VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice roku: V soutěži o titul chtějí zaujmout nejen filmem

Blanensko – Křtiny a Petrovice. To jsou letošní reprezentanti Blanenska v soutěži o titul Vesnice roku 2013. Hodnotitelské komise přijedou do obou vesnic už za pár týdnů. Vítěz celostátního kola získá příslib až milionové dotace na příští rok. Velké smejčení před příjezdem hodnotitelské komise dva blanenští reprezentanti ale neplánují. „Narychlo natírat a zametat ve Křtinách kvůli komisi nebudeme. Obec totiž takto udržujeme celoročně," podotkl starosta Křtin František Novotný.

9.5.2013
SDÍLEJ:

Chrám Panny Marie ve Křtinách.Foto: DENÍK/Jan Charvát

Křtiny se letos soutěže zúčastní podruhé. „Na to, že jsme se minulý rok účastnili poprvé, jsme dopadli poměrně dobře. Vyhráli jsme duhovou stuhu a z Jihomoravského kraje jsme za to získali dvacet tisíc korun," uvedl Novotný.

Podstatnější než peníze podle něj je ocenění obce. „Nečekali jsme, že se napoprvé nějak umístíme. Je to pro Křtiny i dobrá propagace," podotkl Novotný.

Na příjezd komise se Křtinští musí náležitě připravit. „Představení obce komisi se zúčastní jak místní děti, tak senioři. Budeme mít připravenou prezentaci o Křtinách i o místních spolcích, o spolupráci se Školním lesním podnikem i místní mládeží a školou. Komisi po škole i provedeme," vysvětlil Novotný s tím, že přesné datum kdy hodnotitelská komise do Křtin přijede zatím nezná.

Druhou obcí, která bude letos v soutěži reprezentovat Blanensko jsou Petrovice. „Přihlásili jsme se už po páté. Letos chceme prezentovat především naši činnost v programu obnovy venkova. Do programu jsme byli zapojení od roku 1996 a letos toto období končí. Proto chceme v soutěži Vesnice roku představit co všechno jsme v tomto období udělali. A to jednak z pohledu investic, jednak z pohledu práce s mládeží, na které si velice zakládáme, a také představíme společenský život v obci," přiblížil starosta Petrovic Vladimír Paulík.

Zaujmout Petrovičtí komisi chtějí i novým asi půlhodinovým filmem o Petrovicích.

V minulých ročnících už Petrovičtí dosáhli i menších úspěchů. „Ocenění dostala naše knihovna a v loňském roce jsme dostali zelenou stuhu za květinovou výzdobu a veřejné prostranství," uvedl starosta Petrovic.

Předsedou letošní krajské komise je starosta Vavřince Miloslav Novotný. „Vyhlášení krajského kola bude dvacátého června ve Vavřinci. Za Jihomoravský kraj bude komise vybírat vítěze z patnácti přihlášených obcí," řekl Novotný.

Účastníků soutěže je za Blanensko oproti loňsku o dva méně. Minulý rok se kromě Křtin a Petrovic o titul Vesnice roku ucházely z Blanenska ještě Lipovec a Jedovnice. Letos se do soutěže nepřihlásili. „Soutěž nám přinesla cenné zkušenosti. Jaký byl pro nás celkový efekt soutěže, to budeme hodnotit až s odstupem," vysvětlil starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl.

Z celé republiky se letos do soutěže přihlásilo celkem dvě stě sedmdesát obcí. Členové komisí je budou navštěvovat v květnu a červnu. „Obec, která v krajském kole získá takzvanou Zlatou stuhu, postoupí do celostátního kola. Vítěz celostátního kola získá příslib dotace až ve výši jednoho milionu korun. Půl milionu je totiž za vítězství v krajském kole a půl milionu v celostátním," řekla tajemnice soutěže Miroslava Tichá.

Vyhlášení vítěze celostátního kola se uskuteční čtrnáctého září na Mezinárodním dětském folklorním festivalu s názvem Písní a tancem v Luhačovicích.

Autor: Eva Ondráčková

9.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Brněnská přehrada. Povodně 2002.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Měli jsme být výš než šestí, říká trenér fotbalistů Ráječka Vašíček

Blansko - V konečné tabulce krajského přeboru obsadili fotbalisté Olympie Ráječko šesté místo. Oproti polovině soutěže je to vylepšení o dvě příčky, ale hlavně posun na pozici okresní fotbalové dvojky. Výše se pohybovalo jen ligové Blansko. „Umístění je dobré, ale mohlo být ještě lepší," myslí si trenér mužstva Petr Vašíček.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies