To projedu, přece se nebudu vracet. Podobně v pondělí uvažoval nejeden řidič, který projížděl silnicí směrem od Adamova do Bílovic nad Svitavou. Jenže jeho cesta záhy skončila pod jedním ze železničních mostů u Adamova. Řeka Svitava se tam vylila z břehů a na silnici tak stálo asi půl metru vody. Hasiči tam během pondělka museli vytahovat zatopená auta hned několikrát.

„Pokud řidič tu silnici nezná a vjede pod most, hrozí mu, že s autem zapadne. Naši muži tam jeli s čerpadly vytahovat auto dnes už poněkolikáté,“ přiblížil vedoucí Územního odboru Hasičského záchranného sboru v Blansku Josef Nečas.

Řidiče před zaplavenou silnicí v Adamově varovali také policisté. „Řidiči, kteří projížděli pod železničními mosty u Adamova, museli být opatrnější. Vůbec nejlépe udělali, pokud se této silnici úplně vyhnuli,“ uvedl David Chládek z blanenské policie. Silnice pod mosty byla v pondělí průjezdná jen v jednom směru. „Silnici pod nižšími mosty zaplavila voda až do výšky půl metru. To se projet nedalo. Řidiči proto museli využívat jen půlku vozovky,“ doplnil Chládek.

Voda na silnici potrápila také řidiče, kteří projížděli na opačné straně okresu. Boskovičtí hasiči museli odčerpat vodu až na sto metrech vozovky v Uhřicích. Voda stojící v zatáčce tam nepotrápila řidiče poprvé. „Se stejným problémem se potýkáme každoročně od roku 2002, kdy silničáři srovnali příkop se silnicí. Ta od té doby ještě klesla, voda proto nemůže odtékat a na silnici stojí. Každé jaro se tam tak dá projet jen v jednom směru,“ popsal problém uhřický starosta Karel Riesner.

Metr vody v Císařské jeskyni

Nejen po silnicích na Blanensku tekla voda. S čerpadly vyrazili blanenští hasiči za pomoci místních dobrovolníků také do Císařské jeskyně v Ostrově u Macochy, do které se chodí léčit děti z tamní Dětské léčebny se speleoterapií. „Natekla tam voda z tajícího sněhu, její hladina od rána dosáhla metrové výšky a voda ohrožovala rozvaděče elektroinstalace,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. K likvidaci přívalů vody hasiči odpoledne nasadili čerpadla, která budou v jeskyni v provozu zřejmě až tři dny. „Hladinu vody v jeskyni pravidelně sledujeme. Ale že by stoupla tak, abychom museli zavolat na její odčerpání hasiče, se rozhodně nestává každý rok. Asi to způsobil silný nedělní déšť,“ popsala zdravotní sestra z léčebny Lubomíra Kubíčková.

U mostu přes řeku Svitavu na Masarykově náměstí v Letovicích se zase nahromadily ledové kry. Aby neblokovaly průtok vody, uvolnili je letovičtí dobrovolní hasiči.

V pondělí vyjížděli hasiči kvůli jarnímu tání letos vůbec poprvé. Jestli budou hasičská auta houkat po okrese i v příštích dnech, to záleží na počasí. „Máme nachystaná čerpadla, na jarní tání jsme dobře připraveni. Jen kdyby přišly větší povodně, asi bychom nestíhali,“ dodal vedoucí hasičů Nečas.

Ještě před nedávnem pokrývaly Blanensko mohutné závěje sněhu. Teploty nad nulou a první jarní slunce je nyní proměňují v proudy vody. Ty kromě hasičů, řidičů či silničářů trápí také vodohospodáře. Hladina řek a potoků stoupá v celém regionu. Řeka Křetínka překročila v pondělí první stupeň povodňové aktivity. První stupeň zvýšení byl vyhlášen i na řece Svitavě. „Hladina řek stoupla hlavně kvůli nedělnímu vytrvalému dešti. Ten totiž může povodně způsobit mnohem snáze než slunce rozpouštějící sníh,“ uvedla Michaela Juřičková z dispečinku Povodí Moravy. Podle ní se však lidé na Blanensku v nejbližších dnech velké vody obávat nemusí. „Má se totiž zase ochlazovat. Pokud by se ale znovu oteplilo, musíme zůstat ve střehu. Všechen sníh na Blanensku ještě neroztál,“ varuje Juřičková.