VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy Svazku: nejdříve vodovod z Velkých Opatovic

Blanensko - Zastaralá potrubí na Blanensku čekají rekonstrukce. Svazek chce postupně opravit nejdůležitější vodovodní tepny a zamezit tak výpadkům vody

15.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Kellner

Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí už delší dobu připravuje rozsáhlé rekonstrukce páteřních vodovodů na Blanensku. Opravy by měly zamezit častým výpadkům dodávek životně důležité tekutiny do obcí a měst. Jako první dostane nový kabát vodovod Velké Opatovice – Boskovice.

„V současné době se zpracovávají příslušné projekty. Máme schválený plán obnovy infrastruktury, podle kterého postupně opravujeme jednotlivé páteřní vodovody na Blanensku. Tyto důležité vodovody jsou totiž ve špatném technickém stavu, některé z nich jsou staré i čtyřicet a více let, je u nich tedy častá poruchovost. Kromě zmíněného potrubí se to týká také vodovodů Blansko – Lažany a Dolní lhota – Blansko,“ popsal plány Svazku jeho místopředseda a místostarosta Blanska Jindřich Král.

Velkoopatovický vodovod přitom zásobuje především Boskovice a některé přilehlé obce. Jejich obyvatelé by po opravě potrubí měli být klidnější. Odpadnou jim totiž nepříjemné starosti o vodu, které se jim doposud čas od času nedostávalo. Zastaralé potrubí na vlastní kůži už zakusili také v Sudicích. Obec přitom má pro tyto případy pojistku.

„Zhruba jednou za rok nám zdroj vody vypadne. Pro tento případ zde ale máme vlastní pramen a čerpačku, pomocí které můžeme v nouzi čerpat vodu pro obec. Většími problémy se zásobováním vodou díky tomu netrpíme. Svazek měl přitom dříve snahu nás od tohoto zdroje od střihnout, abychom byli závislí jen na jejich vodě,“ popsal své zkušenosti starosta Sudic Miloš Kosička.

Přestože opravy vodovodu uvítal, přiznával zároveň, že hospodaření Svazku je pro něj neprůhledné. „Musím přiznat, že jednání Svazku je pro mě španělská vesnice. Navíc nám zatím o takové rekonstrukci nikdo neřekl. Oficiální cestou nám upozornění na takov záměr nepřišlo. Je ovšem pravda, že kdyby hlavní přivaděč na delší dobu vypadl, tak jsme nahraní,“ dodal Kosička.

Opravy takového rozsahu se přitom dotknou hned několika majitelů pozemků, přes které potrubí vede. Do rekonstrukce se zapojí také Velké Opatovice, přesto, že již členy Svazku nejsou. „Půjde především o nějaká povolení, protože ten páteřní vodovod prochází na některých místech katastrem obce. Zda radnice na rekonstrukci i přispěje, teprve řešit budeme. Vodu totiž máme svoji, tu ze Svazku využívá jen několik ulic na okraji města,“ řekl tajemník velkoopatovické radnice Břetislav Strnad. Město přitom v minulosti už pomáhalo Svazku financovat rekonstrukci čističky odpadních vod.

Podle Jindřicha Krále práce na přestavbě páteřního vodovodu mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi nezačnou dřív než v roce 2011. Do té doby budou zástupci Svazku vyjednávat potřebná povolení s majiteli pozemků a připravovat nutnou dokumentaci.

Autor: Tomáš Soldán

15.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na jihu Moravy padly rekordní teploty. Meteorologové naměřili přes 21 stupňů

Asistentka v redakci Brněnského deníku Rovnost Dagmar Šlagorová se rozhodla sedavé zaměstnání vyvážit dvouměsíční výzvou v tělocvičně a bojovat o změnu postavy.

Hodina cvičení denně? Po skákání na trampolínách sotva udržela kartáček na zuby

Samořízené automobily by se mohly testovat na dálnici D2

Vozidla bez řidiče by se do budoucna mohla v provozu testovat na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. Na dnešním jednání se na tom shodli ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a místopředseda slovenské vlády pro investice a informatiku Peter Pellegrini se zástupci automobilového průmyslu a mobilními operátory.

Poraďte, co s náměstím, vyzvala radnice obyvatele Letovic

Letovice – Jak upravit a dopravně vyřešit západní část náměstí? To je teď hlavní téma v Letovicích na Blanensku. O radu požádalo vedení radnice i obyvatele města. „Na veřejné projednání ale dorazilo jen velmi málo lidí. Kdo má zájem, může nám ke čtyřem návrhům dopravního řešení náměstí do patnáctého dubna ještě zaslat své připomínky," vyzval obyvatele místostarosta města Jan Palbuchta.

Řidička nadýchala 3,61 promile. O víkendu policie chytila 23 řidičů pod vlivem

Jižní Morava – Hlavně na řidiče, kteří za volant usedají s alkoholem v krvi nebo pod vlivem drog, se o uplynulém víkendu zaměřili jihomoravští policisté. Kromě toho kontrolovali i další přestupky. Z 1739 zkontrolovaných aut odhalili různé druhy přestupků u 227 řidičů. Nejčastěji se jednalo o překročení povolené rychlosti. Alkohol policisté odhalili u třiadvaceti řidičů, drogy u čtyř.

Včelpo zaplatí obchodům milionové pokuty. Viník závadného medu policii uniká

Blanensko – Nabízeli zákazníkům v regálech med s antibiotiky, pokutu vyměřenou potravinářskou inspekcí však řetězce dostanou zpátky. Zaplatí jim ji dodavatel závadného výrobku, společnost Včelpo se sídlem na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies