VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice roku: V soutěži o titul chtějí zaujmout nejen filmem

Blanensko – Křtiny a Petrovice. To jsou letošní reprezentanti Blanenska v soutěži o titul Vesnice roku 2013. Hodnotitelské komise přijedou do obou vesnic už za pár týdnů. Vítěz celostátního kola získá příslib až milionové dotace na příští rok. Velké smejčení před příjezdem hodnotitelské komise dva blanenští reprezentanti ale neplánují. „Narychlo natírat a zametat ve Křtinách kvůli komisi nebudeme. Obec totiž takto udržujeme celoročně," podotkl starosta Křtin František Novotný.

9.5.2013
SDÍLEJ:

Chrám Panny Marie ve Křtinách.Foto: DENÍK/Jan Charvát

Křtiny se letos soutěže zúčastní podruhé. „Na to, že jsme se minulý rok účastnili poprvé, jsme dopadli poměrně dobře. Vyhráli jsme duhovou stuhu a z Jihomoravského kraje jsme za to získali dvacet tisíc korun," uvedl Novotný.

Podstatnější než peníze podle něj je ocenění obce. „Nečekali jsme, že se napoprvé nějak umístíme. Je to pro Křtiny i dobrá propagace," podotkl Novotný.

Na příjezd komise se Křtinští musí náležitě připravit. „Představení obce komisi se zúčastní jak místní děti, tak senioři. Budeme mít připravenou prezentaci o Křtinách i o místních spolcích, o spolupráci se Školním lesním podnikem i místní mládeží a školou. Komisi po škole i provedeme," vysvětlil Novotný s tím, že přesné datum kdy hodnotitelská komise do Křtin přijede zatím nezná.

Druhou obcí, která bude letos v soutěži reprezentovat Blanensko jsou Petrovice. „Přihlásili jsme se už po páté. Letos chceme prezentovat především naši činnost v programu obnovy venkova. Do programu jsme byli zapojení od roku 1996 a letos toto období končí. Proto chceme v soutěži Vesnice roku představit co všechno jsme v tomto období udělali. A to jednak z pohledu investic, jednak z pohledu práce s mládeží, na které si velice zakládáme, a také představíme společenský život v obci," přiblížil starosta Petrovic Vladimír Paulík.

Zaujmout Petrovičtí komisi chtějí i novým asi půlhodinovým filmem o Petrovicích.

V minulých ročnících už Petrovičtí dosáhli i menších úspěchů. „Ocenění dostala naše knihovna a v loňském roce jsme dostali zelenou stuhu za květinovou výzdobu a veřejné prostranství," uvedl starosta Petrovic.

Předsedou letošní krajské komise je starosta Vavřince Miloslav Novotný. „Vyhlášení krajského kola bude dvacátého června ve Vavřinci. Za Jihomoravský kraj bude komise vybírat vítěze z patnácti přihlášených obcí," řekl Novotný.

Účastníků soutěže je za Blanensko oproti loňsku o dva méně. Minulý rok se kromě Křtin a Petrovic o titul Vesnice roku ucházely z Blanenska ještě Lipovec a Jedovnice. Letos se do soutěže nepřihlásili. „Soutěž nám přinesla cenné zkušenosti. Jaký byl pro nás celkový efekt soutěže, to budeme hodnotit až s odstupem," vysvětlil starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl.

Z celé republiky se letos do soutěže přihlásilo celkem dvě stě sedmdesát obcí. Členové komisí je budou navštěvovat v květnu a červnu. „Obec, která v krajském kole získá takzvanou Zlatou stuhu, postoupí do celostátního kola. Vítěz celostátního kola získá příslib dotace až ve výši jednoho milionu korun. Půl milionu je totiž za vítězství v krajském kole a půl milionu v celostátním," řekla tajemnice soutěže Miroslava Tichá.

Vyhlášení vítěze celostátního kola se uskuteční čtrnáctého září na Mezinárodním dětském folklorním festivalu s názvem Písní a tancem v Luhačovicích.

Autor: Eva Ondráčková

9.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Archeopark Pavlov. Ilustrační foto.

Soutěžilo muzeum i studio televize. Kraj rozdával ceny za stavby

Hasiči zachránili blanenské úředníky z hořící budovy městského úřadu. Při taktickém cvičení.
AKTUALIZOVÁNO
33

Záchrana z hořícího domu: auto s výsuvnou plošinou parkovalo nadvakrát

Přišel o nohu a nechtěl, aby ho zachránili. Svůj příběh říká začínajícím řidičům

Brno - Přestože při dopravní nehodě před třemi lety přišel o pravou nohu, třiačtyřicetiletý Aleš Eger se své lásky k motorkám nevzdal a jezdí dál. Vozí s sebou batoh, který měl při nehodě. „Je to takový můj talisman. Připomíná mi, že už se nemusím vrátit domů," říká Eger. Ve čtvrtek o svých zkušenostech vyprávěl na Integrované střední škole automobilové v Brně na akci pro nezkušené a začínající řidiče Jezdím cool.

Největší obavy důchodců? O zdraví i z migrantů, ukázal dlouholetý výzkum

Brno – Jak vnímají lidé odchod do důchodu a z čeho mají největší starosti? Na podobné otázky i mnoho dalších hledali odpověď výzkumníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Několik let analyzovali pomocí dat z evropských šetření, dotazníků i hloubkových rozhovorů kvalitu života českých důchodců. Ve středu představili výsledky.

AKTUALIZOVÁNO

První vertikální farma. Firma vypěstuje ekologické saláty v patrech nad sebou

Břeclav - Břeclavská Fosfa bude historicky první v republice, která vypěstuje zeleninu uvnitř speciální budovy. V takzvané vertikální farmě porostou saláty bez pesticidů a chemikálií.

Parkoviště u blanenské nemocnice za 19 milionů je téměř prázdné

Blansko /FOTOGALERIE/ – Šest. Přesně tolik aut stálo ve středu před polednem v horním podlaží nového parkoviště nad Nemocnicí Blansko. Na ostatních stáních to bylo podobné a drtivá většina ze sto sedmi parkovacích míst zela prázdnotou. Přitom od plochy za bezmála devatenáct milionů si město, které je zřizovatelem nemocnice, slibovalo zklidnění dopravy v okolí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies