VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANETA NEJEZOVÁ

Aneta Nejezová / Blanenský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V knihovnách na Blanensku je stále větší zájem o audioknihy

Blanensko – V knihovnách na Blanensku roste poptávka po audioknihách, tedy titulech vydávaných na zvukových nosičích. Zato elektronické knihy zatím moc netáhnou. Čtečky elektronických knih se navíc nedají půjčit skoro v žádné veřejné knihovně. Pouze v té v Blansku.

V Punkevních jeskyních se na lodích jezdí už osmdesát let

Moravský Kras /ANKETA/ - Unikátní vodní plavba Punkevními jeskyněmi prvního července slaví kulaté výročí. Její podoba je od roku 1933 stále stejná.

Kunštátská keramika je stále na prodej. Lidé se po značce pořád ptají

Kunštát - Už tři roky stojí výroba tradiční a velmi známé Kunštátské keramiky. Ta se zastavila po náhlé smrti posledního majitele značky Luboše Sedláka. Jelikož mezi dědici nebyl nikdo, kdo by řemeslo převzal, areál keramičky i ochranná značka jsou od té doby na prodej. Žádný vážný zájemce zatím na obzoru není.

Na Jedovnicku vznikne kvalitnější kanalizace. Za stovky milionů

Jedovnicko – Propracovaný kanalizační systém pro několik obcí má v nejbližších letech vzniknout v Jedovnicích a okolí. Právě čistírna odpadních vod v městysu pak poslouží jako centrální nejen pro Vilémovice jako dosud, ale i pro Rudici, Senetářov a Krasovou. Stavbu kanalizace za několik stovek miliónů chtějí zástupci Svazku vodovodů a kanalizací stihnout do konce roku 2015.

Veřejné záchody ve městech? Turisté si většinou mají kam odskočit

Blanensko - Jedovnice jsou vyhledávanou turistickou oblastí, kam především v létě míří mnoho turistů. Veřejné toalety tam ale hledají marně. Odskočit si mohou do některé z tamních restaurací. To však některým moc nevyhovuje.

Tráva je po vydatných deštích přerostlá. Počasí zpozdilo i sečení

Blanensko - Antonín Beneš rád jezdí s manželkou na výlety na Blanensko a do Moravského krasu. Kvůli přerostlé trávě u silnic ale už několikrát málem boural. „Některé úseky jsou vážně dost nepřehledné. Ovšem pamatuji doby, kdy tráva rostla a sekačky nikde, seklo se tak jednou ročně. Teď jsou vidět víc, tak věřím, že se údržba snaží a brzo to dají do pořádku," poznamenal muž.

Italští uprchlíci si na Blanensku hledali k jídlu šneky

Blansko – Italští uprchlíci v první světové válce. To je název první publikace Evy Šebkové a Ivany Bojdové z Blanska. Už několik let sbírají informace o pozadí války, při níž několik desítek tisíc italských uprchlíků přebývalo na Moravě a v Čechách. „Bitvy v dějinách války byly popsány dobře, ale jak v tu dobu žili obyčejní lidé, se skoro vůbec neví. Přitom ty příběhy jsou velmi dojemné a člověku z nich kolikrát běhá mráz po zádech," říká Šebková.

Pomohou nemocným dětem. Na kole s mistrem světa Zimovčákem

Blanensko – Na kole dětem. Tak se jmenuje benefiční akce cyklisty a velocipedisty Josefa Zimovčáka na podporu dětí, které bojují s nádorovými onemocněními. Na svém vysokém kole s pelotonem dobrovolných cyklistů za deset dní projede podstatnou část České republiky. Zastaví se i na Blanensku.

Kvůli rozmarům počasí je medu zatím velmi málo. Podraží

Blanensko – Milovníci medu mají zatím smůlu. Letos kvůli vytrvalému dešti a nízkým teplotám totiž včely ještě téměř nevylétly z úlu. A z toho mála, co donesou, si sotva vytvoří vlastní potravu. Jelikož ani loni medu moc nebylo kvůli velkým výkyvům teplot, mrazům i suchu, zásoby už jsou téměř pryč. Nedostatek medu se proto také projeví na cenách.

Letovický BiGy Fest: studenti budou po roce vzpomínat na školu

Letovice – BiGy Fest. Původně se pořádal loni v červnu na podporu biskupského gymnázia v Letovicích, které však nakonec stejně zaniklo. Akce však měla úspěch, a tak se tuto sobotu 8. června po roce vrací na letovický zámek. Organizátoři festivalu z řad bývalých studentů chtějí, aby se z něj stala tradiční a vzpomínková akce, na které se můžou dál scházet a potkávat učitelé a studenti bývalého biskupského gymplu.

Blanensko: Svatba? Na zámku či na rozhledně

Blanensko – Vzít se klasicky v kostele či na radnici nebo spíš zvolit nějaké jiné místo? To je otázka, kterou řeší všichni snoubenci. Například na Blanensku často využívají romantickou atmosféru některého z četných zámků. Vzít se mohou ale v podstatě kdekoliv, kde jim to příslušná matrika povolí. Ačkoliv je však letošní svatební sezóna v plném proudu, lidé se do ženění a vdávání prý příliš nehrnou a počet svateb rok od roku klesá.

Svátek řemesel: Král Jiří přijede do Kunštátu pro korunu

Kunštát – V pořadí už do šestých Svátků řemesel v Kunštátě zbývá jen deset dní. Přípravy tam proto vrcholí. Akce s atmosférou dob dávno minulých, tentokrát tematicky zaměřená na práci se sklem, se bude konat v areálu kunštátského zámku a přilehlého okolí už příští víkend osmého a devátého června.

Pro řadu dětí na Blanensku není ve školkách místo

Blanensko – Nejen rodiče na Blanensku stále bojují s nedostatkem míst v mateřských školách pro jejich ratolesti. Podle demografů to bude palčivé téma ještě několik let. V některých obcích v regionu proto hledají možnosti rozšíření stávajících školek nebo vznik nových, jinde se snaží pomoci rodičům s hlídáním dětí formou různých alternativ ke klasickým veřejným školkám.

Silnice v Lipůvce připomíná ementál. Za měsíc ji konečně začnou spravovat

Lipůvka – Měsíc. Nejpozději za tak dlouhou dobu začne v Lipůvce oprava silnice druhé třídy ve směru na Tišnov. Zhruba půlkilometrový úsek už je delší dobu v dezolátním stavu a před dírami ve vozovce nemají auta kam uhnout.

Školáci adoptují děti z chudých zemí. Platí školné i jídlo

Blanensko - Adopce na dálku na Blanensku funguje. Školáci podporují chudé děti ze zemí třetího světa. Shanějí peníze na jejich školné i jídlo.

Olympijský oheň? Ve Velkých Opatovicích, teď i v Olešnici

Blanensko – Poslední květnové dny budou v Olešnici a okolí patřit sportovní olympiádě, kterou pořádá tamní výchovný ústav. V kolektivních i individuálních disciplínách budou soutěžit chlapci mezi patnácti a devatenácti roky ze třinácti výchovných ústavů z celé České republiky.

Lipovec: v opuštěném lomu bude lanovka

Lipovec – Areál bývalého opuštěného lomu vápence Velká dohoda u Lipovce v posledním půl roku ožil stavebním ruchem. Už zhruba za měsíc by se tam totiž mělo otevřít nový zábavně-vzdělávací areál v přírodě, a tak vrcholí přípravy na jeho červnovou kolaudaci. „V první fázi nabídneme přes tři sta metrů dlouhou lanovku nad lomem a lanové centrum na kůlech pro děti i dospělé," láká do areálu jeho majitel Evžen Tomášek.

Rozšířená nabídky pro turisty: cyklobusy jezdí už čtyři trasy

Blanensko – Moravský kras i další turisticky zajímavé lokality na Blanensku lákají cyklisty. Ti si kromě jízdy na vlastních kolech mohou vychutnat také jízdu na vypůjčených koloběžkách a elektrokolech.

Nová svodidla? Motorkáři mají smůlu, jsou jen obyčejná

Blansko, Šebrov - Z kraje silnice mezi Blanskem a Šebrovem dělníci mění rezavá svodidlaza nová. Ale jen ta klasická, ne dvojitá ochraňující motorkáře.

U zámku v Rájci dnes rozdali tři tisíce porcí zvěřinového guláše

Rájec-Jestřebí /PŘIDÁNO VIDEO/ – Areál rájeckého zámku včera zaplnily stovky lidí. Ty tam ale tentokrát neproudily za poznáním historie. Táhla je vůně zvěřinového guláše, který se tam vařil už potřetí. Šestnáct týmů jej připravovalo z kančího, dančího, srnčího, jeleního i mufloního masa. A na pochoutku se stály dlouhé fronty.

OBRAZEM: Děti si zkusily, jaké je být rybářem

Blanensko - Na svatého Václava se na blanenském rybníku Sloupečník konaly dětské rybářské závody. Každá rybka, kterou dvě desítky soutěžících mezi osmi a patnácti lety za dopoledne chytli, se počítala do jejich celkového skóre, někteří nachytali tolik ryb, že z nich poskládali až několik.

Blansko se připojilo k Místní akční skupině

Blansko – Úplně propojit už téměř celistvé území se nyní podařilo Místní akční skupině Moravský kras (MAS). Zatímco ještě minulý rok program Leader zaštiťující fungování MASek sloužil jen rozvoji venkova a připojit se mohly pouze menší obce, nyní se uvolnily podmínky a do MAS vstoupilo už i Blansko.

V Adamově opraví lávku k 
A-centru. Ta už je rok zavřená

Adamov – Adamovští se v nejbližší době pustí do oprav lávky přes řeku Svitavu, která je už delší dobu kvůli havarijnímu stavu zavřená. Mnoho lidí mířících do A-centra si tak musí několik set metrů zajít. Pokud vše půjde podle plánu, opravy začnou už v půlce října a hotovo bude na konci června příštího roku.

Nájem končí, zahradnictví naproti Kauflandu však ne

Blansko - Zahradnictví naproti Kauflandu končí nájem na pozemcích města. Nyní se jedná o pokračování. Zákazníků však už nyní ubývá.

Na Pivní pouť do Černé Hory pojede víc autobusů

Černá Hora – Už jen název Pivní pouť svádí k tomu, aby lidé v sobotu nechali auta doma, do Černé Hory se dopravili jiným způsobem a mohli ochutnat některé z dvanácti druhů točených piv. Pořadatelé proto posílí spoje hromadné dopravy.

Město podpoří stavbu domů. Přispěje na inženýrské sítě

Blansko – Vedení Blanska podpoří stavbu nových domů ve městě tím, že přispěje na položení inženýrských sítí ke stavebním pozemkům. V blízké době tak pomůžou třeba těm, kteří chtějí stavět za restaurací Rulíšek na Zborovcích.

Turisté mají jasno: Chceme méně textu a více obrazu

Blansko – Blanenští už se pustili do hodnocení letošní turistické sezóny. A pro příští rok chystají několik novinek. Turisty chtějí nalákat na lepší internetovou prezentaci, na méně textu a naopak více videa. Nová turistická lákadla chystají i Boskovičtí. Do Vánoc tam vyjde třeba obrazová publikace o městě.

Přípravy vrcholí. Pivní pouť v Černé Hoře láká na dvanáct druhů piv

Černá Hora – Poslední zářijová sobota na Blanensku už tradičně patří pivní pouti v Černé Hoře. Datum na konci září si Černohorští nevybrali jen náhodou. Pouť totiž pořádají k příležitosti svátku svatého Václava, patrona všech pivovarníků. Ta letošní je v pořadí už šestnáctá.

AKTUALIZOVÁNO

Drogy vyráběli 
z polských léků. Tři lidé už sedí ve vazbě

Blanensko – Organizovanou skupinu výrobců drog 
v minulých dnech odhalili blanenští policisté. Tři lidé ze šesti obviněných už sedí ve vazbě.

Oslavy ve Křtinách orámoval déšť. I tak byly veliké

Křtiny – Koupit si něco hezkého na památku či něco dobrého na zub, zhlédnout část kulturního programu či navštívit některou z četných výtvarných výstav mohli o uplynulém víkendu lidé ve Křtinách. Při příležitosti 775 let výročí od první zmínky o obci Křtiny, dnes už městysi, tam pro místní i přespolní nachystali velkolepé oslavy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT