„Jedná se o zcela mimořádnou akci s mezinárodní účastí odborníků ve svých oborech. Po dva dny budou v Boskovicích jednat historikové na téma Šlechta v proměnách věků. Celý seminář organizuje Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Významnou měrou se na organizaci podílí také Muzeum Boskovicka a rodina Mensdorff–Pouilly,“ sdělil historik boskovického muzea Petr Vítámvás.

Podle něj je cílem celé akce vymezení historické role šlechty v českých zemích a ve střední Moravě.

„Proto je seminář organizován jako málo obvyklé setkání historiků, kteří se zabývají dějinami šlechty v různých historických obdobích. Akce je plánovaná spíše pro odborníky. Ne tedy pro veřejnost, ale kdyby nějaký zájemce na přednášku zavítal, může si ji vyslechnout,“ upřesnil Petr Vítámvás.

Seminář bude probíhat ve čtyřech navzájem navazujících blocích, ve kterých účastníci budou debatovat o šlechtě v období středověku, raného novověku a devatenáctého i dvacátého století.

„Každého bloku se zúčastní přední znalci dané problematiky, jakými jsou například profesoři z Masarykovy univerzity, Vídeňské univerzity, místopředseda Akademie věd České republiky nebo rektor Jihočeské Univerzity,“ dodal historik.

Z celého semináře pak vzejde konferenční sborník, který vyjde v rámci řady Výzkumného střediska pro dějiny střední Evropy: pramen, země, kultura. (mva)