Dnes 76letý Jiří Moskal byl prvním účastníkem Dakaru z tehdejšího Československa. Stalo se tak v roce 1985 a posádka ve složení Jiří Moskal - Jaroslav Joklík - Radek Fencl dokončila závod jako 13. kamion. Moskal i jeho vůz Liaz byli samozřejmě středem pozornosti. S návštěvníky i účastníky srazu si tak bylo o čem povídat. V Litvínově byl Moskal vůbec poprvé.

„Teď jsme se bavili o Pavlovi Eisenhammerovi s jeho někdejším mechanikem a vzpomínali, jak jsme v Mostě závodili ve formuli Easter,“ poznamenal Jiří Moskal s tím, že sraz historických vozidel v Litvínově je skvělý.

„Je to krása, než jsme se jeli, tak mi kamarád říkal, že to tady bývá velké a musím říct, že měl pravdu. K vidění je toho hodně a chodí i hodně lidí,“ doplnil bývalý závodník.

close Impozantní dakarská Liazka. info Zdroj: Deník/Edvard Beneš zoom_in Impozantní dakarská Liazka.

Nechyběla tradiční spanilá jízda

Na akci, kterou pořádá spolek Veteráni Litvínov, opět nechyběl ani patron srazu, herec Pavel Nový a jeho parťák, dlouholetý host setkání příznivců motorismu, herec a imitátor Petr Jablonský. Tradičně akci zpestřila spanilá jízda účastníků srazu a závěrečné vyhlášení a předání cen majitelům úspěšných vozidel.

Vše, co má kola a jezdí

A co si mohli návštěvníci 8. srazu historických vozidel v Litvínově na Loučkách prohlédnout? V podstatě všechno, co má kola a jezdí. Byly zde vozy italské výroby, nechyběla auta z bývalé NDR, tedy Trabanty a Wartburgy, vojenská auta, již zmíněný speciální vyprošťovací tak, který byl v obležení dětí.

close Unikátní motocykl Douglas z roku 1917. info Zdroj: Deník/Edvard Beneš zoom_in Unikátní motocykl Douglas z roku 1917.

Unikátní motocykl Douglas

Dále vozítka Velorex, svůj box zde měly také vozy značky Škoda nebo koráby Ameriky. Na dvou místech byly k vidění motocykly, včetně značek Jawa a ČZ.

Jeden z majitelů předvedl svůj unikátní motocykl Douglas W – 17 z roku 1917. Kdo chtěl mohl si zblízka prohlédnout i interiér autobus Škoda 706 RTO.


Nahrává se anketa ...

Hvězdy filmů a seriálů

Přijely i dvě speciální repliky připomínající slavné filmy a seriály. Prvním byl DeLorean DMC z legendárního snímku Návrat do budoucnosti. Druhým pak byl černý mluvící Pontiac Kitt z amerického seriálu Knight Rider, jehož řidičem nebyl nikdo jiný než tehdy velmi populární herec David Hasselhoff. Stejně jako hrdina Michael Knight se snaží i majitel jediného v Česku mluvícího Kitta zůstat v utajení.

close DeLorean DMC z fi,mu Návrat do budoucnosti. info Zdroj: Deník/Edvard Beneš zoom_in DeLorean DMC z fi,mu Návrat do budoucnosti.

Auto retro muzeum - Veteráni Litvínov

Spolek Veteráni Litvínov vznikl 9. dubna 2016 z iniciativy Tomáše Urbana. Prostor pro expozici poskytla firma Profimetal ve staré nádražní budově, která je rozdělena do dvou částí. Od stejného roku se pravidelně brány muzea otvírají na sklonku března a na rozhraní října a listopadu se zavírají. Výstavní prostory muzea jsou volně přístupné široké veřejnosti. Součástí muzea historických vozidel je také oblíbený selský dvoreček.

Otevřeno je sobota a neděle od 10.00 do 17.00 hodin, pokud na sociální síti facebook není uvedeno jinak. Po telefonické domluvě je možné navštívit muzeum i v jiné dny. Tel. číslo: 774 085 015.