VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špidlíkovo jméno ponese ulice v Boskovicích

Vatikán, Boskovice - Na jaře měl kardinál Tomáš Špidlík přijet do Boskovic. Tuto návštěvu už nestihne, ve vzpomínkách Boskovických však bude žít dál. „Boskovice už bohužel nenavštíví, tak aspoň uctíme jeho památku. Za město jsme poslali do Itálie kondolenci a zúčastníme se i smutečního obřadu na Velehradu,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

21.4.2010 1
SDÍLEJ:

Kardinál Tomáš Špidlík.Foto: Petr Chovanec

Tímto však vzpomínky lidí z Boskovic na osobnost kardinála nekončí. Boskovičtí zastupitelé momentálně uvažují, že po slavném rodákovi pojmenují ulici. „V pondělí na zastupitelstvu jsme řešili pojmenování nové ulice na Chmelnici. Původně jsme měli schválit podle návrhů lidí z Boskovic název Lipová, ale nakonec jsme Lipovou zamítli a ulici se rozhodli pojmenovat po kardinálovi. Musíme teď oslovit pozůstalé a poradit se s biskupstvím a jestli to vše půjde hladce, měli bychom nový název ulice schválit na červnovém zastupitelstvu. Jaký přesně bude, zatím nevíme, kardinál Tomáš Špidlík je totiž moc dlouhé, tak musíme najít nějakou vhodnou variantu,“ přiblížila Vítková.

Jaromíra Vítková byla i u návštěvy kardinála v Boskovicích, v únoru roku 2004. „Tehdy kardinál v místním kostele sloužil mši svatou, na kterou se sjelo mnoho věřících. Pak jsme ho přijali na radnici, to nebylo jen oficiální, ale srdečné setkání. Ve čtyři hodiny pana kardinála čekalo setkání s veřejností v boskovickém Zámeckém skleníku s autogramiádou kardinálovi poslední knihy. Skleník byl tehdy zaplněný do posledního místečka,“ vzpomínala Vítková.

Gymnázium Tomáše Špidlíka?

Kardinál Tomáš Špidlík byl jeden z nejslavnějších studentů boskovického gymnázia. A ve vzpomínkách Boskovických zůstává stále. Například jeden z bývalých studentů gymnázia, nyní student teologie Lukáš Kohoutek pomocí facebooku bojuje o to, aby gymnázium dostalo Špidlíkovo jméno. „Rád bych podpořil myšlenku, aby jméno kardinála Špidlíka neslo gymnázium v Boskovicích, kde studoval. Proto jsem založil na facebooku stránku s názvem Gymnázium Tomáše Špidlíka v Boskovicích, kde můžou tento návrh podpořit a diskutovat o něm všichni, kdo budou mít zájem,“ přiblížil Kohoutek.

O aktivitě bývalého studenta zatím nic neví ředitel gymnázia v Boskovicích Drahomír Skořepa, novému pojmenování školy by se ale nebránil. „Učitelé gymnázia byli jedni z těch, kteří se zasazovali o to, aby byl kardinál Špidlík jmenovaný čestným občanem města Boskovic. Pojmenování školy po něm bychom se tak určitě nebránili. Teď jsme k jeho úmrtí vyvěsili vlajku a věnovali jsme mu nástěnku,“ řekl ředitel Skořepa.

Na boskovického rodáka vzpomenou v těchto dnech i lidé, kteří si přijdou koupit knihu do místního křesťanského knihkupectví. „Památce kardinála jsme věnovali celou výlohu. Vystavili jsme v ní jeho velkou fotografii a obklopili ji knihami, které napsal,“ uvedl majitel knihkupectví Ivo Krajíček.

Minulý rok v prosinci kardinála navštívil v Římě boskovický starosta Jaroslav Dohnálek. Za město mu předal Pamětní list za celoživotní přínos pro město Boskovice a drobné dárky. „Pan kardinál byl i ve svých devadesáti letech duševně a rozumově velmi na výši, jen trochu hůř chodil. Měl jsem z toho pocit, že měl opravdu radost, že vidí zástupce z Boskovic,“ vzpomínal Dohnálek, kterého do Říma doprovodila i manželka.

Oslava podle starosty byla decentní a hodně důstojná. Kardinálovi při slavnostní recepci gratulovali například i ředitel Protokolu Kanceláře prezidenta České republiky Jindřich Forejt, kardinál Miloslav Vlk, svoje blahopřání a dary poslali zástupci Senátu České republiky či ministr zahraničních věcí. Po úvodních oficialitách dostal kardinál dort, na kterém byla vyznačena Česká republika a jediné město – Boskovice.

Ludmila Švandová: Strýc mě inspiroval jako člověk

Kardinál Tomáš Špidlík významně zasáhl do života mnoha lidí. Na svého kmotra nikdy nezapomene kardinálova neteř, Ludmila Švandová z Boskovic. I když dennodenně se s ním potkávala jen do svých tří let, svým způsobem ji provázel po celý život. „Se strýčkem jsem prožila jen malou část svého dětství, proto mi na něj zůstaly jen útržkovité vzpomínky, třeba jak mi hrával na housle. Když mi byly tři roky, odešel na studie do Brna a opět jsme se setkali až po válce,“ vypráví Švandová. Za dva roky uviděla kardinála znovu. Na Velehradě, v kněžském hábitu. „V sedmačtyřicátém jsme jeli s babičkou a dědečkem za strýčkem na Velehrad. Uviděla jsem ho tam už v důstojném kněžském rouchu, tak jsem se ho i trochu ostýchala,“ vzpomíná s úsměvem Ludmila Švandová.

Po válce odjel Tomáš Špidlík studovat do holanského Maastrichu teologii. A až do revoluce se nemohl zpátky do rodné země vrátit. Kromě nečetných setkání v šedesátých letech se tak s kardinálem Špidlíkem Ludmila Švandová míjela po celou dobu totalitního režimu. V kontaktu však zůstali pořád. „Strýček mi pravidelně posílal se svých cest pohlednice. Byly pro mě opravdu cenné, kromě zpráv o něm totiž znamenaly můj jediný kontakt se světem, který nám nebyl přístupný,“ vysvětluje kardinálova neteř.

I když svého kmotra po dlouhá desetiletí nespatřila, v životě Švandové hrál významnou roli. „Strýček pro mě nikdy nebyl jen příbuzný. Vždycky mi byl oporou, na kterou jsem se mohla obrátit, když mě potkalo nějaké neštěstí. Bude mi opravdu chybět. A hlavně to, že jsem cítila, že je tu někdo, kdo mi vždycky pomůže a kdo mě povzbudí,“ posmutněla Švandová.

Právě životní optimismus na Tomáši Špidlíkovi jeho první neteř a kmotřenka oceňovala ze všeho nejvíc. „I když už byl nemocný a třeba o berlích, nikdy si nestěžoval a nenaříkal. Naopak po celý svůj život byl pro všechny kolem oporou,“ dodává kardinálova neteř.

I když se s ním nikdy nesetkal, kardinál Špidlík zasáhl i do života řezbáře z Letovic Iva Krajíčka. „S kardinálem jsme o sobě věděli, ale bohužel jsme se vždycky nějak míjeli. Ale často čtu jeho knihy a Špidlíkovy myšlenky mě vždycky ovlivňovaly a ukazovaly mi cestu. Nejvíce mě zasáhl asi rozhovor s Tomášem Špidlíkem, Duše poutníka,“ říká Krajíček.

Pro slavného boskovického rodáka zařízl Krajíček do dřeva hned třikrát. „Dvakrát jsem dělal zakázku pro kardinála od města a jednou dar od lidí z Boskovic. Ten se mu rozhodli věnovat tehdy, když byl jmenován kardinálem,“ připomíná řezbář.

Na vytvoření kardinálského daru měl Krajíček asi jen den. Pod jeho rukama však vzniklo pozoruhodné dílo. „Jak má památka vypadat, nechali Boskovičtí na mně. Rozhodl jsem se pro boskovický znak, na němž je strom ve tvaru kříže, ze kterého vyrůstají kořeny a na kterém je srdce. A to jsem ani netušil, jak jsem se trefil. Srdce je totiž i kardinálský znak. Asi mě tehdy zasáhla intuice,“ přemýšlí s úsměvem řezbář Krajíček.

Autor: Vladěna Šebelová

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Ilustrační foto.

Cesta do Brna bez zdržení v koloně? Cestující mohou vyměnit autobus 301 za vlak

AKTUALIZOVÁNO

Zdrogovaný muž chtěl vyhodit benzínku do vzduchu. Pak boural v koloně

Blanensko /FOTO/ – Šok zažila v neděli odpoledne obsluha čerpací stanice v Černé Hoře na Blanensku. Starší muž si tam do kanystrů natankoval benzín a koupil zapalovače. „Všechno to tady zapálím a vyhodím do povětří,“ oznámil pak podle policistů pracovníkům benzínky. Měl prý vztek na policisty, se kterými měl nedávno konflikt.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Okresní derby skončilo podobně jako loni. V souboji s Boskovicemi uspělo Ráječko

Boskovice – Fotbalisté Olympie Ráječko splnili v Boskovicích roli favorita, ovšem s pojistkou až v poslední minutě.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení