Vedení obce se na pořízení školního autobusu dohodlo s tamní základní školou. Ostrovští totiž chtějí zvednout počet žáků ve škole. Třeba tím, že dětem do ní usnadní cestování.

Syn Olgy Teremové z Krasové půjde příští rok do první třídy. Maminka jej chce posílat do základní školy v Ostrově u Macochy, protože jí vyhovuje tamní výuka. „Z Krasové do Ostrova však nejede přímý autobus, musí se přesedat ve Vilémovicích. A prvňáka přesedat nenechám. Proto jsem řekla, že do této školy ho dám, když se nějak vyřeší doprava do Ostrova,“ uvedla Teremová. K její připomínce se připojili rodiče dalších pěti dětí z Krasové.

V Ostrově požadavky rodičů vyslyšeli a koupi nového autobusu už začali řešit. Do tamní školy totiž chodí necelá stovka dětí, což je ani ne polovina kapacity. „Chceme zvednout počet dětí ve škole. Zájem o ni mají kromě Krasové třeba i Kotvrdovice, ale u malých školáků není moc dobré, aby museli někde přesedat,“ vysvětlil starosta Ostrova u Macochy Ondřej Hudec, proč se obec jako zřizovatel školy rozhodla pro zřízení školního autobusu.

Nový autobus, který poprvé vyjede příští rok v září, bude Ostrov stát asi tři čtvrtě miliónu korun. „Určitě se pokusíme sehnat alespoň část peněz z dotací. Pokud se to nepovede, budeme autobus splácet leasingem,“ dodal Hudec.

Trasa autobusu povede podle toho, jaký bude zájem rodičů. Děti může autobus vyzvednout třeba i přímo u domu. A po vyučování je zase rozveze zpět. „Ze začátku bude asi stačit jedna cesta tam a jedna zpátky. Pokud zájemců přibude nebo budou různé rozvrhy hodin, rozvozy se upraví podle toho,“ myslí si starosta.

Školník, nebo řidič?

Škola může školní autobus využívat i pro nepravidelnou dopravu třeba na výlety.A kdo jej bude řídit? „Neuvažujeme o novém pracovním místu řidiče. Spíš to vypadá tak, že si někdo ze zaměstnanců školy udělá oprávnění na jeho řízení,“ uvedl starosta.

Myšlenku školního autobusu vítá i starosta Krasové Václav Vágner. „Zatím jsem jen něco zaslechl, detaily nevím. Autobus pro děti ale vítám, je to služba pro rodiče navíc,“ řekl Vágner.

Někteří se však obávají drahého provozu autobusu. „Není to jen jednorázová koupě, je potřeba platit i povinné ručení, vést agendu, počítat s opravami, což není jednoduché ani levné,“ vypočítal Richard Maňoušek ze společnosti ČAD Blansko.

Provoz autobusu ale podle Hudce částečně zaplatí vybrané jízdné a také příspěvky, které dosud rodiče na dopravu žáků do školy dostávali.

V Blansku rozvoz školáků jako součást městské hromadné dopravy zajišťuje společnost ČAD. „Přímo školní autobusy nemáme, ale ranní autobusy vozí děti od nádraží k některým základním školám Město chtělo školáky zavést, ale jejich provoz je drahý,“ doplnil Maňoušek.