Za druhé světové války z pracovního a sběrného tábora v Hodoníně zvaného Žalov mířily transporty s Romy přímo do plynových komor v Osvětimi. Ještě nedávno tam však nabírali síly dovolenkáři, protože přímo v areálu dřívějšího místa hrůzy vzniklo rekreační středisko. Areál po letech jednání před rokem za dvacet milionů korun koupilo ministerstvo školství. Ministr školství Josef Dobeš Žalov navštívil koncem července a ještě tehdy tvrdil, že i když se v resortu škrtá ve velkém, projektu památníku v Hodoníně by se to dotknout nemělo. „Varianta, která byla v případě Žalova připravena, však neměla šanci projít ve vládě. Proto se nyní pracuje na podobě, která by byla dlouhodobě udržitelná a zajistila by finanční stabilitu celého projektu,“ přiblížil nynější situaci mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček. Žádnou konkrétní částku ovšem říct nechtěl. „Společně s ministerstvem kultury pracujeme nyní na ideovém záměru památníku. Ten bude v nejbližších týdnech předložen vládě,“ doplnil Koukolíček.

Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová se obává, že pokud by byl rozpočet zkrácen třeba o polovinu, mohlo by to mít velký vliv na celkové vyznění památníku. „Mám ale minimum informací, takže těžko můžu něco hodnotit,“ sdělila Horváthová. Muzeum romské kultury před dvěma lety nechalo zpracovat projekt památníku, který tehdejší ministr Michael Kocáb použil jako podklad pro jednání ve vládě. Ta pak rozhodla, že stát areál Žalova koupí, aby tam vzniklo důstojné místo připomenutí romské genocidy a vzdělávací centrum.

Mluvčí ministerstva školství zatím konkrétně mluvit nechce. „O jakémkoliv omezení je nyní předčasné hovořit, musíme počkat na výslednou podobu celého projektu, která půjde do jednání vlády,“ řekl Koukolíček. Stavba by podle něj měla začít v příštím roce.

Horváthová tvrdí, že muzeum může k podobě expozice v Hodoníně výrazně odborně přispět. V jediné dochované budově z původního tábora v Hodoníně letos pracovníci muzea romské kultury připravili výstavu nazvanou Genocida Romů v době druhé světové války. „Ta nyní putuje po školách v celé České republice, její součástí jsou i přednášky. Výstava by určitě mohla být základem stálé expozice v Hodoníně. Máme řadu materiálů, dokumentů, fotografií, výpovědí pamětníků. Shromažďujeme je už dvacet let,“ doplnila ředitelka muzea.

Přípravu stavby vzdělávacího centra s napětím sledují i v samotném Hodoníně. „Pro obec by to bylo určité zviditelnění, prestižní záležitost, protože podobné středisko není v celé Evropě. Určitě to podporujeme. Museli bychom změnit územní plán obce, ale protože nemáme žádné nové informace, tak teď čekáme, až se něco rozhodne,“ uvedl dřívější starosta a nyní místostarosta obce Zdeněk Bubeník.