VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvňáci se učí zachránit lidský život. Při speciálních školeních

Blanensko – Poskytování první pomoci nahání lidem strach. Nevěří si nebo se nechtějí od nemocného nakazit. Vyplynulo to z průzkumu veřejnosti společnosti Zentiva. Její zástupci proto se záchrannou službou postupně v posledních týdnech navštívili dvě stě šedesát prvních tříd na jižní Moravě, aby naučili základy první pomoci nejmenší děti.

22.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Do projektu se zapojila například blanenská Základní škola Erbenova. „Je důležité, aby se kurzy přizpůsobily věku dětí a bylo to pro ně skutečně přínosné. Měly by především vědět, jak se zachovat v určité situaci. Ale nepředpokládá se, že by zvládly nějaké složitější výkony," přiblížila záměry školy ředitelka Simona Poláková. Prvňáci se setkávají se základy první pomoci i v běžné výuce. „Například v prvouce toto téma probírají s učiteli v rámci zdraví člověka," dodala Poláková.

Školy se zapojují do podobných akcí neustále. „Nedávno jsme společně s Červeným křížem pořádali celodenní akci o první pomoci a záchraně lidského života pro žáky čtvrtého a devátého ročníku. Šlo o velmi povedený projekt. Bohužel není tolik času, abychom se zvládli zapojit do všeho, musíme stíhat plnit učební plán. Nejdůležitější je, aby pořadatelé dobře zvládli náplň takového kurzu a přizpůsobili ho věku dětí. Na tom pak závisí, jestli je to pro žáky skutečně přínosné," vyjádřil se ředitel blanenské Základní školy Dvorská Dušan Krumnikl.

Praktické ukázky

Záchranáři navštěvovali žáky postupně v posledních týdnech. „Děti se seznámily s důležitými telefonními čísly, ale taky se stavy, které ohrožují život. Naši pracovníci jim ukázali stabilizovanou polohu, ošetření závažného úrazu, resuscitaci nebo jak zastavit krvácení," přiblížila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Kurz trval jednu vyučovací hodinu. „Na figuríně si děti vyzkoušely ošetřování rány, masáž srdce i dýchání z úst do úst. Nejdůležitější je vysvětlit jim to, že i když jsou ještě malí, jejich pomoc může být velice cenná," upřesnil jeden z ředitelů Zdravotnické záchranné služby Martin Houdek.

Podle něj je nízký věk dětí výhodou. „Malé děti se rychle učí a základy první pomoci si dobře pamatují. Navíc nejsou zatížené starými pravidly jako většina dospělých," vysvětlil Houdek, proč je výuka dětí důležitá. „Pravidla první pomoci se před lety změnila, a to docela výrazně. Nově už se například nezjišťuje tep, minulostí je i dýchání z úst do úst," poznamenal ředitel.

Kromě nových informací si žáci z hodiny odnesli také brožuru Patero první pomoci. „Tu jsme připravili speciálně pro účely těchto kurzů. Ilustrovaný příběh nemocných nebo zraněných medvídků dětem připomene, jak se v kterých situacích zachovat," dodal Houdek.

Přímou zkušenost se záchranou člověka má podle výzkumu Zentivy na jižní Moravě téměř čtvrtina lidí. Ostatní zatím první pomoc poskytovat nemuseli. A jsou za to rádi. „Z průzkumu vyplynulo, že skoro osmdesát procent lidí má strach, že pomoc nezvládnou a pacient zemře. Dalších šedesát procent dotazovaných také přiznalo obavy, že se od pacienta sami nakazí," přiblížil výsledky výzkumu generální ředitel společnosti Ivo Žídek.

Zhruba šedesát procent lidí by se o první pomoc pokusilo. Záchranáři je uklidňují. „S případy, kdy by laik svojí pomocí pacientovi výrazně ublížil, se v praxi nesetkáváme. Může se stát, že pomáhající při resuscitaci zláme zraněnému žebro, ale za cenu záchrany života," uzavřel Houdek.

KLÁRA GROMSZKÁ

Autor: Redakce

22.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Možná poslední tropický víkend. Teploty vystoupají až na 34 stupňů

Ilustrační foto

Sbírka pro hluché dorazila i na Vyškovsko. Podvod, varuje policie

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Pohořelice – Kvokání slepic se už brzy přestane rozléhat v části chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích. Společnost zde slepice chová ve čtyřech halách, ve třech z nich ovšem ve středu veterináři našli bakterie salmonely. „Bude potřeba utratit pětašedesát tisíc nosnic. Firma vejce dodávala do řetězce Lidl. Nyní je stahuje z prodeje,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Hodonínsko – Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář. Z policejního šetření vyplývá, že k nehodě přispěla jeho riziková jízda. Kolize, které se účastnila ještě dvě osobní auta, se stala kolem šestnácté hodiny.

Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží

Adamov – Už téměř rok zuří spor mezi dvěma obyvateli Adamova a firmou, která v blízkosti jejich bydliště přestavuje chátrající budovu na bytový dům. Stěžovatelům vadí několik věcí. „Začalo to vysekáním stromů na pozemku, který sousedí s lesem. Kvůli tomu jsme s dalším obyvatelem města podali stížnost na inspekci životního prostředí. Také plánovanou přestavbu s námi nikdo nekonzultoval,“ vrací se na začátek autorka stížnosti a odvolání Glena Rauerová.

Moji první krev potřebovala maminka, vzpomíná dárce už 135 litrů krve

Boskovice - Někdo sportuje, jiný sbírá známky, další zachraňuje životy. „Koníčků mám hodně, ale na všechny už nestačím. Na darování krve však mám sil dost,“ říká Oldřich Grulich z Boskovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení