VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdělat oheň? Docela dřina. Lidé si ve Staré huti zkusili život starých Slovanů

Adamov /REPORTÁŽ/ – Škrtnout sirkou nebo zapalovačem a vmžiku mít oheň? Na to mohli Slované v raném středověku zapomenout. Ale uměli si poradit. A nejen s tím. Všelijaké ukázky řemesel a života našich předků z období zhruba devátého století nabídlo v sobotu už sedmnácté setkání ve střední části Moravského krasu.

28.5.2017
SDÍLEJ:

Návštěvníci Setkání ve střední části Moravského krasu si v sobotu užili pestrý program.Foto: Deník / Paroulková Leona

Hlavní program se odehrává u Staré huti v blízkosti Adamova. V areálu s dominantou torza vysoké dřevouhelné pece Františka sedí na zemi mladý muž a něco šije. Je oblečený v ručně šité lněné tunice a vlněných kalhotách. „Snažím se vyrobit si z kůže čutoru na vodu. Běžně pijeme z keramických karaf, ale když jdeme někam na pochod, je to těžké a nepraktické,“ vysvětluje Matěj Březina ze spolku přátel historie Daga, který se zabývá rekonstrukcí řemesel, chování a života obyvatel Velké Moravy.

O kousek dál dívka předvádí, jak se tkalo na destičce, další krájí zelí a mrkev k obědu, v kotli nad ohněm už bublají ve vodě kroupy, dva muži opracovávají kus dřeva na ručním soustruhu. „Každý z nás zde něco tvoří. Ukazujeme lidem, jak se tehdy před staletími zhruba žilo,“ dodává Březina.

Spoustu věcí si zájemci mohou vyzkoušet. Třeba to, že rozdělat oheň může být docela dřina. „Sirky nebyly. Takže se používal křesací kámen, nejlépe pazourek, troud z houby zvané troudnatec a křesadlo. Máme zde repliky historických křesadel z období Velké Moravy,“ popisuje Jiří Šandera a křeše, až létá jedna jiskra za druhou. Potvrzuje, že to není úplně jednoduché. „Záleží na zkušenosti, šikovnosti i kvalitě křesadla a kamínku. Některým lidem to tady ale docela jde,“ doplňuje s úsměvem muž.

Oheň zkouší vykřesat například pětiletý Vojtěch Zábranský z Blanska. „Moc mi to nešlo, jen jedna malá jiskřička vylítla. Ale poznal jsem spoustu druhů obilí, pšenici, ječmen i oves,“ chlubí se chlapec. S maminkou byl na akci poprvé. „Program syna baví, je zajímavé si vyzkoušet, jak se tehdy žilo,“ hodnotí Vendula Zábranská.

Mezi ukázkami nechybí ani pečení chleba, předtím je ale potřeba namlet z obilí mouku. Pěkně ručně, na žernovu. Děti si to užívají. „Není to tak těžké, musí se s tím pořádně točit. Je tady spousta zajímavých věcí, chceme si projít úplně všechno,“ je spokojený dvanáctiletý Filip Vinter z Brna, který přijel s matkou a třemi sourozenci.

Nadšenci předvádějí také ukázkové tavby železa v replikách pecí používaných v okolí slovanskými hutníky v devátém století nebo pálení vápna v selské vápence. K tavbám je potřeba uhlí. I to si sami vyrobí tradičními metodami.

Už několik dní před akcí vyrostl v areálu velký milíř německého typu. V sobotu z něj uhlíři vybírají hotové dřevěné uhlí. Místy ještě doutná, takže nezbytným náčiním je kromě lopat také konev s vodou. „Milíř, který jsme postavili, tvořilo patnáct prostorových metrů dřeva a vznikly z něj skoro tři tuny uhlí. Většinu využijeme při této akci zase příští rok na tavební experimenty a provoz kovárny,“ vysvětluje jeden z uhlířů Dominik Talla.

Další program si návštěvníci akce užívají v areálu blízké Švýcárny, bývalém hostinci a struskových lázních, kde nyní sídlí ekologické volnočasové centrum. Otevřená byla také běžně nepřístupná Stará Drátenická jeskyně, arboretum ve Křtinách i kostel svaté Barbory se světelským oltářem v Adamově. Do akce se slevou na vstupném zapojili také v jeskyni Výpustek.

Autor: Leona Paroulková

28.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Přírodní koupaliště U Libuše v Lulči.

Přírodní koupání: voda se zhoršila jen v rybníku Suchý

Připojit se k veřejnému internetu na vyškovském Masarykově náměstí není možné. Vedení města ho ani zřídit nehodlá.

Veřejný internet na náměstí? Běžná služba. Až na Vyškov

Opilý řidič, který zavinil nehodu, skončil ve vazbě

Šebrov - Policisté už mají jasno, kdo zavinil havárii, která se stala minulý čtvrtek odpoledne nedaleko Šebrova. „Nehodu, při níž byla těžce zraněna řidička osobního automobilu Renault a dvě cestující děti, zavinil řidič dodávky Ford. Ten po průjezdu pravotočivou zatáčkou přejel do protisměru, kde se střetl s dalšími vozidly,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Odborníci na životní prostředí: prach v Brně způsobí ročně až stovku úmrtí

Brno – Denně skončí v brněnských nemocnicích dva lidé s dýchacími obtížemi. „Na vině je znečištěný vzduch,“ upozornil lékař Miroslav Šuta. Centrum pro životní prostředí a zdraví, v němž působí, v úterý zveřejnilo analýzu zdravotních rizik spojených se znečištěním ovzduší v Brně. Množství polétavého prachu podle něj výrazně překračuje limity dané zákonem i evropskými směrnicemi.

Termín dokončení parku? Radnice tvrdí, že v září

Blansko - Klidovou zónu v centru města si letos v říjnu konečně užijí Blanenští. Alespoň podle slov tamního místostarosty Jiřího Crhy. „Chtěli jsme prostranství otevřít už třicátého dubna. Pár dní předtím jsme však zjistili, že stavba má několik nedostatků, takže jsme ji nepřevzali,“ řekl v úterý místostarosta na zasedání zastupitelstva.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení