VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANETA NEJEZOVÁ

Aneta Nejezová / Blanenský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V knihovnách na Blanensku je stále větší zájem o audioknihy

Blanensko – V knihovnách na Blanensku roste poptávka po audioknihách, tedy titulech vydávaných na zvukových nosičích. Zato elektronické knihy zatím moc netáhnou. Čtečky elektronických knih se navíc nedají půjčit skoro v žádné veřejné knihovně. Pouze v té v Blansku.

V Punkevních jeskyních se na lodích jezdí už osmdesát let

Moravský Kras /ANKETA/ - Unikátní vodní plavba Punkevními jeskyněmi prvního července slaví kulaté výročí. Její podoba je od roku 1933 stále stejná.

Kunštátská keramika je stále na prodej. Lidé se po značce pořád ptají

Kunštát - Už tři roky stojí výroba tradiční a velmi známé Kunštátské keramiky. Ta se zastavila po náhlé smrti posledního majitele značky Luboše Sedláka. Jelikož mezi dědici nebyl nikdo, kdo by řemeslo převzal, areál keramičky i ochranná značka jsou od té doby na prodej. Žádný vážný zájemce zatím na obzoru není.

Na Jedovnicku vznikne kvalitnější kanalizace. Za stovky milionů

Jedovnicko – Propracovaný kanalizační systém pro několik obcí má v nejbližších letech vzniknout v Jedovnicích a okolí. Právě čistírna odpadních vod v městysu pak poslouží jako centrální nejen pro Vilémovice jako dosud, ale i pro Rudici, Senetářov a Krasovou. Stavbu kanalizace za několik stovek miliónů chtějí zástupci Svazku vodovodů a kanalizací stihnout do konce roku 2015.

Veřejné záchody ve městech? Turisté si většinou mají kam odskočit

Blanensko - Jedovnice jsou vyhledávanou turistickou oblastí, kam především v létě míří mnoho turistů. Veřejné toalety tam ale hledají marně. Odskočit si mohou do některé z tamních restaurací. To však některým moc nevyhovuje.

Tráva je po vydatných deštích přerostlá. Počasí zpozdilo i sečení

Blanensko - Antonín Beneš rád jezdí s manželkou na výlety na Blanensko a do Moravského krasu. Kvůli přerostlé trávě u silnic ale už několikrát málem boural. „Některé úseky jsou vážně dost nepřehledné. Ovšem pamatuji doby, kdy tráva rostla a sekačky nikde, seklo se tak jednou ročně. Teď jsou vidět víc, tak věřím, že se údržba snaží a brzo to dají do pořádku," poznamenal muž.

Italští uprchlíci si na Blanensku hledali k jídlu šneky

Blansko – Italští uprchlíci v první světové válce. To je název první publikace Evy Šebkové a Ivany Bojdové z Blanska. Už několik let sbírají informace o pozadí války, při níž několik desítek tisíc italských uprchlíků přebývalo na Moravě a v Čechách. „Bitvy v dějinách války byly popsány dobře, ale jak v tu dobu žili obyčejní lidé, se skoro vůbec neví. Přitom ty příběhy jsou velmi dojemné a člověku z nich kolikrát běhá mráz po zádech," říká Šebková.

Pomohou nemocným dětem. Na kole s mistrem světa Zimovčákem

Blanensko – Na kole dětem. Tak se jmenuje benefiční akce cyklisty a velocipedisty Josefa Zimovčáka na podporu dětí, které bojují s nádorovými onemocněními. Na svém vysokém kole s pelotonem dobrovolných cyklistů za deset dní projede podstatnou část České republiky. Zastaví se i na Blanensku.

Kvůli rozmarům počasí je medu zatím velmi málo. Podraží

Blanensko – Milovníci medu mají zatím smůlu. Letos kvůli vytrvalému dešti a nízkým teplotám totiž včely ještě téměř nevylétly z úlu. A z toho mála, co donesou, si sotva vytvoří vlastní potravu. Jelikož ani loni medu moc nebylo kvůli velkým výkyvům teplot, mrazům i suchu, zásoby už jsou téměř pryč. Nedostatek medu se proto také projeví na cenách.

Letovický BiGy Fest: studenti budou po roce vzpomínat na školu

Letovice – BiGy Fest. Původně se pořádal loni v červnu na podporu biskupského gymnázia v Letovicích, které však nakonec stejně zaniklo. Akce však měla úspěch, a tak se tuto sobotu 8. června po roce vrací na letovický zámek. Organizátoři festivalu z řad bývalých studentů chtějí, aby se z něj stala tradiční a vzpomínková akce, na které se můžou dál scházet a potkávat učitelé a studenti bývalého biskupského gymplu.

Blanensko: Svatba? Na zámku či na rozhledně

Blanensko – Vzít se klasicky v kostele či na radnici nebo spíš zvolit nějaké jiné místo? To je otázka, kterou řeší všichni snoubenci. Například na Blanensku často využívají romantickou atmosféru některého z četných zámků. Vzít se mohou ale v podstatě kdekoliv, kde jim to příslušná matrika povolí. Ačkoliv je však letošní svatební sezóna v plném proudu, lidé se do ženění a vdávání prý příliš nehrnou a počet svateb rok od roku klesá.

Svátek řemesel: Král Jiří přijede do Kunštátu pro korunu

Kunštát – V pořadí už do šestých Svátků řemesel v Kunštátě zbývá jen deset dní. Přípravy tam proto vrcholí. Akce s atmosférou dob dávno minulých, tentokrát tematicky zaměřená na práci se sklem, se bude konat v areálu kunštátského zámku a přilehlého okolí už příští víkend osmého a devátého června.

Pro řadu dětí na Blanensku není ve školkách místo

Blanensko – Nejen rodiče na Blanensku stále bojují s nedostatkem míst v mateřských školách pro jejich ratolesti. Podle demografů to bude palčivé téma ještě několik let. V některých obcích v regionu proto hledají možnosti rozšíření stávajících školek nebo vznik nových, jinde se snaží pomoci rodičům s hlídáním dětí formou různých alternativ ke klasickým veřejným školkám.

Silnice v Lipůvce připomíná ementál. Za měsíc ji konečně začnou spravovat

Lipůvka – Měsíc. Nejpozději za tak dlouhou dobu začne v Lipůvce oprava silnice druhé třídy ve směru na Tišnov. Zhruba půlkilometrový úsek už je delší dobu v dezolátním stavu a před dírami ve vozovce nemají auta kam uhnout.

Školáci adoptují děti z chudých zemí. Platí školné i jídlo

Blanensko - Adopce na dálku na Blanensku funguje. Školáci podporují chudé děti ze zemí třetího světa. Shanějí peníze na jejich školné i jídlo.

Olympijský oheň? Ve Velkých Opatovicích, teď i v Olešnici

Blanensko – Poslední květnové dny budou v Olešnici a okolí patřit sportovní olympiádě, kterou pořádá tamní výchovný ústav. V kolektivních i individuálních disciplínách budou soutěžit chlapci mezi patnácti a devatenácti roky ze třinácti výchovných ústavů z celé České republiky.

Lipovec: v opuštěném lomu bude lanovka

Lipovec – Areál bývalého opuštěného lomu vápence Velká dohoda u Lipovce v posledním půl roku ožil stavebním ruchem. Už zhruba za měsíc by se tam totiž mělo otevřít nový zábavně-vzdělávací areál v přírodě, a tak vrcholí přípravy na jeho červnovou kolaudaci. „V první fázi nabídneme přes tři sta metrů dlouhou lanovku nad lomem a lanové centrum na kůlech pro děti i dospělé," láká do areálu jeho majitel Evžen Tomášek.

Rozšířená nabídky pro turisty: cyklobusy jezdí už čtyři trasy

Blanensko – Moravský kras i další turisticky zajímavé lokality na Blanensku lákají cyklisty. Ti si kromě jízdy na vlastních kolech mohou vychutnat také jízdu na vypůjčených koloběžkách a elektrokolech.

Nová svodidla? Motorkáři mají smůlu, jsou jen obyčejná

Blansko, Šebrov - Z kraje silnice mezi Blanskem a Šebrovem dělníci mění rezavá svodidlaza nová. Ale jen ta klasická, ne dvojitá ochraňující motorkáře.

U zámku v Rájci dnes rozdali tři tisíce porcí zvěřinového guláše

Rájec-Jestřebí /PŘIDÁNO VIDEO/ – Areál rájeckého zámku včera zaplnily stovky lidí. Ty tam ale tentokrát neproudily za poznáním historie. Táhla je vůně zvěřinového guláše, který se tam vařil už potřetí. Šestnáct týmů jej připravovalo z kančího, dančího, srnčího, jeleního i mufloního masa. A na pochoutku se stály dlouhé fronty.

OBRAZEM: Děti si zkusily, jaké je být rybářem

Blanensko - Na svatého Václava se na blanenském rybníku Sloupečník konaly dětské rybářské závody. Každá rybka, kterou dvě desítky soutěžících mezi osmi a patnácti lety za dopoledne chytli, se počítala do jejich celkového skóre, někteří nachytali tolik ryb, že z nich poskládali až několik.

Blansko se připojilo k Místní akční skupině

Blansko – Úplně propojit už téměř celistvé území se nyní podařilo Místní akční skupině Moravský kras (MAS). Zatímco ještě minulý rok program Leader zaštiťující fungování MASek sloužil jen rozvoji venkova a připojit se mohly pouze menší obce, nyní se uvolnily podmínky a do MAS vstoupilo už i Blansko.

V Adamově opraví lávku k 
A-centru. Ta už je rok zavřená

Adamov – Adamovští se v nejbližší době pustí do oprav lávky přes řeku Svitavu, která je už delší dobu kvůli havarijnímu stavu zavřená. Mnoho lidí mířících do A-centra si tak musí několik set metrů zajít. Pokud vše půjde podle plánu, opravy začnou už v půlce října a hotovo bude na konci června příštího roku.

Nájem končí, zahradnictví naproti Kauflandu však ne

Blansko - Zahradnictví naproti Kauflandu končí nájem na pozemcích města. Nyní se jedná o pokračování. Zákazníků však už nyní ubývá.

Na Pivní pouť do Černé Hory pojede víc autobusů

Černá Hora – Už jen název Pivní pouť svádí k tomu, aby lidé v sobotu nechali auta doma, do Černé Hory se dopravili jiným způsobem a mohli ochutnat některé z dvanácti druhů točených piv. Pořadatelé proto posílí spoje hromadné dopravy.

Město podpoří stavbu domů. Přispěje na inženýrské sítě

Blansko – Vedení Blanska podpoří stavbu nových domů ve městě tím, že přispěje na položení inženýrských sítí ke stavebním pozemkům. V blízké době tak pomůžou třeba těm, kteří chtějí stavět za restaurací Rulíšek na Zborovcích.

Turisté mají jasno: Chceme méně textu a více obrazu

Blansko – Blanenští už se pustili do hodnocení letošní turistické sezóny. A pro příští rok chystají několik novinek. Turisty chtějí nalákat na lepší internetovou prezentaci, na méně textu a naopak více videa. Nová turistická lákadla chystají i Boskovičtí. Do Vánoc tam vyjde třeba obrazová publikace o městě.

Přípravy vrcholí. Pivní pouť v Černé Hoře láká na dvanáct druhů piv

Černá Hora – Poslední zářijová sobota na Blanensku už tradičně patří pivní pouti v Černé Hoře. Datum na konci září si Černohorští nevybrali jen náhodou. Pouť totiž pořádají k příležitosti svátku svatého Václava, patrona všech pivovarníků. Ta letošní je v pořadí už šestnáctá.

AKTUALIZOVÁNO

Drogy vyráběli 
z polských léků. Tři lidé už sedí ve vazbě

Blanensko – Organizovanou skupinu výrobců drog 
v minulých dnech odhalili blanenští policisté. Tři lidé ze šesti obviněných už sedí ve vazbě.

Oslavy ve Křtinách orámoval déšť. I tak byly veliké

Křtiny – Koupit si něco hezkého na památku či něco dobrého na zub, zhlédnout část kulturního programu či navštívit některou z četných výtvarných výstav mohli o uplynulém víkendu lidé ve Křtinách. Při příležitosti 775 let výročí od první zmínky o obci Křtiny, dnes už městysi, tam pro místní i přespolní nachystali velkolepé oslavy.

AKTUALIZOVÁNO

Husí speciality do Boskovic opět přilákaly davy lidí

Boskovice – Boskovicemi se o víkendu nesla husí atmosféra. Proč husí? Sedmnáct tamních restaurací nabízelo husí speciality, devět z nich se zapojilo i do klání o nejlepší husí játra. Ochutnat vypečenou husičku a nejrůznější pochutiny mohli lidé především v tamním Zámeckém skleníku a přilehlém areálu. Právě tam se v sobotu a neděli konaly už deváté Husí slavnosti.

Havarovaný náklaďák zablokoval silnici do Blanska

Olomučany – Cestovat objížďkou přes Olešnou musí v nejbližších hodinách všichni řidiči jedoucí ze Šebrova do Blanska i v opačném směru. Dnes kolem půl jedenácté dopoledne totiž zhruba v úrovni novohradských železničních tunelů havarovalo nákladní auto a cesta je úplně neprůjezdná.

Sociální služby Magdala a Betany dostanou od kraje desetitisíce

Blansko, Boskovice – Sto padesát tisíc. Tolik z celkového milionu korun určeného pro Diecézní charitu Brno poputuje na podporu dvou dílčích a hlavně velmi potřebných sociálních služeb na Blanensku. Peníze uvolnili jihomoravští zastupitelé předevčírem z krajského rezervního fondu.

Varování: klíšťata se ještě rozmnoží

Blanensko – Kdo si myslí, že s ústupem léta jsou na ústupu také klíšťata, podle odborníků se mýlí a je stále dobré se mít na pozoru. Naopak. Zatímco v posledních týdnech byl výskyt klíšťat o mnoho nižší než loni ve stejné době, s přicházejícím chladnějším a vlhčím počasím se tito nebezpeční roztoči nejspíš zase rozmnoží. Vzroste tak i možnost nakázy lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Vlaky z Boskovic do Velkých Opatovic omezí. Nejvíce o víkendu

Boskovicko – Vlaků mezi Boskovicemi a Velkými Opatovicemi bude od prosince jezdit méně. Společnost Kordis už zveřejnila konečný návrh jízdního řádu na příští rok, zatím do něj však mohou nahlížet jen lidé z vedení dotčených obcí. Nový jízdní řád prý reaguje na to, že některými vlaky jezdí málo lidí, a proto se nevyplatí.

V Kotvrdovicích otevřou naučnou stezku

Kotvrdovice – Třináct informačních tabulí obsahuje nová naučná stezka, která představí Kotvrdovice dávné i současné. Vybudování zhruba pětikilometrové stezky rozdělené do dvou okruhů v obci a nejbližším okolí trvalo nejméně dva roky. Stála téměř čtyři sta tisíc korun. Pozítří ji Kotvrdovičtí slavnostně otevřou lidem.

Silnici v Lipůvce směrem na Tišnov opraví na jaře. Za 14 milionů

Lipůvka - Silnice druhé a třetí třídy na Lipůvce mají svá nejlepší léta za sebou. Na vyjetých kolejí a vymleté díry na cestách vedoucích do Malhostovic nebo do Šebrova nadává snad každý řidič, který těmito směry jezdí a ničí si auto víc, než je nutné. Úsek ve směru na Tišnov mezi odbočkou ze státní silnice a koncem obce u hřbitova se však snad už v nejbližších měsících dočká opravy. Jihomoravský kraj, kterému silnice patří, totiž už má na většinu rekonstrukce za čtrnáct miliónů přiklepnuté dotace.

Nemocnice stále čekají na smlouvy s VZP. Nechtějí proto utrácet

Blansko, Boskovice –  Na konci roku vyprší nemocnicím rámcové smlouvy s pojišťovnami. Nové na příští rok zatím nemají. Nechtějí proto utrácet.

AKTUALIZOVÁNO

Stav otráveného z Bačova je stabilizovaný. Dostal lék z Norska

Boskovice – Osmatřicetiletý muž, který od sobotního rána leží v boskovické nemocnici s otravou metanolem, je stále ve velmi vážném stavu. O víkendu se však lékařům jeho stav podařilo alespoň stabilizovat. Kromě jiného dostal i účinný norský lék. „Pacienta nadále držíme v umělém spánku. V následujících dnech se ho lékaři pokusí probudit. Zatím ale nedokážeme říct, zda a jaké následky bude mít," přiblížil včera jednatel nemocnice Rostislav Verner.

Koláže na letovickém zámku od "nadsamce" baví i pobuřují

Letovice – Návštěvníci zámku v Letovicích tam mohou v září a říjnu zhlédnout výstavu koláží zvanou Astrofocus. Autorem výstavy je Jaroslav Dobeš. Většina lidí jej zná spíš pod pseudonymem Guru Jára nebo Óm nadsamec, jehož média loni v létě propírala v souvislosti s podezřením z obchodování s lidmi. Proto zatímco podle pořadatelů má výstava spíše vřelé přijetí, jiní ji odsuzují právě kvůli kontroverzní postavě jejího autora, který se nazývá uznávaným umělcem, fotografem a tantrikem.

Šanci bez bariér využilo už osmačtyřicet lidí z Blanska a okolí

Blansko – Šance bez bariér. Tak se jmenuje už více než rok a půl fungující projekt jihomoravské Ligy vozíčkářů, který pomáhá postiženým lidem hledat uplatnění na trhu práce. Jedno ze sídel projektu je i v Blansku na ulici Údolní. Díky tomuto programu placenému z evropských fondů našlo od loňského ledna nové zaměstnání už téměř pět desítek lidí.

Ze zchátralé bývalé školy v Milonicích bude dílna a byty

Milonice – Chátrající dům číslo popisné dvacet v Milonicích je dlouhodobě trnem v oku obyvatel obce. Mnozí projíždějící po státní silnici I/43 nemají možnost obec, jejímž okrajem hlavní tah na Brno a Svitavy vede, blíže poznat a malebnost vesnice v údolí zastíní právě zchátralina u cesty. Už v brzké době se to ale možná změní a objekt bývalé školy se po letech opět bude využívat.

Rybáři chtějí od Blanska koupit rybník Sloupečník

Blansko – Kdo z Blanenských v zimě shání kapra na vánoční menu, zajít si pro něj může třeba k rybníku Sloupečník pod sídlištěm Zborovce. Už nejméně padesát let tam hospodaří blanenští rybáři spadající pod Moravský rybářský svaz. Ačkoliv rybník potřebuje rozsáhlé úpravy, stále patří městu, které na ně peníze nemá a ani mít nebude. Rybáři jej proto chtějí koupit. Poté by mohli dosáhnout na dotace, z kterých opravy zaplatí.

Letošní sezóna koupališť na Blanensku? Nic moc

Blanensko - Koupaliště na Blanensku jsou už zavřená. Letošní sezóna byla podle provozovatelů navzdory velkému teplu průměrná.

Zámecká zahrada ve Křtinách je hotová. Můžou do ní všichni

Křtiny – Zatímco zámek v Křtinách, jedna z dominant městyse, už je dva roky po rekonstrukci, zahrada pod ním si musela ještě na svou obnovu několik dalších měsíců počkat. Projít se obnovenou zámeckou zahradou mohou lidé už příští pondělí. Přes den bude přístupná i veřejnosti. Její úprava stála více než osm milionů korun bez DPH.

Deset problémů Letovic: Místní odmítají nepřizpůsobivé lidi

Letovice – 10 P aneb Deset nejpalčivějších problémů města pro letošní rok Letovičtí už vybrali. Výsledky ankety mají naznačit, jakým směrem se má město dále vyvíjet. Některé problémy se opakují, obyvatele Letovic třeba stále trápí zavřený keltský skanzen Isarno. Na prvním místě však letos jednoznačně figuruje odstranění kuřího oka města, které se objevilo před pár měsíci. Tedy obavy z přílivu nepřizpůsobivých lidí do města.

Klubovna v Blansku Tulákům zůstane. Radní ji neprodají

Blansko – Blanenští radní neprodají dům s klubovnou tábornického oddílu, který tam sídlí už dvacet let. Tuláci by totiž jinak neměli, kde se scházet.

Papírové průkazky v knihovně ve Svitávce nahradí čipy

Svitávka – Dát sbohem papírovým průkazkám a přejít na modernější výpůjční systém v tamní knihovně se rozhodli ve Svitávce. Přibyl nový počítač pro knihovnici se softwarem, v němž si lze knihy rezervovat i z domu. Zakrátko v knihovně přibude ještě další počítač s veřejným internetem pro návštěvníky knihovny.

Letecké cvičení NATO se dotkne i severu Blanenska

Blanensko – Obyvatele severní části Blanenska v následujících třech týdnech může často rušit burácení prolítajících letadel a vrtulníků. Na území České republiky totiž v úterý začíná velké cvičení vzdušných sil NATO Ramstein Rover 2012. Takto rozsáhlá akce svého druhu, které se účastní armády šestnácti členských států včetně české, se v České republice koná vůbec poprvé.

Ve Svitávce chystají sedmý jarmark řemesel

Svitávka – Svitávší právě žijí přípravami na Jarmark tradičních řemesel. Ten se tuto sobotu v novodobé historii městyse koná už posedmé.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT