VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jedovnicích hrozí za alkohol na veřejnosti pokuta

Jedovnice - Jedovničtí vyhlásili na letošní sezónu zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Výjimky budou platit pro zahrádky hospod a společenské akce. Zákaz platí i pro petardy.

27.6.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Rozdělat si pivo na lavičce na náměstí nebo se občerstvit studeným mokem v horkém odpoledni na dece u rybníku. Na to budou muset lidé z Jedovnic v budoucnu zapomenout. Ve městě totiž už za pár dní bude platit nová vyhláška. A ta zakazuje požívat alkohol a jiné návykové látky v některých částech městečka.

„Vyhláškou jsme reagovali na podněty lidí z Jedovnic. Vyhlásili jsme ji dvacátého června, po patnácti dnech nabude platnosti,“ informoval jedovnický starosta Jaroslav Šíbl.

Na náměstí, do sto metrů od škol, zdravotnických zařízení, dětských hřišť, pískovišť, sportovišť a rybníka Olšovec. Na těchto místech si už lidé svoje pivo nebo v zimě teplý grog podle vyhlášky nevypijí. „Dál nesmí pít alkohol a užívat návykové látky například na autobusových zastávkách a padesát metrů od nich, u kostela, obřadní síně nebo do sto metrů u hřbitova,“ přiblížil velitel jedovnické městské policie Luděk Kolář.

Vyhlášku podle strážníků v Jedovnicích připravili tak, aby platila zrovna na sezónu. „Vyhlášku jsem zpracoval sám na základě zkušeností, které mám z hlídek po městečku. Největší problémy s alkoholem jsme vždycky řešili u kulturního domu, na zastávkách a v parcích. Tam se totiž scházely party mladých lidí i někteří rekreanti, popíjeli alkohol a házeli kolem prázdné láhve i nedopadly cigaret,“ popsal velitel strážníků.

Popít si lidé v Jedovnicích nebudou moct ani na březích oblíbeného rybníku Olšovec. Do stovky metrů od něho tam totiž platí zákaz. „Jde nám hlavně o to, aby se kolem rybníku nepovalovali přiopilí rekreanti. Na zahrádkách hospod si ale lidé dál pivo dát můžou. Ty jsou z vyhlášky vyňaty a výjimky platí i pro společenské, kulturní a sportovní akce i oslavy nového roku,“ doplnil Kolář.

Rozdělat si láhev vína nebudou moct o dovolené ani lidé, kteří se ubytují v Jedovnicích v kempu ATC Olšovec. Podle jeho jednatele Leoše Blažka ale návštěvnost kempu vyhláška nijak nepostihne. „Ve vyhlášce nevidím problém. Kemp je ubytovací zařízení, žádnou hospodu tu nemáme. Proto si nemyslím, že by nás mohla nějak omezit,“ míní Blažek.

Vedle pití alkoholu na veřejnosti bude v Jedovnicích platit od prázdnin ještě jedno omezení. Kromě Silvestra a Nového roku už Jedovničtí neuslyší na městečku střílet petardy. „Víme, že toto omezení může být diskutabilní, ale přiklonili jsme se k lidem, kterým střílení pyrotechniky vadí. Ruší je to a také plaší psy,“ vysvětlil starosta Jedovnic.

Rakety si Jedovničtí nebouchnou na všech náměstích, tržištích, v parcích, ve všech ulicích a na dalších veřejně přístupných místech. „Bouchání petard bohužel lidé neomezovali jen na oslavy Nového roku, ale začali už v polovině prosince. Pokud to bylo v denních hodinách, neměli jsme žádný nástroj, jak tomu zabránit,“ doplnil vedoucí strážníků.

Podobná vyhláška, která má vyhnat opilce z centra měst, zabrala také ve Velkých Opatovicích a v Blansku. Zákaz pití alkoholu na veřejnosti tam platí už skoro dva roky. „Městská policie má díky vyhlášce možnost vyloučit přiopilé lidi z frekventovaných částí města, kde se schází. Na druhou stranu je to ale pro nás i určitá komplikace. Ve vyhlášce nejsou žádné výjimky a když sami pořádáme akce jako například Vítání svatého Martina, tak si je musíme sami udělovat,,“ řekl blanenský starosta Lubomír Toufar.

K vyhlášení zákazu alkoholu na veřejnosti se zhruba před rokem přidal i Adamov a Vanovice. „Podnětem k vydání vyhlášky byly hlavně stížnosti lidí, kteří chodí nakupovat do místního obchodu. Ráno tam totiž vždycky vysedávala skupinka nezaměstnaných lidí, kteří popíjeli alkohol, házeli kolem vajgly a nestyděli se ani vymočit na veřejnosti. K tomu v té době chodily kolem i děti do školy,“ vysvětlil vanovický starosta Petr Dvořáček, proč vyhlášku vydali i v tak malé obci.

Podle něj vyhláška zabrala. „Ze začátku sice byly nějaké problémy, ale potom se situace hodně zlepšila. Časem jsme zákaz rozšířili i na jiná místa, například kolem škol, hřišť a čekáren. Výhodou vyhlášky je, že když nepomůže domluva, může zasáhnout i policie,“ dodal starosta.

Vypít si pivo přímo na náměstí můžou dosud lidé v Boskovicích. „Protialkoholová vyhláška u nás neplatí a ani nic takového nechystáme. I když občas nějaké problémy hlavně s přiopilými bezdomovci máme, snažíme se to řešit domluvou. Nelíbilo by se mi, kdyby si turista na náměstí nesměl vypít ani pivo,“ prohlásil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Autor: Vladěna Šebelová

27.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Žňová hlídka naháněla Suchý trenky. Křetínku rozčísly dračí lodě

Letovice, Vranová /REPORTÁŽ/ – Od hráze lemují silnici desítky zaparkovaných aut. Louka pod obcí Vranová je v sobotu dopoledne plná stanů, přístřešků a dek. Davy lidí. Hlášky moderátora z reprobeden se tříští o skály na druhém břehu přehrady a ozvěna je vrací zpět. Start. Hladinu přehrady Křetínky rozčeří mocné záběry pádel. Na dvousetmetrovou trať vyráží v další rozplavbě na dvě stě metrů dračí lodě.

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Jižní Morava - Nekvalitní voda a tisíce uhynulých ryb. To je bilance letošního léta v rybnících nejen na Brněnsku. Kromě extrémních veder a nedostatku vody bojovali rybáři se zamořením nádrží sinicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení