Jihomoravského kraje lepší zázemí než dosud. Polepšili si například skauti ve Křtinách, Blansku, Jedovnicích či Boskovicích.

Do Moravského krasu zavítají stovky jeskyňářů

Moravský kras – Kvůli velké exkurzi účastníků Mezinárodního speleologického kongresu se ve středu na několik hodin turistům uzavřou Punkevní jeskyně a Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Šéf speleokongresu potkal při hledání jeskyně i krokodýla

Rudice – Nepropustná džungle plná hadů. Desítky kilometrů dlouhé jeskynní prostory zaplavené průzračně čistou vodou. A hlavně pocit, že v podzemí jsou dosud zcela skrytá místa. Tím vším je pro speleologa a potápěče Zdeňka Motyčku z Rudice na Blanensku mexický poloostrov Yucatán.

Za diváky na Blanensko přijede putující letní kino

Blanensko - Letos poprvé si Kinematografu bratří Čadíků užijí lidé ve Vískách. Pojízdné letní kino na pár dní zastaví také v Kunštátě a v Blansku.

Pozor: klíšťata jsou nyní aktivní. Nejvíc v Moravském krasu

Blanensko - Na Blanensku už letos tři lidé onemocněli klíšťovou encefalitidou, několik dalších pak lymeskou boreliózou. Klíšťat je nyní nejvíc v Moravském krasu a na Kunštátsku.

Příchod Cyrila a Metoděje před 1 150 lety oslaví i na Blanensku

Blanensko – Tisíc sto padesát. Právě tolik let se letos připomíná od příchodu bratrů Cyrila a Metoděje na Moravu. Významné výročí si připomenou i lidé na Blanensku.

Mezi návštěvníky Blanenska roste zájem o turistické vizitky

Blanensko – Ve Spešově je nově k mání turistická známka. Zobrazuje tamní rozhlednu. Zájem je také o turistické vizitky, na Blanensku jich je 42.

Promítání v letních kinech začíná. Otevřená ale budou jen dvě

Blanensko – K létu nepatří jen koupání či slunění. Teplé večery jsou také ideální dobou k navštívení letního kina. Na Blanensku však stálé celoprázdninové promítání bude jen v Boskovicích a Lysicích. A i tam promítací plátno ožije pouze několikrát do týdne.

Nedostatek žáků. Střední školy v regionu mají místa navíc

Blanensko – Nabídka převažuje nad poptávkou. Taková je nyní situace na středních školách na Blanensku. Žáků, kteří letos opouštějí základní školy, je znatelně méně než počet míst, která v novém školním roce 2013/2014 střední školy nabízejí.

Festivaly na Blanensku lákají na folk i flamenco

Blanensko – Od začátku června až do konce srpna se lidé na Blanensku mohou těšit na několik festivalů. Už tento pátek a sobotu si na své přijdou příznivci folku. Při tradiční Olešnické kytce vystoupí v sobotním hlavním programu celkem šest kapel. „A to Spekulace, Alibaba, D. N. A., Good Will, T. E. Band a hlavním lákadlem bude folkrocková kapela Fleret," uvedl Jakub Slavíček z pořádající trampské osady Zmijáci. Ten doplnil, že chybět nebude ani tradiční soutěž v pojídání párků.

Region opět ovládne Noc kostelů. Otevře 13 církevních staveb

Blanensko - Do Noci kostelů se zapojí na Blanensku třináct církevních staveb. Poprvé také kostel Českobratrské církve evangelické v Boskovicích. Nabídne varhanní koncerty.

Setkání v krasu: lidé si prohlédnou jeskyně i tavbu v peci

Blanensko – Ukázky řemesel, tavba železa v replice velkomoravské pece, exkurze do tří jeskyní nebo prohlídky zámku ve Křtinách. Nejen na toto lákají organizátoři třináctého ročníku akce nazvané Setkání ve střední části Moravského krasu. Ta je pořádaná u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a Evropského dne chráněných území.

Na Blanensku vzplanou vatry. A s nimi desítky čarodejnic

Blanensko – Při posledním dubnovém dnu bude v mnoha městech a obcích hodně veselo. Tisíce lidí totiž vyrazí na tradiční pálení čarodějnic.

Na první salát si letos zahrádkáři na Blanensku počkají

Blanensko – Příroda se začíná zelenat, teplo a sluníčko pohlcuje poslední sníh a půda vysychá. Tento týden tak vyrážejí do polí na Blanensku zemědělci. „Kvůli dlouhé zimě se jarní práce zhruba o tři týdny pozdržely, ale jinak soudit letošní zimní období je ještě předčasné. Ozimy přezimovaly dobře a vláhy je dostatek, spíše až nadbytek," sdělila ředitelka blanenské Okresní agrární komory Marcela Pokorná.

Novou sezonu odstartují turisté v pivovaru. Ale také vodáci na Svitavě

Blanensko /KAM O VÍKENDU/ - V neděli vyrazí turisté do černohorského pivovaru. Zahájí tam novou sezonu. Vodáci poplují z Blanska do Bílovic nad Svitavou.

V obcích na Blanensku si připomenou Cyrila a Metoděje

Blansko – Ve čtvrtek začne v Muzeu Boskovicka výstava věnovaná slovanským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Připravena je řada dalších akcí.

Pivovar v Černé Hoře zaplní na začátku dubna turisté s pěti P

Blanensko – Recesi, turistiku a hodně dobré zábavy. To nabídne na Blanensku první dubnový víkend. Dvě největší města Blansko a Boskovice spolu s Pivovarem Černá Hora zahájí novou sezónu.

Novinky na zámcích? Alhambra salon v Kunštátě, depozitář v Rájci

Blanensko – Naplno zámecká sezóna vypukne až v květnu. Na zámcích v Lysicích, Rájci a Letovicích se ale pro návštěvníky otevřou historické prostory o víkendech už v dubnu a díky Velikonocům přidají prohlídky také na konci března. V neděli jednatřicátého března a v pondělí prvního dubna bude přístupný také zámek v Boskovicích.

Olešnice nebo Jedovnice. V regionu plánují bydlení pro důchodce

Blanensko – Ve Sloupě, Vilémovicích či Křtinách vzniklo v nedávné době pěkné ubytování pro důchodce. Vyjít vstříc starším lidem chtějí i na dalších místech na Blanensku.

Zlatý erb: obce na Blanensku soutěží o nejlepší web

Blanensko - Už popatnácté se letos koná soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí nazvaná Zlatý erb. Do jubilejního ročníku se z Blanenska přihlásilo šest obcí a jedno město.

Masopust na Blanensku: masky vyrazí do ulic

Blanensko - V řadě obcí na Blanensku bude o víkendu pořádně živo. Do ulic vyrazí pestrobarevné maškarády. Lidé si tak připomínají lidovou tradici zvanou masopust, ostatky či fašank.

Bojové umění Číňanům otevírá lepší život, říká Michal Stejskal z Blanska

Blansko /ROZHOVOR/ – Je krásné, když si lidé mohou plnit svoje sny, a Michal Stejskal z Blanska k těmto šťastlivcům patří. Loni žil půl roku v Číně a zdokonaloval se ve svém dlouholetém koníčku bojovém umění kung fu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT