VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opraví čistírnu v Jedovnicích. Do jeskyní nepotečou splašky

Blanensko - Čistírny odpadních vod na Jedovnicku už nestačí. Splašky kvůli tomu tečou do jeskyní. Jedovnickou čistírnu tak čeká modernizace.

15.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jarosla Sýbek

Druhý nejdelší jeskynní systém v České republice Rudické propadání Býčí skála ohrožují odpadní vody. Zastaralá čistírna odpadních vod v Rudici je totiž nestačí čistit. Změnit to má nový projekt Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Ten počítá s modernizací čistírny odpadních vod v Jedovnicích, na kterou se napojí hned několik okolních obcí. Jednou z nich bude právě Rudice.

V Rudici je situace s odpadními vodami nejhorší z celého Moravského krasu. „Část obce leží přímo nad jeskynním systémem a v Rudici je vybudovaná jednotná kanalizace. Do kanalizace jsou tak svedeny jak splaškové vody, tak dešťová voda. To všechno směřuje do čistírny odpadních vod. Ta ale není stavěná na to, aby pobrala veliký nápor vody za dešťů. První problém tak nastává v létě, když začne pršet, protože voda znečištěná splašky proniká přímo do jeskyně," vysvětlil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Problémy jsou i v zimě, kdy voda v čistírně zamrzne. „I v tomto případě se tak velká část splaškových vod dostává do jeskyně," řekl Štefka.

Znečištěná voda tak proteče dvanáct kilometrů dlouhým jeskynním systémem a na povrch vyvěrá pod Býčí skálou. „Tato voda potom putuje do úpravny pitné vody v Adamově a Adamovským slouží jako pitná. Kvalita této vody je neustále sledovaná a zatím splňuje limity pitné vody. Stále zde ale existuje přímá vazba na vodu z Rudice," vysvětlil Štefka.

Navíc podle něj splašková voda může způsobovat problémy i přímo v jeskyni. „V jeskyních Moravského krasu žijí vzácní bezobratlí živočichové, kteří podle mého názoru k životu potřebují čisté prostředí. Bohužel jak na ně splašková voda působí, se zatím zjistit nepodařilo," řekl dále vedoucí Správy CHKO.

Nyní však nejen Rudickému propadání svitla naděje na zlepšení. Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko totiž chystá rozsáhlý projekt, který má situaci změnit.

„Projekt spočívá v modernizaci čistírny odpadních vod v Jedovnicích. Na tu se mají napojit obce Krasová, Senetářov, Vilémovice a Rudice. Součástí projektu je i nová kanalizace zvlášť pro splaškovou a zvlášť pro povrchovou vodu v části Rudice a v Senetářově a také čerpací stanice v Krasové, Senetářově a Rudici," vysvětlil tajemník svazku Petr Tioka s tím, že oprava a rozšíření čistírny v Jedovnicích je výhodnější než rekonstrukce čistíren v jednotlivých obcích.

Náklady na celou akci projektanti vypočítali na asi tři sta dvacet milionů korun. „Včera jsme tak podali žádost o dotaci. Ta by měla činit pětasedmdesát procent nákladů. Nové investice si budou muset hradit obce samy. Podílet se bude i svazek, ten ale zaplatí pouze obnovu zařízení," řekl Tioka.

Podle starosty Rudice Romana Šebely je ale uskutečnění projektu složité. „Na jednu stranu je pro naši obec projekt velmi nákladný. Vybudování oddělené kanalizace bude také velký zásah do části obce a může vyvolat i nesouhlas místních lidí. Ale také víme, že naše stávající čistírna odpadních vod je na hranici své výkonnosti a splaškové vody tečou do jeskynního systému. Musíme tak naši část projektu rozdělit na etapy. První etapa bude zahrnovat zrušení nynější čistírny. Z té uděláme přečerpávací stanici. Dále postavíme oddělenou kanalizaci v nejvíce obydlené části Rudice," řekl Šebela.

Jedovničtí projekt vítají. „Naše čistírna totiž už kapacitně nedostačuje," řekl starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl.

Podle Tioky se tak k jedovnické čistírně nyní už nemohou připojovat další lidé nebo firmy. „Například chataři, kterých v Jedovnicích přibývá, se už ke stávající čistírně připojit nemohou," konstatoval Tioka.

Pokud svazek s žádostí o dotaci uspěje, musí se stavbou začít už v příštím roce. „V roce 2015 totiž musí být celý projekt kvůli dotacím už kompletně vyúčtovaný," dodal Tioka.

Autor: Eva Ondráčková

15.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V utkání jihomoravské divize prohráli fotbalisté FK Blansko s FSC Stará Říše 0:3.
11

V Blansku se odhalil nový favorit fotbalové divize. Stará Říše tam vyhrála 3:0

Ilustrační foto.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení