VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy Svazku: nejdříve vodovod z Velkých Opatovic

Blanensko - Zastaralá potrubí na Blanensku čekají rekonstrukce. Svazek chce postupně opravit nejdůležitější vodovodní tepny a zamezit tak výpadkům vody

15.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Kellner

Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí už delší dobu připravuje rozsáhlé rekonstrukce páteřních vodovodů na Blanensku. Opravy by měly zamezit častým výpadkům dodávek životně důležité tekutiny do obcí a měst. Jako první dostane nový kabát vodovod Velké Opatovice – Boskovice.

„V současné době se zpracovávají příslušné projekty. Máme schválený plán obnovy infrastruktury, podle kterého postupně opravujeme jednotlivé páteřní vodovody na Blanensku. Tyto důležité vodovody jsou totiž ve špatném technickém stavu, některé z nich jsou staré i čtyřicet a více let, je u nich tedy častá poruchovost. Kromě zmíněného potrubí se to týká také vodovodů Blansko – Lažany a Dolní lhota – Blansko,“ popsal plány Svazku jeho místopředseda a místostarosta Blanska Jindřich Král.

Velkoopatovický vodovod přitom zásobuje především Boskovice a některé přilehlé obce. Jejich obyvatelé by po opravě potrubí měli být klidnější. Odpadnou jim totiž nepříjemné starosti o vodu, které se jim doposud čas od času nedostávalo. Zastaralé potrubí na vlastní kůži už zakusili také v Sudicích. Obec přitom má pro tyto případy pojistku.

„Zhruba jednou za rok nám zdroj vody vypadne. Pro tento případ zde ale máme vlastní pramen a čerpačku, pomocí které můžeme v nouzi čerpat vodu pro obec. Většími problémy se zásobováním vodou díky tomu netrpíme. Svazek měl přitom dříve snahu nás od tohoto zdroje od střihnout, abychom byli závislí jen na jejich vodě,“ popsal své zkušenosti starosta Sudic Miloš Kosička.

Přestože opravy vodovodu uvítal, přiznával zároveň, že hospodaření Svazku je pro něj neprůhledné. „Musím přiznat, že jednání Svazku je pro mě španělská vesnice. Navíc nám zatím o takové rekonstrukci nikdo neřekl. Oficiální cestou nám upozornění na takov záměr nepřišlo. Je ovšem pravda, že kdyby hlavní přivaděč na delší dobu vypadl, tak jsme nahraní,“ dodal Kosička.

Opravy takového rozsahu se přitom dotknou hned několika majitelů pozemků, přes které potrubí vede. Do rekonstrukce se zapojí také Velké Opatovice, přesto, že již členy Svazku nejsou. „Půjde především o nějaká povolení, protože ten páteřní vodovod prochází na některých místech katastrem obce. Zda radnice na rekonstrukci i přispěje, teprve řešit budeme. Vodu totiž máme svoji, tu ze Svazku využívá jen několik ulic na okraji města,“ řekl tajemník velkoopatovické radnice Břetislav Strnad. Město přitom v minulosti už pomáhalo Svazku financovat rekonstrukci čističky odpadních vod.

Podle Jindřicha Krále práce na přestavbě páteřního vodovodu mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi nezačnou dřív než v roce 2011. Do té doby budou zástupci Svazku vyjednávat potřebná povolení s majiteli pozemků a připravovat nutnou dokumentaci.

Autor: Tomáš Soldán

15.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1 4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Hasiči si sáhnou na dno. A pomůžou dětem

Jižní Morava – TFA. Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije. Tak se jmenuje hasičská soutěž, která simuluje ostrý zásah v terénu. Závodnicí při ní v zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a helmou překonávají na čas různé překážky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies