VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoce se blíží, z lesů mizí stromy. Správci nasadí hlídky i fotopasti

Blanensko - Na Blanensku přibývá krádeží dřeva přímo z lesů. Zloději berou často celé stromy. Lesní správci připravují hlídky a fotopasti.

16.11.2012
SDÍLEJ:

Strážník instaluje fotopast - ilustrační foto.Foto: Foto MěÚ Desná/ Antonín Bělonožník

S blížící se zimou si mnoho lidí vykládá přísloví o nošení dříví do lesa po svém. Odnáší jej naopak z lesa a samozřejmě bez povolení. Topení je drahé a palivu zdarma mnozí neodolají. S blížícími se Vánocemi budou z lesů navíc ve velkém mizet i stromky určené pro vánoční výzdobu.

Jen za první polovinu listopadu evidují policisté několik případů. „Neznámí pachatelé ukradli devatenáct smrků z lesa poblíž Lipovce a Krasové a dalších sedmnáct u Borotína. Raritou se stala krádež téměř dvou tisíc sazenic buku kousek od Kotvrdovic. Celková škoda jen u těchto tří trestných činů přesáhla šedesát tisíc korun," vyjmenovala policejní mluvčí Iva Šebková.

Zatímco v minulých měsících policie podobné případy zaznamenávala jen zřídka, nyní jich přibývá. „Důvod je jasný. Blíží se zima a lidé se rozhodli na poslední chvíli zásobovat, aby měli přes zimu čím topit. Často se ale jednalo o kvalitní dřevo, takže nemůžeme vyloučit ani to, že smrky skončí jako materiál pro truhlářskou výrobu," připomněla Šebková.

Podle některých lesníků se ale dřevo krade po celý rok. „My bohužel drobné i větší krádeže na našich pozemcích evidujeme od jara do zimy," poznamenal technik lesní správy společnosti MP Lesy v Benešově Petr Kalenský.

Všichni majitelé lesních ploch poukazují na složité počítání ztrát stromů těsně před Štědrým dnem. „Snažíme se s tímto nešvarem bojovat, ale zatím většinou marně. Letos jsme se rozhodli nabídnout lidem výhodnou alternativu v podobě levných kvalitních vánočních stromků. Doufám, že této možnosti jich využije co nejvíc," poznamenal mluvčí Školního lesního podniku Křtiny Pavel Mauer.

Křtinští lesníci myslí na prevenci i přímo v lese. „Máme domluvené osobní hlídání lesů a nainstalování takzvaných fotopastí. Některé stromy navíc nastříkáme roztokem, který jim neublíží, ale ve chvíli, kdy si je zloději donesou domů, začnou silně zapáchat," přiblížil Mauer.

Existuje však i další způsob, jak nenechavce odradit. „Některým stromům ostříháme viditelné větvičky, aby byly méně atraktivní. Děláme to však velmi neradi, protože tímto částečně riskujeme zdraví stromu, který ztratí na odolnosti vůči nemocem," vysvětlil mluvčí.

Lidé si podle něj často ani neuvědomují, jakou škodu vlastně způsobují. „Jelikož se jedná o laiky, stává se, že ukradnou strom zvláštního významu. To poškodí velkou část lesa. Nehledě na to, že může jít o vzácný a tím pádem i cenný kus," upozornil Mauer.

Dají se určit i místa, která správci označují za riziková. „K drobnějším krádežím dřeva dochází nejčastěji v blízkosti velkých měst nebo chatových oblastí a v lokalitách s vyšší nezaměstnaností," vyjmenoval mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

I tento podnik ztrátami dřeva trpí. „Nelegální těžbu v lese rozhodně nebereme na lehkou váhu. Ročně hlásíme policii ztrátu několika stovek kubíků dřeva. A v topné sezoně se počet krádeží samozřejmě ještě zvyšuje," přiznal Boublík.

Chybějící jednotlivé stromy majitelé většinou neoznamují. „Policii v těchto případech nevěříme, jelikož prostě není v jejích silách s tím cokoli udělat," myslí si Kalenský.

Policisté si toho jsou vědomi. „Ztrátu jednoho stromku lidé hlásí jen výjimečně, takže předvánoční krádeže tohoto typu se k nám většinou ani nedostanou," dodala policejní mluvčí Šebková.

Autor: Ivo Michalík

16.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1 4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Hasiči si sáhnou na dno. A pomůžou dětem

Jižní Morava – TFA. Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije. Tak se jmenuje hasičská soutěž, která simuluje ostrý zásah v terénu. Závodnicí při ní v zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a helmou překonávají na čas různé překážky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies