Vyplnit pár lejster a přilepšit si. Přijít k penězům od státu je pro mnohé lákavá představa. Řada lidí na Blanensku pobírá neoprávněně dávky státní sociální podpory.


Loni blanenský úřad práce zjistil, že lidé na Blanensku dostali takřka jeden a půl milionu korun, na které neměli právo. „Šlo o celkem pět set šedesát pět případů za uplynulé tři roky,“ uvedla Eva Ševčíková, vedoucí odboru státní sociální podpory.
Ne každý však chce podvádět. Důvody neoprávněných výplat mohou být různé.


Někdy lidé pouze zapomenou oznámit změnu svojí situace. „Maminka dá třeba dítě do školky a zapomene nám to nahlásit, nebo stejně tak si student při předčasném ukončení studia nemusí uvědomit, že má oznamovací povinnost,“ uvádí Ševčíková.
Jindy však jde o úmyslný podvod. V tom případě podávají pracovníci podnět policii k zahájení vyšetřování. „Dokazování úmyslu je však těžké a policii se příliš nedaří,“ upozornila Ševčíková.


Podle zástupce okresního policejního ředitele Zdeňka Grénara však v letošním a loňském roce policisté neprošetřovali žádné podezření z podvodného pobírání dávek. „Jakýsi boom takových podvodů byl v letech 2002 a 2003,“ říká. „Poté, co se lidé dozvěděli, že podobné chování prošetřujeme, se zřejmě zalekli a upustili od něj,“ dodal.

Pokud úředníci zjistí přeplatek, zahájí správní řízení. V něm se obvykle s provinilcem dohodnou na způsobu vrácení dlužné částky. „Obyčejně jsou klienti rozumní a nedělají problémy,“ sdělila pracovnice úřadu Renata Válková. Nesplácí-li lidé své dluhy, dostanou dvě upomínky a poté soudní obsílku. „To je však až krajní řešení,“ řekla Válková.