VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ADAM KUBÍK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Boskovice jsou historickým městem kraje. Místní od ocenění čekají zlepšení oprav

Boskovice – Historické město jižní Moravy za rok 2017. Tímto titulem se od minulého týdne pyšní Boskovice. Cenu Boskovičtí převzali z rukou ministra kultury v demisi Ilji Šmída. „Ocenění město získalo už víc než desetkrát,“ upozornila senátorka a bývalá boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. Soutěž od roku 1992 pořádá s podporou ministerstva kultury Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

V Suchém už kácí nebezpečné stromy po větrné smršti

Suchý /FOTOGALERIE/ – Jen pár dní byla přístupná chatová osada v Suchém na Blanensku. Ačkoli v pondělí sundal tamní starosta cedule se zákazem vstupu, od čtvrtka se tam zase nesmí. „Zákaz jsem zrušil, protože jsme už odstranili nejrizikovější stromy a nehrozilo bezprostřední nebezpečí,“ vysvětlil starosta Jakub Hlubinka.

Benzín zdražuje a podle expertů i dál bude. Kvůli napětí v Sýrii a okolí

Jižní Morava – To, co vidí jihomoravští řidiči večer v televizních zprávách, poznají ráno, když tankují svoje auto. Ceny benzínu a nafty rostou. A podle analytiků porostou dál.

Unikátní systém poradí s parkováním. Informace přijdou řidičům přímo do telefonu

Blansko – Před třemi lety vzniklo u vlakového nádraží v Blansku nové parkoviště. Slouží hlavně řidičům, kteří tam nechají auto a pak pokračují vlakem. Najít tam volné místo ve všední dny není snadné. „Obvykle je tady plno,“ posteskl si například Tomáš Slepička z Blanska. Vyjít vstříc rostoucímu počtu uživatelů parkoviště se rozhodla společnost Kordis, která v kraji koordinuje veřejnou dopravu. Pomocí unikátního sledovacího systému se řidiči dozvědí, jak je parkovací plocha vytížená.

Hala pro boskovické sportovce? Alespoň nafukovací

Boskovice – Ještě letos má u základní školy v Sušilově ulici v Boskovicích na Blanensku vyrůst nafukovací sportovní hala. Jako dočasné řešení místo zděné budovy. „Stavbu chceme stihnout v tomto roce. Stavební řízení a čekání na stavební povolení vše ale můžou zdržet,“ upozornila starostka Boskovic Hana Nedomová.

Propojí Štefánikovu a Nádražní ulici i přes odpor obyvatel. Jsme zklamaní, tvrdí

Boskovice - Propojení Štefánikovy a Nádražní ulice odlehčí dopravě v centru Boskovic. Obyvatelé Štefánikovy jsou ale stále proti.

Úklid krasu odhalil i plínky. Nejvíc bavil děti, za odměnu si opekly špekáčky

Blanensko – Uklízet se musí všude. Chráněná krajinná oblast Moravský kras není výjimka. Prokoukla již pošestadvacáté. Téměř pět set dobrovolníků v sobotu ráno bere pytle na odpad a nasazuje rukavice. Pětadvacet úklidových čet míří čistit kras.

Defibrilátory u hasičů i ve firmách? Loni je použili v desítkách případů

Blanensko, Vyškovsko – Člověk náhle zkolabuje, záchranáři jsou na cestě, jde ale o minuty. Hasiči přijíždějí dřív a vytahují automatický defibrilátor. Pacienta oživí. Jen loni se jihomoravským hasičům takto podařilo zachránit sedmadvacet lidí. „Defibrilátor jsme použili u více než stovky výjezdů. Na Blanensku jich bylo čtyřiatřicet, na Vyškovsku jednadvacet,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Čápice Matylda přiletěla ze Slovenska zpět do Jedovnic

Jedovnice /FOTOGALERIE/ – Vlastní webové stránky, živý přenos z kamery a spoustu diváků. Tím se může chlubit čapí pár, který se o víkendu uhnízdil na komíně mateřské školy v Jedovnicích na Blanensku. Čápi bílí tam hnízdí už deset let. „Přilétají vždy v dubnu. Jsou to různé páry,“ upozornila ředitelka mateřinky Jitka Kučerová.

V Černé Hoře zahájili turistickou sezonu. Měli to na háku

Černá Hora /FOTOGALERIE/ – U brány pivovaru v Černé Hoře na Blanensku je v neděli krátce po poledni živo. Skupinky dobře naladěných turistů trpělivě postávají ve dvou frontách. Většina jich na nádvoří pivovaru vchází s hákem nebo háčkem.

AKTUALIZOVÁNO

Ropuchy lezou za rozmnožováním přes silnice. Ochránti před auty je mají zábrany

Adamov /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Velké žabí putování mohou v těchto dnech pozorovat lidé v jednom úseku silnice mezi Adamovem a Křtinami na Blanensku. Obojživelníci každé jaro táhnou do nedalekého Josefovského rybníka, kde se rozmnožují.

Největší letní kino v republice čekají další opravy. Vznikne odpočinková zóna

Boskovice – Příští týden začne v areálu letního kina v Boskovicích na Blanensku druhá etapa rozsáhlých oprav. „Radní schválili stavební firmu. Příští pondělí podepíšeme smlouvu. Stavbu zřejmě předáme příští čtvrtek či pátek,“ uvedl boskovický místostarosta Petr Malach.

Býčí skálu ochranáři uzavřeli. Chrání tak vzácné sokoly stěhovavé

Blanensko – Turistika musí stranou. Kdo chce navštívit Býčí skálu v Moravském krasu, počká si. Ochranáři oblast stejně jako loni uzavřeli kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého. „Zákaz vstupu platí pro prostranství před jeskyní a cestou směrem k jeskyni Kostelík,“ přiblížil zoolog Antonín Krása.

Kruhový objezd? V nedohlednu. Kraj zrušil kvůli námitkám lidí stavební povolení

Blansko – Odbočit z blanenské Mlýnské ulice na hlavní tah Poříčí ve směru na Ráječko vyžaduje pevné nervy. Stejně jako zabočit z hlavní silnice k městským lázním. Na vině je chybějící odbočovací pruh doleva. Řidiče v tomto úseku trápí často kolony. „V určitých časech je to tam hodně ucpané. Odbočit, když jedu od města nebo od lázní je problém,“ podělil se o zkušenosti Pavel Voráč z Blanska.

Starý most spojující Adamov a Bílovice jde k zemi. Bourání zdržela o měsíce zima

Adamov – S několikaměsíčním zpožděním začali dělníci bourat starý most na cestě mezi Adamovem na Blanensku a Bílovicemi nad Svitavou na Brněnsku.

Léčivé prameny na Blanensku? Odborníci zkoumají vodu v bývalých lázních

Velká Roudka – Odborníci testují vodu z areálu bývalých lázní ve Velké Roudce na Blanensku. Areál chce po letech chátrání obnovit jednatel společnosti Velká Roudka Jakub Hemerka. „Minulý týden pracovníci karlovarské laboratoře odebrali vzorky,“ informoval.

Ve Vavřinci dokončují hřbitov. Lidé už nebudou muset pohřbívat blízké v okolí

Vavřinec /FOTOGALERIE/ - Za uctěním památky zesnulých či úklidem okolí hrobu musí lidé z Vavřince na Blanensku dojíždět do Sloupu a Petrovic. Vavřinec totiž nemá vlastní hřbitov. To se již brzy změní. Obec nyní dokončuje stavbu vlastního hřbitova. „Doděláváme parkové úpravy. Stromy jsou již zasazené. Ještě je třeba vysázet trávu. Do konce dubna by to mělo být hotové,“ nastínil vavřinecký starosta Miloslav Novotný.

Chataři se zatím vrátit nemohou. Zákaz vstupu do osady potrvá ještě dva týdny

Suchý /FOTOGALERIE/ – Týden po řádění silného větru stále platí zákaz vstupu do chatové osady v Suchém na Blanensku. Jak Deník Rovnost informoval, předminulý víkend oblast evakuovali hasiči. „O půl třetí ráno mě probudila rána. Poté jsem zjistila, že na střechu chalupy za naším domem spadl vysoký smrk. Náš majetek naštěstí neponičil,“ vzpomínala třeba Ivana Tomášková.

V Boskovicích brzy otevřou další babybox

Boskovice – Letos na jaře se u vchodu do boskovické nemocnice objeví babybox. Boskovičtí přitom původně počítali s otevřením minulý rok na podzim. „V současné době se domlouváme s výrobcem schránky. Zároveň jsme odeslali peníze na konto určené pro zřízení babyboxu,“ přiblížil jednatel Nemocnice Boskovice Miloš Janeček.

V Ostrově pokračují s obnovou náměstí. Nově místní zaparkují u hasičky

Ostrov u Macochy /FOTOGALERIE/ – Chodníky, parkování pro auta i nové stromy. To vše má přinést lidem v Ostrově u Macochy na Blanensku přestavba tamního náměstí. S její druhou částí se tam dělníci právě blíží ke konci. „Dokončíme poslední úpravy a hned poté navážeme třetí etapou,“ uvedl starosta Ondřej Hudec.

Osada je stále nebezpečná. Spoušť po větru ještě lesníci odklidit nestihli

Suchý - Zákaz vstupu do chatové oblasti mezi obcemi Velenov a Suchý na Blanensku stále trvá. O víkendu v osadě silný vítr polámal a vyvrátil zhruba padesát smrků. Hasiči místo evakuovali a obehnali páskou. „Stav je pořád stejný. Stromy zatím nikdo nepokácel a neodklidil,“ řekl ve čtvrtek starosta Velenova Jan Havelka.

V boskovické nemocnici vyměňují CT. Pacienty čeká dojíždění do okolních měst

Boskovice - V boskovické nemocnici umístí nový CT přístroj. Zařízení nahradí deset let starou počítačovou tomografii. „Umožní mnohem lepší diagnostiku s použitím menší dávky záření,“ uvedl zástupce jednatele nemocnice Dan Štěpánský.

Nebezpečnou křižovatku upraví. Aby ubylo nehod

Blanensko – Úsek silnice I/43 od Lipůvky po Letovice je nejvytíženější na Blanensku. Řidiči dlouhodobě často bourají na křižovatce této dopravní tepny se silnicí II/50 ve směru na Boskovice. Kvůli její úpravě se v pondělí sešli zástupci kraje, policie a silničářů.

Školu pokryje bezdrátová síť. V plánu je i úprava parčíku a chodníků

Kunštát - Jedna bude nová, další modernější a s lepším zázemím. Děti navštěvující Základní školu v Kunštátu na Blanensku se mohou letos těšit na novinky. „Díky zhruba šestimilionové dotaci můžeme postavit novou učebnu, jiné zmodernizovat a dovybavit,“ oznámil starosta Zdeněk Wetter.

Přímé spojení Boskovic s Brnem: přípravy pokračují

Blanensko – Přímý vlakový spoj z Boskovic na Blanensku do Brna ušetří cestujícím čas a uleví přetížené silnici. Tak obhajují takzvanou Boskovickou spojku zástupci Jihomoravského kraje a železničářů. V pondělí jednali se zastánci i odpůrci stavby. „Projekt jsme znovu představili a řešili například změny v infrastruktuře Boskovic,“ shrnul krajský zastupitel Jan Nečas.

Chatová osada je stále nebezpečná. Zákaz vstupu potrvá až do odvolání

Blanensko, Vyškovsko – Dramatický víkend prožili chataři v rekreační oblasti mezi obcemi Suchý a Velenov na Blanensku. Silný vítr tam vyvracel vzrostlé smrky. Podle některých majitelů chat k tomu nemuselo dojít. „V katastru nemovitostí je dvojí zápis. Stromy jsou zároveň na pozemcích obce Suchý i Lesů ČR,“ řekla Deníku Rovnost žena z Boskovic, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ji zná.

Zdivo hájenky fascinuje i ministerstvo kultury. Stala se z ní památka

Velké Opatovice – Bývalá myslivna ve Velkých Opatovicích na Blanensku se stala kulturní památkou. Před několika dny o tom rozhodlo ministerstvo kultury. „Stavba je mimořádná díky unikátnímu kamennému plášti a neogotickým prvkům. Zcela se vymyká zástavbě ve Velkých Opatovicích,“ vysvětlil vedoucí odboru evidence Národního památkového ústavu v Brně Aleš Homola.

Oprava Dukelské? Řidiče znervózňuje tempo stavby

Boskovice – Uplynulo deset dní od začátku prací v Dukelské ulici v Boskovicích na Blanensku. Oprava vytíženého tahu na Prostějov má trvat osm měsíců. Některým řidičům vadí třicetikilometrová objížďka, jiným zdlouhavost stavby. „Tu komedii už ani nemá cenu komentovat. Každý by se měl jít přesvědčit, jaké je tam pracovní nasazení,“ napsal na sociální síti Lukáš Musil z nedalekého Ludíkova.

AKTUALIZOVÁNO

Vyjdi ven: studenti stávkovali ve školní tělocvičně, nakonec si zazpívali hymnu

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ - Krátce po poledni zní tělocvičnou blanenského gymnázia státní hymna. Zpívá ji stovka studentů, kteří se v pondělí zapojili do stávky s názvem Vyjdi ven.

Samice sokola se vrátily do krasu

Blanensko – Rysu ostrovidovi i dvěma sokolím párům se v Moravském krasu daří. Mírná zima s mrazivou koncovkou jim život nezkomplikovala. „Sokoly jsem kontroloval minulý týden. Jsou stále ve stejných místech. Do krasu se v prvním březnovém týdnu vrátily i samice, které před zimou odletěly,“ informoval ornitolog René Bedan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT