VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky letos hlásí: přeplněno

Blanensko - Ve školkách na Blanensku letos odmítli víc dětí než jindy. V Blansku zůstane doma téměř polovina předškoláků, v Kunštátě zařizují místo školky dětské skupiny.

1.7.2011
SDÍLEJ:

Mateřská školka. Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Ivanka Popelková z Blanska si od září ve školce s ostatními dětmi hrát nebude. Musí zůstat doma s malým bráškem. Patří totiž k dětem, kterým přišlo po zápisech do blanenských mateřských škol zamítavé ne.

„Jsem moc zklamaná, že dcerku do školky nevzali. Sice jsem ještě na mateřské dovolené s druhým dítětem, ale chtěla jsem, aby Ivanka už chodila do školky. V září bude mít tři roky a mezi dětmi je moc ráda. Hraje si s nimi, učí se od nich a to my jí doma nabídnout prostě nemůžeme,“ řekla maminka Ivanky Petra Popelková.

Na začátku září, až bude jasné, kolik dětí do školek skutečně nastoupí, to ještě jednou zkusí. Šanci na úspěch však vidí mizivě. „Dcera je víc než čtyřicátá pod čarou. Navíc jsme si na doporučení školek podali přihlášku jen do jedné z nich. A tak nás ani jinde v pořadníku nemají,“ vysvětlila Popelková.

Z více než tři sta přihlášených dětí mohly letos pracovnice mateřských školek v Blansku vzít jen sto sedmdesát sedm. Z toho děti, kterým bude v příštím školním roce šest let, se dostaly všechny, z pětiletých dostalo šanci osmdesát procent a ze čtyřletých devětašedesát.

„Žádostí bylo v tomto roce víc, než jsme mohli uspokojit. Velká část nepřijatých dětí ale ještě nemá ani tři roky. Z těch, které dosáhnou tří let do konce kalendářního roku, jsme přijali třicet procent, z těch, které budou mít tři roky až v roce 2012, bude chodit do školky osm procent,“ nahlédl do statistik vedoucí odboru školství blanenské radnic František Alexa.

Doma a bez peněz

Dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, trvalé bydliště v Blansku, celodenní docházka, sourozenec chodící do školky, sociální znevýhodnění. Taková jsou letošní kritéria, podle kterých se rozhodovaly ředitelky blanenských mateřských školek. Podle vyjádření ombudsmana z nich nově zmizelo upřednostnění dítěte pracujících rodičů. Někteří rodiče tak kvůli dítěti budou muset zůstat doma.

„Mateřskou mám na tři roky a ty mladšímu synovi budou letos v září. Do školky mi ho nevzali a tak teď vůbec nevím, co mám dělat. Z mužova platu se čtyřčlenná rodina neuživí, tak si asi budu muset najít práci. Syna by pak musela hlídat jeho babička, ale ta má zdravotní problémy a celodenní zápřah už nezvládne,“ popsala svízelnou situaci jedna maminka z Blanska, která si nepřála zveřejnit svoje jméno.

Rozšíření kapacity školek v této chvíli v Blansku neplánují. Podle odboru školství je totiž letošní rok, kdy nemohli uspokojit téměř polovinu žadatelů, jen výjimečný.

„Za poslední roky se nejvíc dětí v Blansku narodilo v letech 2008, 2009. A to jsou právě ty děti, které teď jdou do mateřských školek. Vloni jsme přetlak žádostí ze značné části vyřešili novými třídami na Dvorské. A příští rok bude podle demografické křivky zase lepší,“ míní Alexa.

Zůstat s dítětem doma i za cenu, že budou muset žít z jednoho platu nebo požádat o celodenní hlídání potomka prarodiče? Stejný problém jako v Blansku trápí v těchto dnech maminky po celém Blanensku. V Kunštátě dokonce uvažují o zřízení jakýchsi dětských skupin, do kterých by mohli rodiče svoje děti umístit. „Na příští školní rok jsme mohli do mateřské školy přijmout jen dvaadvacet dětí a čtrnáct odmítnout. Společně s městem teď pro rodiče hledáme nějaké náhradní řešení ve formě polosoukromých dětských skupin, které by nemusely splňovat tak přísné hygienické normy jako školka. Rodiče by do nich za určitý poplatek vodili pravděpodobně jen děti od věku tří let,“ přiblížil ředitel kunštátské mateřské a základní školy Vratislav Sedlák.

Stejně jako v Blansku také v Kunštátu neuvažují o trvalém rozšíření kapacity mateřské školy. „Na velikost našeho města máme největší školku v okolí. Momentálně jdou do mateřských školek nejsilnější populační ročníky, za pár let budeme mít zase problém školku naplnit. Navíc v tomto roce požádali rodiče devíti dětí z dvaatřiceti o odklad povinné školní docházky a to je nezvykle hodně. K tomu hodně rodičů letos chtělo dát do školky i dvouleté děti, se kterými bychom společně s většími nemohli pracovat,“ vysvětlil ředitel školky.

Doma budou muset zůstat děti předškolního věku také v Letovicích. „Do školky přišlo o čtrnáct dní dětí, než jsem mohla přijmout. Některé z nich sice přijali v jiných letovických školkách, ale je pravda, že tento a minulý rok se hlásilo do školek nejvíc dětí za poslední roky,“ uvedla ředitelka mateřské školy na Třebětínské ulici v Letovicích Lenka Nováková. Také do letovických mateřských školek nepřijali hlavně mladší děti.

Autor: Miroslava Šebestová

1.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1 4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Hasiči si sáhnou na dno. A pomůžou dětem

Jižní Morava – TFA. Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije. Tak se jmenuje hasičská soutěž, která simuluje ostrý zásah v terénu. Závodnicí při ní v zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a helmou překonávají na čas různé překážky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies