Na vině je stará vzduchotechnika. Blanenští radní nyní shání peníze na novou. Další sumu peněz však spolknou i jiné opravy. Do budovy totiž zatéká a vlivem vlhkosti tak odpadává ze zdi u hlavního bazénu keramický obklad. To může být nebezpečné.

O zdraví svých svěřenců má obavy trenérka plavání Dagmar Kuncová. Ta zažila u bazénu horké chvilky naposledy před zhruba čtrnácti dny. Tehdy se stará vzduchotechnika porouchala. „Plavci zaplavali polovinu tréninku, protože si museli jít sednout. Pálily je oči, špatně se jim dýchalo, nemohly polykat, někdy i mluvit. Stejné potíže jsem měla i já, i když nějaký čas strávím na suchu,“ popsala Kuncová s tím, že trénuje u bazénu několik hodin denně. Také ji překvapila matka jednoho z plavců, která upozornila na to, že jejímu synovi vypadaly řasy. „To však nemusí s tímto problémem souviset,“ podotkla Kuncová.

Obavy má i muž, který o problému diskutoval na internetových stránkách města. „Že plavce dráždí kašel, pálí oči a nemohou dýchat se stalo už poněkolikáté. Jelikož můj syn spolu s ostatními plavci trénuje denně, mám velké obavy o jeho zdraví,“ napsal.

Aby se zaměstnanci lázní dostali do plavčíkárny musí nyní podlézat šňůru. Ta jistí mozaiku odpadávající ze zdi. Do lázní se v květnu navíc sjede sto osmdesát dětí na krajské závody. Kuncová doufá, že se další mozaiky v hale neuvolní. „Obklad totiž spadl na zem a dokonce i do vody,“ dodala.

Přečtěte si také: Navštívil lázně: neplaval, kradl

Odpadávající dlaždičky budou opraveny nejpozději v červnu. „Do hlavní haly zatéká a pod dlaždice se dostala vlhkost, proto začaly odpadávat. Provozovatel lázní plánuje obklad úplně odstranit a nahradit jej omítkou a malbou. Stejné řešení navrhujeme i u mozaikového obkladu skokanského můstku,“ přiblížil ředitel Služeb Blansko Radek Snopek s tím, že je potřeba sehnat peníze v rozpočtu města. V souvislosti s odstraněním okrasné mozaiky by mělo být oplechování východní fasády budovy. Tou dovnitř zatéká.

Vzduchotechnika v blanenských lázních pochází podle Snopka ze sedmdesátých let. „Už tehdy nebyla dostatečná. Později do budovy proudil vzduch prosklenou stěnou. Okna i prosklené fasády jsme ale vyměnili. A ty těsní. Začala se tedy uvnitř projevovat větší vlhkost a teplo,“ uvedl Snopek příčinu nevhodného klimatu uvnitř haly. První etapu rekonstrukce vzduchotechniky mají lázně za sebou. Týkala se spodní části budovy, kde sídlí rehabilitace. Na další etapu padne pět milionů korun.

Blanenští radní nyní shánějí na tyto úpravy peníze. „Zažádali jsme o dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, které by hradily šedesát procent z celkové ceny. Zbylou částku jsme schopni zaplatit z rozpočtu města,“ sdělil místostarosta Blanska Lubomír Toufar. Pokud vše půjde podle plánu, opravy vzduchotechniky začnou už letos.

Podle lékaře Zdeňka Grünwalda by problém se vzduchotechnikou neměl na plavcích zanechat žádné následky. „Budova je prostorná a určitě to tam není stoprocentně zatěsněné. Zkolabovat by plavci mohli jen v případě, že by u bazénu trávili několik hodin. Problém by nastal kdyby v prostoru unikal kysličník uhličitý, což v tomto případě vylučuji,“ míní doktor.