VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ADAM KUBÍK

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na boskovické nádraží dorazil obrněný vagon. Vlak připomíná hrdinství legionářů

Boskovice – Na odstavné koleji nádraží v Boskovicích na Blanensku stojí od úterý Legiovlak. Jde o putovní výstavu, která přibližuje život českých a slovenských legionářů, kteří za první světové války a těsně po ní bojovali v Rusku.

Klopénky a doskočiště. Boskovické lesní cyklostezky se dočkaly novinek

Boskovice - Je to přesně rok, co Boskovičtí na okraji města otevřeli nový sportpark s lesními cyklostezkami. O víkendu na nich přibyly nové prvky.

Boskovice patřily tradičnímu festivalu. Přijeli návštěvníci z celé republiky

Boskovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Přátelská atmosféra, pestrá a ojedinělá hudební nabídka, výstavy, divadelní představení či filmy. To vše v malebném historickém centru menšího města. Tak by se dal charakterizovat Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích. Jeho šestadvacátý ročník na čtyři dny změnil tvář města na hranicích Drahanské vrchoviny.

Pietním aktem v Blansku uctili hrdinství legionářů v bitvě u Zborova

Blansko /FOTOGALERIE/– U sochy československého legionáře v Blansku se včera sešla přibližně padesátka lidí. Společně pietním aktem uctili 101. výročí bitvy u Zborova na Ukrajině.

Vysadili je neznámo kde, musely dojít do Blanska. Jen s mapou, kompasem a stanem

Blansko – Švédi se usídlili před blanenským zámkem. Přesněji řečeno švédští skauti. V pátek odpoledne jich tam dorazilo padesát.

Místo volání si lidé v budce vypůjčí knížku

Boskovice – Jedna ze dvou telefonních budek na boskovickém Masarykově náměstí se dočká kuriózního využití. Město ji odkoupilo od společnosti O2 a přetvoří ji ve veřejnou knihovnu.

Řidič boural v zatáčce a skončil ve křoví. Měl pozitivní test na drogy

Sulíkov – Ve křoví nedaleko Sulíkova skončila jízda osmadvacetiletého řidiče osobního auta. „Při průjezdu levotočivou zatáčkou nezvládl pravděpodobně kvůli vysoké rychlosti řízení a vyjel mimo silnici,“ řekl k nehodě policejní mluvčí Bohumil Malášek. Řidič ani o šest let mladší spolujezdec se při nehodě nezranili.

Bezdůvodně vadly. Zhrzená žena se bývalému příteli mstila na rostlinách

Letovicko – Kuriózní formu pomsty na bývalém příteli zvolila jednašedesátiletá žena z Letovicka. O dva roky starší muž se s ní rozešel a začal žít s novou partnerkou. Krátce poté zjistil, že na pozemku jeho chaty začínají podezřele usychat a vadnout vysazené rostliny.

Školáci získali ocenění za návrh cyklostezky

Letovice - Studenti z Masarykovy střední školy v Letovicích na Blanensku uspěli v projektu s názvem Můžeš to změnit. „Chceme mladé zapojit do veřejného života a podnítit zájem o politiku,“ vysvětlila jeden z cílů iniciativy Zdeňka Dubová ze sdružení Mezigenerace.

Nejlepší mladý chemik? Letovický deváťák. Mamka si myslela, že žertuji, říká žák

Letovice – Patnáctiletý Tomáš Brablec z Letovic slaví. Minulý týden zvítězil v celostátním kole soutěže Mladý chemik, které se konalo na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Když jsem to volal mamce, nechtěla mi věřit. Myslela si, že žertuji,“ zavzpomínal mladík.

Klobouky v hlavní roli: háčkované, od květinářek nebo zapomenuté ze skříní

Bučovice /VIDEO/ – Nádvoří renesančního zámku v Bučovicích se na pár hodin vrátilo do období první republiky. V neděli se tam totiž konal první ročník Kloboukového odpoledne. Akci pořádal bučovický klub důchodců Přístav ve spolupráci s tamní radnicí a pracovníky zámku.

BiGy fest: stříhání, lukostřelba, záplava hudby Vltavy. Výtěžek jde na učebnice

Letovice /VIDEO/ – Jednorázová benefiční akce, ze které se stal tradiční multižánrový festival. To je letovický BiGy fest. V prostorách nádvoří a jízdárny zámku v Letovicích jej v sobotu již posedmé uspořádal spolek PaLetA. Návštěvníci si mohli poslechnout devět kapel různých žánrů. K dispozici byla i scéna s elektronickou hudbou. Vrcholem festivalu bylo vystoupení známé kapely Vltava.

Stékavá glazura dělá barvu s víc odstíny. Muzeum unikátní keramiky opět otevřeli

Olomučany – Po osmi měsících oprav se lidem opět otevřelo Muzeum keramiky v Olomučanech na Blanensku.

Mladé naděje na skalách. Ve Sloupu vychovávají budoucí horolezce

Borotín /FOTOGALERIE/– Žáci prvního stupně základní školy ve Sloupu na Blanensku se minulý týden sešli u skály Hřebenáč nedaleko Sloupsko-Šošůvských jeskyní. Pod dohledem instruktorů pak na ni bez větších problémů vylezli. Tímto způsobem se děti rozloučily se školním rokem a horolezeckým kroužkem, který ve škole funguje díky umělé stěně.

Mláďata sokolů opouštějí hnízdo. Okolí Býčí skály brzy opět zpřístupní turistům

Blanensko – Dvě ze čtyř mláďat sokolího páru z Býčí skály v Moravském krasu vylétla z hnízda. „První odletělo minulý pátek. Pak se ovšem vrátilo do hnízda a vylétlo znovu v neděli,“ přiblížil ornitolog René Bedan. Do okolí se díky tomu brzy vrátí turisté.

Opatovičtí mají unikátní muzeum. Přihlásili ho do památkové soutěže

Velké Opatovice - Moravské kartografické centrum na zámku ve Velkých Opatovicích na Blanensku je unikátní muzeum, které v republice nemá obdoby. I proto se Opatovičtí rozhodli památku přihlásit do desátého ročníku celostátní soutěže Má vlast cestami proměn.

Tajemná studna v Blansku je plná vody. Příští rok u ní vznikne oddechová zóna

Blansko - Na konci února ji objevili jen náhodou. A doposud je původ pětadvacet metrů hluboké studny s křišťálově průzračnou vodou v zadním traktu blanenské radnice stále opředený tajemstvím.

Tři roky vyráběl křižník. Chci ještě udělat velkou válečnou loď, říká modelář

Blansko - Postavit plovoucí model křižníku, válečné či rybářské lodi vyžaduje šikovné ruce a trpělivost. Dobře to ví Pavel Urban z Blanska, který se výrobě lodních modelů věnuje už od čtrnácti let. „Rád dělám rukama a miluji lodě. Když vidím vodu, hned si na ní představím třeba parník,“ vysvětluje svou vášeň osmašedesátiletý muž.

V Kunštátě předvedou stará řemesla, přijede i dvojník Masaryka

Kunštát /TIPY NA VÍKEND/ – Ruční výroba papíru, kamnářství či sklářství. To je jen zlomek starých řemesel, která letos představí pořadatelé Svátků řemesel a krásy ušlechtilých koní v Kunštátu na Blanensku. Dvoudenní setkání začíná už v sobotu.

Jednou nás napadl roj vos, vzpomíná turistický značkař

Velké Opatovice /FOTOGALERIE/ - Kvalitní turistické značení stezek či lesních cest pomohlo mnoha výletníkům. Dvanáct let se tvorbě a obnově značení věnuje Vladimír Cikánek z Velkých Opatovic na Blanensku. „Děláme to od začátku ve dvojici s manželkou,“ upřesňuje čerstvý důchodce.

Při zábavě si zacvičí a zlepší motoriku. Stovky tisíc míří na dětská hřiště

Blanensko, Vyškovsko – Stát letos podpoří stovkami tisíc korun výstavbu a modernizaci dětských hřišť v regionu. Obce většinou nahradí nevyhovující herní prvky.

Čistička nestačí nárůstu obyvatel. Po rozšíření a modernizaci zbaví vodu fosforu

Drnovice – Stará čistírna odpadních vod v Drnovicích na Blanensku už pomalu nestačí. V obci přibylo obyvatel, proto je ji nutné zmodernizovat a rozšířit. „Navíc je stará už patnáct let a nevyhovuje současným normám,“ upozornil drnovický starosta Petr Ducháček.

V Boskovicích chystají festival. Seriály ale letos nebudou

Boskovice - Většina letních kulturních událostí v Boskovicích se koná v areálu tamního letního kina, zámku a hradu. Právě v letním kině teď řemeslníci pracují na opravách. „Do léta stihneme většinu této etapy,“ pochvaloval si místostarosta Petr Malach. Boskovičtí opravují horní část hlediště a promítací kabinu. „Vše je naplánované tak, abychom nenarušili letní sezonu,“ uzavřel Malach.

V kůži starých Slovanů. U Staré huti se sešli milovníci historie

Adamov /FOTOGALERIE, VIDEO/– Naučit se hlaholici, umlít mouku v žernovu nebo zkusit vykřesat oheň pomocí troudu a křesadla. To vše a mnohem víc bylo možné zkusit v sobotu v Josefovském údolí nedaleko Adamova. Již po osmnácté se tam totiž konala akce nazvaná Slované na huti.

Při tragické nehodě v Boskovicích zemřel starší motorkář

Boskovice – Tragicky skončila nehoda osobního auta a motocyklu na Lidické ulici v Boskovicích. Stala se v sobotu krátce před půl šestou v podvečer. „Podle předběžných zjištění nedal starší muž na motorce přednost při vjezdu do křižovatky a poté do něj narazilo osobní auto,“ popsala příčinu srážky policejní mluvčí Alice Musilová.

Zájemce o odkoupení Včelpa vycouval. Majitel mu o dluhu lhal, je vyšší

Obora – Deset a půl milionu korun. Za tolik peněz chtěl podnikatel Petr Vydra koupit včelařskou firmu Včelpo. Před nákupem trval na důkladné správní a ekonomické kontrole podniku. „Chtěl jsem audit, protože mě odmítali pustit dovnitř. Přece nebudu kupovat něco, aniž bych věděl, v jakém je to stavu,“ vysvětlil Vydra. 

Kvůli zlodějům bývají zavřené. Noc kostelů otevře brány. Nabídne hudbu, meditaci

Blanensko, Vyškovsko - Tiché rozjímání si v pátek vychutnají návštěvníci blanenského kostela sv. Martina. Je součástí programu, který si Blanenští přichystali u příležitosti celostátní akce Noc kostelů. „Tichých prostor ve společnosti ubývá,“ poukázal tamní farář Jiří Kaňa.

V Kunštátu chystají novou hasičku. Vznikne příští rok

Kunštát – Prostor pro auta i schůze členů sboru dobrovolných hasičů. To jsou hlavní důvody pro stavbu nové hasičské zbrojnice v Kunštátě na Blanensku.

AKTUALIZOVÁNO

Auto nejdřív narazilo do popelnice, poté do chodce. Muž má středně těžká zranění

Blansko – V blanenské Bezručově ulici srazilo osobní auto chodce. Nehoda se stala v pondělí krátce před devátou hodinou večer.

Hnízda sokolů v krasu jsou plná mláďat. Býčí skála je zavřená do poloviny června

Blanensko - Sedm mláďat přivítaly v minulých týdnech na svět dva páry sokolů, které žijí v Moravském krasu. Dvojice hnízdící na Býčí skále má nyní v hnízdě tři mladé. Druhé dvojici, která žije na utajeném místě, se vylíhla mláďata čtyři. „Původně jsem myslel, že jsou tři. Po několika dnech jsem však zaznamenal ještě jedno,“ řekl k novince ornitolog René Bedan.

Modernizace školy: internet povedou kabely, wifi brání železobetonová konstrukce

Letovice – Nová jazyková učebna a rychlé síťové připojení. To jsou nejdůležitější novinky, které připravují v Základní škole v Letovicích na Blanensku.

Koupání se letos prodraží. Plovárny otevírají příští měsíc

Vyškovsko, Blanensko – Opravený tobogán či nové vybavení, někde ale také vyšší vstupné. Koupaliště v regionu se chystají na zahájení sezony. Deník Rovnost přináší přehled největších novinek.

K soudu se vrátil případ Julínka. Po nemocnici požaduje miliony

Boskovice – Případ neoprávněné výpovědi ekonomického náměstka Tomáše Julínka se Nemocnici v Boskovicích na Blanensku prodraží. Někdejší ministr zdravotnictví po bývalém zaměstnavateli požaduje zhruba dva miliony korun za ušlou mzdu.

Konec přebíhání. Rozeseté autobusové zastávky se mají shromáždit na terminálu

Kunštát – Autobusové stání rozeseté po Kunštátu místním dlouhodobě nevyhovuje. Vedení města vidí řešení ve stavbě centrálního autobusového terminálu na náměstí Karla Bochořáka.

Podoba fasády se lidem nelíbí. Vyberou ji proto i z návrhů zájemců z Boskovic

Boskovice – Lidé v Boskovicích na Blanensku hlasují o budoucí výtvarné podobě fasády trafostanice u finančního úřadu. Většině lidí se návrhy nelíbí.

Kraj za miliony opravoval sociální zařízení. Největší projekt však zkrachoval

Jižní Morava – Víc než čtyři miliony korun do rekonstrukce koupelen, tři na opravu čističky, další miliony na modernizace výtahů. Jihomoravský kraj v posledních dvou letech nechal opravit důležité prostory domovů pro důchodce či zařízení pro postižené. Jak nyní zjistil Deník Rovnost, jedna z největších akcí však ztroskotala.

Zápas sumo v jedovnické škole: z kruhu se vytlačovali i roboti

Jedovnice /FOTOGALERIE/- Robotické zápasy sumo a davy fandících diváků. Tak to ve čtvrtek vypadalo při čtvrtém ročníku soutěže v robotice Jedobot v Jedovnicích na Blanensku.

Nájmy letí nahoru. Bytů je málo, ceny zvedá i dobrá dopravní dostupnost do Brna

Blanensko, Vyškovsko – Ceny nájmů bytů v republice rostou. Zdražení se v posledních letech dotklo i Blanenska a Vyškovska.

Turistky porušily zákaz a hledaly sokoly. Mláďata mohla uhynout, tvrdí ochránce

Blanensko – Pět set korun pokuty místo nevšedního zážitku si odvezla z okolí Josefovského údolí na Blanensku trojice turistek. Ženy porušily zákaz vstupu k Býčí skále, který má chránit hnízdící pár sokolů. „Dostaly se až do míst nad hnízdo,“ uvedl Radovan Mezera ze Stráže přírody.

V Boskovicích ve velkém opraví chodníky. Někde i po dlouhých třiceti letech

Boskovice – Na přelomu května a června začnou boskovičtí s velkoplošnou opravou místních chodníků. Vedení města již podepsalo smlouvu se stavební firmou. „Opravujeme je po dvaceti letech. Některé dokonce po třiceti,“ uvedl boskovický mluvčí Jaroslav Parma.

I v balonu. Svatby v přírodě táhnou, lidé se berou čím dál víc

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Svatba v máji, do roka máry. Stará pověra, která má lidi odradit od sňatku v květnu, už dnes obavy nevyvolává. „Na květen mám naplánovaných sedmadvacet obřadů. Každý víkend pět až šest svateb. Pověry už nikoho netíží,“ podělil se o zkušenost třeba blanenský farář Církve Československé husitské Martin Kopecký.

Zastřeší vchod do budovy a terasu kavárny. Opravy omezí provoz kina jen nárazově

Blansko – Necelé dva miliony korun plánují Blanenští zaplatit za opravu tamního kina. „V půlce května spustíme výběrové řízení na dodavatele stavby. Uvidíme, za kolik kino vybraná firma nakonec opraví,“ informoval Jiří Svoboda z blanenského odboru investic.

Účet za vichřici Herwart? Opravy zámeckého skleníku vyjdou na skoro tři miliony

Boskovice /FOTOGALERIE/ – Celkem 2,7 milionu korun zaplatí Boskovičtí za opravu střechy tamní kulturní památky: zámeckého skleníku. Loni v říjnu ho silně poškodil vítr. Závěrečná oprava odstartovala zhruba před měsícem. Hotová má být do konce července.

Chystá se boj o radnice. O místa se uchází nová jména

Blanensko, Vyškovsko - Až vyrazí lidé v Blansku na podzim k volbám, na prvním místě kandidátky sociálních demokratů najdou známé jméno. Starosta Ivo Polák chce své křeslo obhájit. „Debatovali jsme o tom na členské schůzi a dostal jsem důvěru,“ uvedl Polák.

V Boskovicích už namontovali babybox. Fungovat začne za necelý měsíc

Boskovice – Za necelý měsíc začne u vchodu boskovické nemocnice fungovat babybox. V pondělí jej vedle vchodu do nemocnice umístil jeho výrobce Zdeněk Juřica. „Předvedu vybraným zástupcům, jak se používá. Pak jej zakryjeme plachtou,“ přiblížil výrobce.

Čistička v Rájci-Jestřebí: kaly využijí jako hnojivo

Rájec-Jestřebí - Zhruba devadesát milionů korun zaplatí v Rájci-Jestřebí na Blanensku za rekonstrukci čističky odpadních vod. Oprava zajistí lepší čištění a zpracování většího množství vody. Dosavadní zařízení už nestíhalo. „Objem čištěné vody se zvýší téměř trojnásobně,“ přiblížil Jan Galuss z firmy, která projekt stavby vypracovala.

Na nové obchody si lidé v blanenském Poříčí počkají

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Nové nákupní centrum na Poříčí v Blansku začnou dělníci stavět nejdřív v roce 2019. Ještě loni počítalo město i investor s letošním začátkem prací. „Zdržení způsobily administrativní důvody,“ odůvodnil místostarosta Blanska Jiří Crha.

Rekonstrukce krytých lázní v Blansku se odsouvá o rok. Oprav je potřeba více

Blansko – Stav čtyřicet let staré budovy krytých lázní v Blansku přestává místním vyhovovat. Nedávný pád dvou sádrokartonových stropních podhledů do bazénu rozvířil na sociálních sítích debatu o plánovaných opravách. „Okresní město má nejhorší bazén v okolí. Lidé tam nechodí nejenom kvůli zimě, ale i kvůli prostředí,“ posteskla si například Lada Konečná.

Bambifest ukáže, jak trávit volný čas. Lákat bude i na loutkové představení

Blansko – Jak děti mohou naložit se svým volným časem, představí festival Bambifest. Přípravy jeho šestého ročníku v Blansku jsou téměř u konce. Za necelý měsíc si na něm návštěvníci prohlédnou nabídku víc než třicítky organizací.

Skauti chtějí větší zázemí. Vlastní dům by si v proluce postavili i svépomocí

Boskovice - Boskovičtí skauti chtějí větší prostory. Město jim vyjde vstříc. V Blansku jsou se zázemím spokojení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT