Strkání, kopání, izolace od přátel a okolí či vybírání peněz. To vše zažili důchodci z Blanenska. Nejčastěji se lidé starší pětašedesáti let stávají oběťmi finančního vydírání.

Tento druh násilí na Blanensku vede. Tvrdí to Terezie Havlíčková z Oblastní charity Blansko. „Příbuzní třeba požadují od staršího člena rodiny, aby jim dával peníze na elektřinu i vodu a to v případě, kdy s nimi ani nebydlí,“ přiblížila Havlíčková.

Podle ní se mohou násilí na seniorech dopustit i pečovatelé. „Někdy svým uživatelům neposkytují dostatečnou zdravotní péči. Dávají jim málo najíst z nedostatku času, nebo je nechají dehydrované,“ pokračovala Havlíčková. Převažují však případy, kdy byl násilníkem blízký člověk z rodiny. Staré lidi totiž většinou napadá ten, kdo s nimi žije ve společné domácnosti.

Podobný příběh vyslechla v čekárně u lékaře žena z Blanska. Stará paní nabídla mladým z rodiny výhodné bydlení. Za svou dobrotu ji odměnili trápením. „Dělali jí peklo, až ji nakonec vyštvali do domova důchodců. Říkala, že tam nemá pocit, že překáží. Je to hrozné, z vlastní zkušenosti vím, že staří lidé jsou hodně citliví,“ popsala pětasedmdesátiletá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redaktoři Deníku je znají.

Pomoci může charita i lékař

Násilí pachané na starých lidech zaznamenávají také pečovatelé. „Postřehy z terénu máme. Někteří naši uživatelé jsou třeba najednou bez peněz. Často dochází k finančnímu vydírání, ale také k psychickým nátlakům souvisejícím s bydlením. Oběť si pak myslí, že překáží,“ sdělila vedoucí pečovatelské služby města Blanska Iveta Čípková.

Pokud si pečovatelé všimnou, že něco není v pořádku, upozorní charitu nebo ošetřujícího lékaře. Ten pak kontaktuje policii. Podle pracovnice charity Havlíčkové mnohdy důchodci snáší násilí i několik let. „Senioři násilí více přijímají. Myslí si, že se s tím nedá nic dělat nebo se za to stydí,“ řekla Havlíčková. Obětem násilí často otevře oči člověk, kterému se svěří. „O těchto případech se často dozvídáme z linky důvěry, non stop linky Magdala nebo od pečovatelů,“ dodala Havlíčková.

Pracovníci blanenské charity řešili od začátku roku dva případy. Opakovaně také pomáhají důchodkyni, kterou napadají vzdálení příbuzní.

Policistům nikdo z Blanenska podobný připad nenahlásil. „Máme poznatky o domácím násilí v rodinách. Oběti ale nespadají do věkové kategorie seniorů,“ informovala za blanenskou Policii České republiky Gabriela Sedláčková s tím, že i v případě násilí páchaného na starých lidech by mohl být násilník vykázán na deset dní z domu.

Podle pracovníků charity často staří lidé nechtějí na své blízké podat trestní oznámení. Problém se snaží řešit domluvou. V tom jim může charita pomoci, když vyšle prostředníka.

Oběti násilí jakéhokoli věku najdou pomoc na non stop lince Magdaly 737 234 078.