Pracovníci Muzea Boskovicka a Ústavu archeologické památkové péče v Brně strávili čtvrteční den ošetřováním dvou nalezených objektů. Prvním z nich je hrob s kostrami ve skrčené poloze, druhým je sídlištní jáma s nálezy keramiky.

Obě vzácnosti archeologové našli při sledování stavebních prací budoucí montážní haly, kterou pro firmu Alps staví japonská společnost Takenaka na pozemku blízko státní silnice vedoucí z Brna do Svitav u Sebranic. Objevitelé nálezy zařadili do doby únětické kultury, tedy mezi roky dva tisíce a šestnáct set před naším letopočtem.

„Tyto nálezy jsou vzácné. Obecně neexistuje moc dokladů o osídlování z doby únětické kultury,“ popsala výjimečnost objevu archeoložka boskovického muzea Zuzana Pančíková. Podle ní je neobvyklé, že se hrob i sídlištní jáma našly na jednom místě.

Jí a jejím kolegům se podařilo ještě najít další možný důkaz o osídlení z doby únětické kultury. „Podle nálezu se zdá, že jsme našli žárový hrob. Nemůžeme to ale potvrdit, protože místo nálezu už bylo hodně poškozené,“ dodala Pančíková.

Čtvrteční nenadálý objev narušil pokračující práce na stavbě nové haly firmy Alps. Podle personalisty podniku Tomáše Ledera by však vykopávky datum dokončení stavby neměly ohrozit.

„Stavba by měla být hotová do konce tohoto roku. Kdyby došlo ke zdržení, byl by to problém. My ovšem plně důvěřujeme dodavateli stavby, kterým je firma Takenaka. Ta jednala s archeology a k žádnému zdržení by dojít nemělo,“ vysvětlil Leder.

To potvrdil také hlavní stavbyvedoucí firmy Takenaka Miroslav Lazar. „Dohodli jsme se s vědci, že když bude nějaký nález, práce v jeho okolí pozastavíme. V současné době už jsou ale z místa objevu předmětné věci vyneseny, lokalita je vyčištěná, takže stavba se nezdrží,“ řekl.

Podobně to vidí i archeologové. „Stavaři byli vstřícní, umožnili nám k vykopávkám přístup,“ vyjádřila svoji spokojenost Pančíková.