VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová pravidla ochrání ptáky a cennou přírodu

Blanensko – Přírodní park Rakovecké údolí povýší na seznam chráněných území Natura 2000. Změna přispěje k zachování tamní cenné přírody a volně žijících ptáků.

9.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

V části lesa navíc dojde k omezení těžby. Přísnější bude i povolování hromadných akcí. Na zákazy vstupu však výletníci nenarazí.

Přírodní park Rakovecké údolí se táhne územím Bukovinky, Jedovnic a Senetářova a dál přes hranice Blanenska na Vyškovsko. Chráněným územím je od sedmdesátých let. Přírodním parkem od roku 2000. Nyní tuto rezervaci krajští úředníci zařadí pod Natura 2000. „Chceme tak zachovat v Rakoveckém údolí přírodní hodnoty. V části lesů omezíme těžby, abychom zachovali listnaté lesy, kde hnízdí a hledají potravu ptáci. Pořadatelé sportovních a hromadných akcí tam budou muset nadále žádat o souhlas. Trvalé ani dočasné zákazy vstupu do údolí ale nepřipadají v úvahu,” přiblížil mluvčí Krajského úřadu v Brně Petr Holeček.

Podle něj se v Rakoveckém údolí prolíná řada cenných přírodních fenoménů. Stojí tam slepencové sklaní útvary se známou vyhlídkovou skálou Tulačka i rozlehlé staré listnaté lesy, kde mají zázemí chráněné druhy rostlin a živočichů. „Za zmínku stojí zejména bohatá populace bledule jarní. Cenné jsou i zdejší dlouhodobě obhospodařované luční enklávy,” dodal Holeček. U potoka místy roste i prvosenka vyšší, v sušších polohách lilie zlatohlavá. Lidé mohou v údolí potoka Rakovce zahlédnout i ledňáčka říčního, skorce vodního a vzácně tam loví čáp černý.

V přírodním parku je potřeba dodržovat pravidla. Lidé tam nesmějí stavět budovy, poutače a reklamy, bez povolení pořádat motorové závody a jiné sportovní akce.

Pán prstenů

Někdy však do přírody zasáhnou. „V přírodním parku projede občas auto. Patří ale zemědělcům, kteří tam musí vykonat svou práci a mají na ni povolení. Do údolí míří také skupinky lidí, kteří tam pořádají různé akce, třeba hru podobající se Pánu prstenů. I ti k tomu potřebují souhlas,” popsal Tomáš Kratochvil z jedovnického odboru životního prostředí. I turisté se podle něj chovají v přírodním parku slušně.

Přírodě ale zavařila nedávno vichřice či námraza. „Silné vichry a v zimě pak námraza některé stromy vyvrátily nebo ulomily. Dřeviny pak spadly na osadu Bystřec,” sdělil Kratochvil. Aby mohl s pracovníky stromy odklidit, potřeboval k tomu také povolení. To vydává krajský úřad.

Bystřec je zaniklá osada, jejíž historie se psala v letech 1250 – 1400. „Osadu pak roce 1401 zničil a vypálil při vojenském útoku zřejmě Erhart Puška z Kunštátu. Tehdy zuřily války mezi markrabaty. Dosud se tam zachovaly půdorysy asi dvaceti stavení a obnovené jsou půdorysy dvou usedlostí,” sdělil archeolog Ludvík Belcredi s tím, že Bystřec vydala tisíce zajímavých nálezů, třeba nádoby, kovové předměty, keramiku či umělecké sošky. „Archeologové nalezli i hračky, třeba jezdce na koni. Nejhezčím nálezem je ale dva centimetry velká hlava madonny,” dodal Belcredi.

Do Rakoveckého údolí míří každý rok kantoři a žáci z ostrovské základní školy. V terénu si lépe zapamatují informace z dějepisu či přírodovědy. „Nejsilnější zážitek děti mají v osadě Bystřec. Historii se totiž dozvídají přímo na základech zaniklé vesnice,” řekl ředitel školy Karel Hasoň.

Autor: Karolína Opatřilová

9.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Brněnská přehrada. Povodně 2002.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Měli jsme být výš než šestí, říká trenér fotbalistů Ráječka Vašíček

Blansko - V konečné tabulce krajského přeboru obsadili fotbalisté Olympie Ráječko šesté místo. Oproti polovině soutěže je to vylepšení o dvě příčky, ale hlavně posun na pozici okresní fotbalové dvojky. Výše se pohybovalo jen ligové Blansko. „Umístění je dobré, ale mohlo být ještě lepší," myslí si trenér mužstva Petr Vašíček.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies