VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silničáři si poradí s dlouholetými resty. Díky dotacím

Blanensko - Díky dotacím mohou spravit 4 místa na Blanensku. Vezmou si do parády silnice v Lažánkách a za Letovicemi, most v Holštejně a silnici s mostem v Cetkovicích.

13.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Přes deset let volají Lažánečtí po průtahu obcí. Stejně dlouhou dobu se klene nad propádáním potoka Bílá voda vHolštejně provizorní most. Cetkovičtí zase bojují dlouhá léta obezpečnější chůzi ijízdu po tamní silnici. Ve střehu musí být iřidiči projíždějící po úzké cestě zHorního Poříčí do Letovic. Se všemi těmito nedostatky by se měli jihomoravští silničáři vypořádat už vroce 2012.Pokud získají dotace zevropskýchfondů.

Krajští radní by rádi dostali peníze do devětadvaceti dopravních staveb vJihomoravském kraji. „Mezi nimi jsou ičtyři stavby na Blanensku. Zevropských zdrojů prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod na ně můžeme dostat téměř jeden a půl miliardy korun,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu vBrně Jan Chmelíček.

Na rychleprojíždějící auta a nebezpečnou cestu po silnici, kde chybí chodníky, upozorňují Lažánečtí. „Rekonstrukce silnice měla být hotová už před deseti lety. Průtahu jsme se ale dosud nedočkali. Lažánky jsou ping pongovým míčkem, který si přehazuje město Blansko spolu se silničáři,“ rmoutí Luboše Vlka, který vobci bydlí. Podle něj jsou úpravy na hlavní tepně vobci nutné. Na několika místech tam totiž chybí chodník. „Auta tu nedodržují předepsanou rychlost, takže na silnici není bezpečno. Nejhorší je to ve zúžených místech, třeba uhřiště nebo nad obchodem. Jeden zdomů tam dokonce stojí tak těsně usilnice, že se divím, že do něj ještě nikdo nenaboural,“ sdělilVlk.

Dlouhou dobu upozorňují na havarijní stav silnice Cetkovičtí. „Silnici Boskovice– Velké Opatovice je už spravená. Od značky snápisem Cetkovice však vozovka zůstává vkatastrofickém stavu. Ve zúženém prostoru tam dokonce chybí chodník,“ nastínil cetkovický starosta Petr Horák a zmínil další problém. Řidiči jedoucí směrem na Jevíčko totiž musí zdolat prudkou pravotočivou zatáčku, kde se auta obtížně vyhýbají. „Navíc je tam most, do jehož zábradlí už narazil nejeden vůz. Izde se silnice propadá a drolí,“ řekl Horák. Když se ptal lidí, co považují za nejpalčivější problém vobci, zmínili právě průtah amost.

„Na rekonstrukci čekáme už několik let. Přitom máme projekty iúzemní rozhodnutí. Počítáme stím, že po obou stranách silnice uděláme ještě sedmdesát centimetrů široké chodníčky,“ podotkl starosta.

Podle šéfa blanenských silničářů Miloše Bažanta by průtah Cetkovicemi tyto potíže vyřešil. „Chceme odstranit mostek se zábradlím a přestavit jej na propustek. Vtomto místě silnici také napřímíme. Dále se pustíme do autobusových zastávek a dostavíme chybějící chodníky,“ popsal Bažant.

Silničáři počítají sdostavbou chodníků také vLažánkách. „Urestaurace tam silnici inapřímíme a po stranách postavíme parkovací stání. Tyto úpravy konečně zajistí bezpečný pohyb chodců, dojde ikusměrnění a zpomalení aut, které tudy projíždí,“ pokračoval Bažant.

Za dva roky už snad bude přístup do Holštejna bez omezení. Přes propadání potoka Bílá voda vprostoru jeskyně Stará rasovna totiž nyní vede provizorní most snosností pouze tři a půl tuny. „Postavíme tam nový most, přes který projedou itěžší auta,“ podotkl vedoucí silničářů.

Další místo, na které se silničáři zaměří, je úsek mezi Horním Poříčím a Letovicemi. „Silnice je tam místy úzká snevyhovujícím směrovým a výškovým vedením. Proto ji chceme zrekonstruovat. Dosud však nejsou vyřešeny všechny majetkové vztahy,“ sdělil Bažant. Podle něj je na všechny čtyři stavby vydáno územní rozhodnutí. Aby krajští radní pro tyto obce peníze zEvropy vybojovali, musí zažádat také ostavební povolení. „Stavby bychom pak měli začít realizovat vroce 2012a 2013,“ doplnil Bažant.

Pro získání dotací musí být splněny další podmínky. Avtěch spatřuje Bažant úskalí těchto plánů. „Musí být také zajištěno spolufinancování zrozpočtu Jihomoravského kraje. Na uskutečnění plánů se musí podílet také města a obce, a to tak, že zaplatí své stavby jako jsou chodníky, splašková kanalizace či vodovod,“ uzavřel.

Autor: Karolína Opatřilová

13.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tropy ničí úrodu, dělníci dostávají minerálky, je třeba pít litry tekutin

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

AKTUALIZOVÁNO

Vlaky se srazily u Lednice. Při cvičení v extrémním vedru "zemřelo" 15 lidí

Břeclavsko /REPORTÁŽ/ – Do usedlosti Nový Dvůr na Břeclavsku se opírají ostré sluneční paprsky. Palčivé ticho v úmorném horku náhle protíná křik. Na nedaleké jednokolejné železniční trati v nepřístupném terénu mezi Břeclaví a Lednicí se střetla samostatně jedoucí lokomotiva se stojícím osobním vlakem. Náraz uvnitř vagonů uvěznil desítky zraněných lidí. Při středeční simulované nehodě rozhodují minuty.

Turisté se osvěží před adamovským kostelem. Místní tam objevili pramen

Adamov /FOTOGALERIE/ – Osvěžit se hrnkem studené vody. A vyrazit na prohlídku unikátního světelského oltáře. Na parkovišti před kostelem svaté Barbory v Adamově na Blanensku míjí lidé kohoutek zapuštěný ve zdi. Na dřevěném podstavci stojí hrnečky. Pramen Světla Matky Boží, stojí na jednom z nich.

Konec obavám. Zeď pod letovickým zámkem jistí kotvy v betonu

Letovice /FOTOGALERIE/ – Oprava opěrné zdi cesty od zámku ke kruhovému objezdu v Letovicích na Blanensku už pokračuje třetí rok. Letos bude stát dvanáct milionů a za další milion se Letovičtí dočkají nového schodiště a podesty u kulturního domu.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies