Vláda Andreje Babiše finišuje jako o život. Tři měsíce před skončením svého čtyřletého volebního období prosadila několik zásadních věcí. Jmenovala nejvyšším státním zástupcem respektovaného profesionála zevnitř soustavy Igora Stříže. Protlačila sněmovnou normu o podporovaných zdrojích energie, čímž částečně napravuje děsivý fotovoltaický tunel, který občany ČR vyšel na půl bilionu korun. Poslanci souhlasili i se vstřícnou rodinnou legislativou, která zvyšuje přídavky na děti a rozšiřuje okruh jejich příjemců.

Luboš Palata
Kdo se nechce očkovat, bude mít brzy smůlu. Vinit ale může jen sám sebe

Troufám si však tvrdit, že největším vládním úspěchem je stavební zákon. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ho vnímala jako výzvu a během tříleté práce pravděpodobně mnohokrát propadla depresi, protože její úsilí nebylo přijímáno zdaleka všemi s nadšením. Odmítali ho hlavně politici dvou opozičních bloků, kompletně celý Senát a mnoho starostů.

Neprávem. Předseda hospodářského výboru Radim Fiala (SPD) se svěřil, že pracovně se zákonu říkalo Bangladéš, neboť Česká republika je v délce stavebního řízení o jediný den právě před touto zemí. Získání stavebního povolení trvá v Česku 246 dnů, což je stejně jako v Uzbekistánu.

Luboš Palata
Cena pro Harryho a Meghan za to, že chtějí jen dvě děti

Na dálniční štempl se však čeká až třináct let, na bytové domy pět. To bylo nutné změnit, abychom se zařadili mezi vyspělé státy a také se mohli z covidového období proinvestovat. Převedení stavebního řízení pod státní správu se závaznými lhůtami je správné řešení.

Samosprávám zůstane zásadní slovo při územním plánování, ale realizace stavebního práva má být jednotná, svižná, centralizovaná. S jedním razítkem a díky digitalizaci od kuchyňského stolu. Ať už v říjnu volby dopadnou jakkoliv, tento zákon by měl přežít. Přináší totiž prospěch všem.