VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklářské píšťaly i Zorro. Svátky řemesel ovládly Panskou zahradu v Kunštátě

Kunštát /REPORTÁŽ/ – Zedník na lešení není žádná vzácnost. Ale dívat se pod ruce bednáři, skláři nebo mistru koláři, to už se nepoštěstí každý den. A co teprve, když si člověk může vzít do ruky dláto nebo zatočit nohama hrnčířským kruhem. Je libo společný snímek s vyfintěným panstvem z doby císařovny Sisi nebo známými herci? V Kunštátu na Blanensku na dvoudenních Svátcích řemesel byla kromě těchto možností k vidění i koňská show.

10.6.2017
SDÍLEJ:

Panskou zahradu v Kunštátě ovládly Svátky řemesel. Už po desáté.Foto: Deník / Charvát Jan

„Spousta mladých už ani neví, co dělal takový bednář nebo dráteník. Řemesla vymírají. A proto se nám líbí, že se ještě najdou lidé se šikovnýma rukama, co tyto tradice drží. Na Svátky řemesel jezdíme pravidelně a vždy si odsud odvážíme nějakou pěknou věc. Třeba keramiku,“ usmívají se v Panské zahradě areálu kunštátského zámku manželé Novotní z Olešnice.

Je sobota odpoledne a v zámecké zahradě jsou stovky lidí. Korzují kolem desítek stánků. V některých si můžou poctivou práci řemeslníků sami vyzkoušet. Zamazat se hrnčířskou hlínou, zadřít si třísku při opracování dřeva nebo fouknout do sklářské píšťaly.

U jednoho ze stánků roztápí výheň umělecký kovář Patrik Mervart z Jaroměře. „Je to dřina, ale krásná. Neměnil bych. Je super sledovat, jak vám výrobek roste pod rukama. Je to hodně tvůrčí řemeslo. Nedokážu si představit, že bych seděl někde na úřadě. Kovařina je moje srdcovka,“ usmívá se šestadvacetiletý muž se začouzeným obličejem.

O kousek dál vyřezává sochu svatého Josefa řezbář František Malý ze Sebranic. Ozdobí betlém ve Svitavách. Práce jde pěkně od ruky také uměleckému řezbáři Antonínovi Bartošíkovi z Vrchoslavic. Opravuje loukoťové kolo z historického kočáru. „Jsem vyučený umělecký řezbář, ale teď studuji restaurování nábytku. Myslím si, že řemeslo má budoucnost, když se umí,“ říká mladík.

Na nedaleké louce se ozývá práskání bičem. Legendární Zorro mstitel vyrazil v sedle černého valacha před publikum. Jeho bravurní kousky s mečem a dalšími zbraněmi se líbí hlavně dětem, které se mohou utleskat. „Zorro je u dětí oblíbený. Show se jim líbí. Dnes se můžou těšit na několik kaskadérských kousků,“ hlásí ze sedla v kostýmu filmového hrdiny Ivo Rára z beskydského ranče Na Žarách. „Pro mě je krásný kůň ten, co něco umí. I kdyby byl škaredý,“ směje se při otázce, v čem vidí krásu koní.

Jenom zmizí Zorro ze scény, vyhlašují pořadatelé výsledky dětské keramické soutěže.

PANSTVO V ZAHRADĚ

Na pěšinkách v zámecké zahradě mohou turisté mezi tím sledovat načančané panstvo. Krásné šaty z pozdně renesanční doby Biedermaeier jsou skvostné. Leč do letní výhně naprosto nepraktické. „Je to náročnější, protože je velké teplo. Pomáhají vějíře, ale pánové docela trpí. Mají košile, vesty a žakety. Takto se chodilo na vycházky za doby císařovny Sisi,“ říká Ivana Hrdličková ze Spolku panstva na tvrzi Žíželeves. Korzující panstvo v neděli doprovází herečku Míšu Kuklovou a Tomáše Magnuska co by krále na rytířský turnaj.

Při putování Panskou zahradou vytráví. Ve stáncích nechybí tradiční klobásy nebo grilované maso. Ale dlouhá fronta se stojí na obyčejný chleba. Přímo na místě ho do pece sází členové ze Spolku archaických nadšenců ze Sebranic u Litomyšle. Na dračku jdou i povidlové a tvarohové buchty. „Snažíme se lidem přiblížit zapomenutá řemesla, která dříve byla běžná. Kromě pečení chleba máme kurzy na pletení ošatek ze slámy, řezbářství, drátenictví nebo barvení hedvábí či zpracování lnu. Pro lidi je velmi atraktivní a také poučné vidět vše naživo, než si o tom číst nebo vidět v televizi,“ říká jeden ze členů spolku Matěj Kmošek.

Že šikovní řemeslníci ještě nevymřeli, dokazuje Jiří Danzinger z Olešnice, který se věnuje modrotisku. Barvení a tisk plátna má v jeho rodině tradici několika generací. Barvířem byl již jeho pradědeček a stejně tak i dědeček a otec. Rodinná dílna je připomínána již v polovině 19. století. V sobotu přebírá na Svátcích řemesel od zástupců Jihomoravského kraje ocenění Mistra tradiční rukodělné výroby.

Autor: Jan Charvát

10.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1 4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Hasiči si sáhnou na dno. A pomůžou dětem

Jižní Morava – TFA. Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije. Tak se jmenuje hasičská soutěž, která simuluje ostrý zásah v terénu. Závodnicí při ní v zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a helmou překonávají na čas různé překážky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies