VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opomenutou propast zkoumali před 40 lety

Moravský kras - Další pokračování seriálu Tajemné podzemí Moravského krasu.

6.5.2009
SDÍLEJ:

ÚSTÍ PROPÁSTKY V POKOJNÉ. Lokalita je rozsáhlejší ponorovou oblastí vázanou na vlastní propast. Foto: Foto: Petr Zajíček

Střední část Moravského krasu tvoří hydrografický systém Jedovnického a Křtinského potoka. K oblasti náleží Rudická a Babická plošina, kde je známo množství závrtů a jeskyní.

Zatímco z Babické plošiny se řada izolovaných jeskyní napojuje na dosud neznámé podzemní cesty ke Křtinskému údolí, krasové jevy na Rudické plošině jsou vázány na prozkoumaný odvodňovací systém Rudické propadání – Býčí skála. Několik přítoků do druhé nejdelší jeskyně v České republice je však také opředeno velkým neznámem. V této souvislosti již byla zmíněna jeskyně v aktivním ponoru Svážná studna.

Půjdeme-li však ještě více k východnímu okraji vápenců Moravského krasu, narazíme na nevýrazný vrchol kopce Pokojná. Právě zde se nachází další z mnoha vstupů do neprozkoumaného podzemí.

ČTĚTE A A HLASUJTE:ZDE

Lokalita má název Propástka v Pokojné. Ve skutečnosti se jedná o rozsáhlejší ponorovou oblast, vázanou na vlastní propast a závrtový žlíbek s propadáním. Zajímavé je, že výzkumem propasti se zabývali členové Speleologického klubu v šedesátých letech dvacátého století. Ústí propasti přechází v puklinu, která je v nejnižších partiích v hloubce až osmnácti metrů zatarasena neprůstupnou balvanitou sutí. Puklina směřuje ke zmíněnému závrtu, takže lze počítat s napojením na předpokládaný ponorový systém.

Již první a dosud jediní badatelé v oblasti Pokojné zcela jistě předpokládali, že tento ponorový systém je součástí některého z podzemních přítoků Jedovnického potoka. Jednou z pravděpodobných možností je napojení na systém takzvané Staré řeky v Rudickém propadání. Je však více než pravděpodobné, že předpokládané podzemní prostory pod Pokojnou budou směřovat progresivně do hloubky a rozsah jeskyní bude řádově minimálně ve stovkách metrů.

Existuje však ještě další možnost. Ponorné vody Pokojné mohou komunikovat i s hypotetickými prostorami dávných podzemních systémů, které vznikly před bádenskou mořskou záplavou ve třetihorách. Mnoho z nich je zcela jistě pohřbeno pod nánosy jílů v nedalekém Lažáneckém žlebu, jejichž mocnost místy přesahuje sto metrů.

Otazníků kolem nenápadné krasové lokality je víc než dost. Dosud se však nenašli pokračovatelé jeskyňářů Speleologického klubu, kteří by obnovili zřícenou výdřevu a pokusili se proniknout závalem v nejnižších místech. Další z možností je toto místo obejít a začít s průkopovými pracemi na dně souvisejícího závrtu. Jak dlouho zůstane podzemí Pokojné opředeno tajemstvím?

To na jiné známé krasové lokalitě pracují speleologové již řadu měsíců. A dokonce se jim brzy podařilo proniknout do volných jeskynních prostor. Jaké však bylo jejich překvapení, když zcela nečekaně zjistili, že tyto podzemní dutiny na tolik strategickém místě již někdo objevil dávno před nimi! I to se ve speleologii občas stává. Událost vyvolala nejen řadu dalších nezodpovězených otázek, ale také inspiraci k příštímu dílu našeho seriálu.

PETR ZAJÍČEK

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Možná poslední tropický víkend. Teploty vystoupají až na 34 stupňů

Ilustrační foto

Sbírka pro hluché dorazila i na Vyškovsko. Podvod, varuje policie

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Pohořelice – Kvokání slepic se už brzy přestane rozléhat v části chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích. Společnost zde slepice chová ve čtyřech halách, ve třech z nich ovšem ve středu veterináři našli bakterie salmonely. „Bude potřeba utratit pětašedesát tisíc nosnic. Firma vejce dodávala do řetězce Lidl. Nyní je stahuje z prodeje,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Hodonínsko – Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář. Z policejního šetření vyplývá, že k nehodě přispěla jeho riziková jízda. Kolize, které se účastnila ještě dvě osobní auta, se stala kolem šestnácté hodiny.

Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží

Adamov – Už téměř rok zuří spor mezi dvěma obyvateli Adamova a firmou, která v blízkosti jejich bydliště přestavuje chátrající budovu na bytový dům. Stěžovatelům vadí několik věcí. „Začalo to vysekáním stromů na pozemku, který sousedí s lesem. Kvůli tomu jsme s dalším obyvatelem města podali stížnost na inspekci životního prostředí. Také plánovanou přestavbu s námi nikdo nekonzultoval,“ vrací se na začátek autorka stížnosti a odvolání Glena Rauerová.

Moji první krev potřebovala maminka, vzpomíná dárce už 135 litrů krve

Boskovice - Někdo sportuje, jiný sbírá známky, další zachraňuje životy. „Koníčků mám hodně, ale na všechny už nestačím. Na darování krve však mám sil dost,“ říká Oldřich Grulich z Boskovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení