Proto se i letos města a vesnice v blízkosti řeky Svitavy i jejích přítoků pustily do staveb, které valící se vodu alespoň částečně zadrží. Kromě čištění koryt vodních toků budují třeba zadržovací nádrže. V Olešnici zase chtějí zavést nový hlásící systém.

Ničivá povodeň zasáhla Olešnici před devíti lety. Velká voda tehdy způsobila mnohamiliónové škody. Proti povodním vybudovali nové ochranné hráze na přítocích Veselského potoka. Dalším krokem v povodňovém plánu má být zavedení nového hlásícího systému. „Na vodní toky, které protékají Olešnicí, umístíme zařízení, která zaznamenají zvýšení vodní hladiny. Zařízení budou vysílat signál na anténu na budově radnice. V počítači pak bude nainstalovaný systém s nahranými pokyny, který podle přijímaného signálu vyšle upozornění do bezdrátového rozhlasu,“ upřesnil starosta Olešnice Zdeněk Peša a dodal, že tento rozhlas bude napájen bateriemi, kdyby kvůli povodni vypadl proud.

Rozhlas bude přenášet asi osmdesát ampliónů rozmístěných po městě. Samostatné přijímače nejspíš dostanou i členové povodňové komise, tamní sbor dobrovolných hasičů a bezprostředně ohrožené domácnosti. Systém bude stát asi tři a půl miliónu korun, většinu zaplatí dotace, o kterou vedení Olešnice zažádalo. „Schválení nebo zamítnutí dotace se dozvíme v lednu,“ upřesnil Peša.

Úpravy koryta Svitavy i okolí řeky za šestačtyřicet miliónů korun se letos dočkali v Letovicích. „Především jsme zvětšili koryto Svitavy, v centru města zrekonstruovali a zvýšili opěrné zdi, které byly ve špatném technickém stavu. Postavili jsme i nové ochranné zídky a upravili terén tak, aby se co nejvíce zamezilo rozlití vody,“ vysvětlila mluvčí povodí Moravy Veronika Slámová.

Spodní voda

Do konce listopadu budou hotové také ochranné hráze v Rájci-Jestřebí. „Hráze jsou postavené necelého půl metru nad hranicí stoleté vody. Součástí stavby za víc než pět miliónů korun bylo také vytvoření zpětných ventilů na kanálech, aby nedělala problémy i spodní voda,“ uvedla místostarostka Rájce-Jestřebí Romana Synakieviczová a dodala, že nejvíce postiženou oblastí je Nová ulice, kudy protéká řeka Býkovka a vlévá se do Svitavy.

Proti velké vodě se stavbou vodních nádrží brání Kuničky čí Sloup. Nádrž, která zachytí asi padesátiletou vodu, pro obec vybudoval na území Němčic pozemkový úřad. „Nádrž stála asi dvanáct miliónů korun. My jsme vlastník nádrže, ale protože bude sloužit Sloupu, tak jsme se dohodli, že oni budou udržovat provoz,“ uvedl starosta Němčic Pavel Sadecký.

Proti povodním se brání také v okolí Blanska. Ochranné hráze letos vyrostly třeba ve Spešově.„Současné protipovodňové opatření by mělo vydržet nejméně dvacetiletou vodu. Uvidíme, jaká bude letos zima. Srážek zatím moc nebylo. Koryto Svitavy ale pravidelně čistíme a udržujeme,”uvedl Pavel Konečný z blanenského odboru životního prostředí.