Na mnoha místech to ale v době ekonomické krize jde ztuha. Přesto městu Boskovice v tamní průmyslové zóně nyní zbývá už jen poslední volný pozemek. Zájem o něj má místní firma. Ve svém novém sídle nejspíš zaměstná i několik nových lidí.

O místo v průmyslové zóně na kraji Boskovic žádá firma Gatema. Zabývá se vývojem informačních systémů a výrobou desek plošných spojů pro průmysl. Zhruba čtrnáct let sídlí v areálu v Havlíčkově ulici. „Využíváme jen třetinu areálu, zbytek pronajímáme. Nyní kvůli rozšíření potřebujeme víc místa. Mohli jsme vypovědět nájemní smlouvy, ale stejně bychom museli v příštích letech dávat peníze do oprav budov,“ uvedl majitel firmy František Vlk.

Proto se rozhodl z areálu úplně vystěhovat na nové místo do průmyslové zóny. Hektarový areál v bytové zástavbě tak vymění za téměř dvojnásobnou plochu. „Přestěhování nás bude stát zhruba sto čtyřicet miliónů. Doufáme, že získáme nějakou dotaci,“ uvedl Vlk. Společnost teď čeká, jestli její projekt zaujme ministerstvo průmyslu a obchodu, které dotace na podporu průmyslových zón uděluje. Ale přestěhuje se, i když neuspěje. Stihnout to chce nejpozději do poloviny roku 2014. Provoz bude převážně automatický, přesto majitel firmy předpokládá, že k nynější stovce zaměstnanců přibude až patnáct nových.

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek je rád, že se místní firma rozhodla pozemky od města koupit. „Asi si vedou slušně. Taky je dobře, že místní firma chce zůstat v Boskovicích,“ míní. V průmyslové zóně podle něj zůstávají další volné plochy, které už ale nepatří městu.

Dvě třetiny

V Adamově se průmyslová zóna rovná de facto areál zkrachovalého Adastu. Když před několika lety firma zavřela, o práci přišly tisíce lidí. „Teď jsou zaplněné asi dvě třetiny areálu, některé části se podařilo prodat, něco si firmy pronajímají. Z části se povedlo vybudovat obchodní centrum. Sice tu nejsou tisíce zaměstnaných, ale práci má alespoň několik stovek lidí,“ je rád starosta Adamova Roman Pilát.

Ačkoliv městu nepatří žádná část bývalého Adastu, Pilát obsazení areálu vítá. „Sice máme od kamionů rozbitou silnici, která se za několik let bude muset celá opravit. Ale pokud by areál chátral, pro město by to určitě znamenalo větší břemeno a starosti navíc,“ poznamenal starosta. Firmám, které tam podnikají, se tak alespoň snaží vyjít vstříc v jejich požadavcích. „Chceme udržet průmysl a zaměstnanost ve městě. Nemáme kam se rozšiřovat, všude jsou lesy. Pokud se nějaké místo najde, dáme přednost stavbě rodinných domů před průmyslovými zónami,“ podotkl Pilát.

Volná místa v průmyslové zóně v centru obce čekají i v Jedovnicích. Zatím se tam usadila jen jedna firma. „Sídlo by tam našlo ještě pět firem,“ myslí si jedovnický starosta Jaroslav Šíbl. Městys zaplatil přivedení sítí do průmyslové zóny, tamější pozemky však Jedovnicím nepatří. Případní zájemci se tak nejprve musí domluvit s původními majiteli.

Půl volného areálu v průmyslové zóně nabízí i Blansko. „Loni a předloni jsme měli dost zájemců, jenže mnoho z nich nesplnilo podmínky. Dost firem od stěhování upustilo kvůli ekonomické krizi,“ uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar.

ANETA NEJEZOVÁ