V minulém roce se nového vodovodu dočkali lidé z Letovic – Podolí. „Byla to investice za zhruba čtyři miliony korun,“ sdělil starosta Letovic Radek Procházka.

Letovičtí dokončí ještě letos rekonstrukci vodovodu ve Slatince. „Tam si situace žádala okamžité řešení, ve starém vedení se objevil arzén,“ upozornil Procházka.

Ostatních deset malých obcích má zatím smůlu. Podle slov ředitelky Vodárenské akciové společnosti, divize Boskovice Miloslavy Soldánové je výstavba vodovodu pro několik desítek lidí neúměrně drahá. Náklady na kilometr potrubí stoupají také tím, že dost obcí s chybějícími rozvody vody leží v členitém terénu.

Ne všem vodovod chybí. „Tady by se to nevyplatilo. Každý má studnu. A vody je dost. nepamatuju, že by někdy nebyla,“ říká Josef Boček z Ústupu u Olešnice, kde trvale žije jen dvaatřicet lidí.

Podobně mluví i tajemník Městského úřadu ve Velkých Opatovicích Břetislav Strnad. „Ve Svárově, naší místní části, taky vodovod není. Ani se na nás nikdo neobrátil, že by si jej přál,“ tvrdí Strnad.

Pomoc Sloupu i jeskyním

Po letech se mohou dočkat vybudování nové kanalizace a opravy vodovodu lidé z obcí u Sloupsko – Šošůvských jeskyní, Šošůvky a Sloupu.
„Šošůvka nemá žádné řešení odpadních vod, Sloup sice ano, ale tamní čistírna má hodně za sebou a čištění není v takové kvalitě, jak by bylo třeba,“ potvrdil problémy obcí vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Po více než pěti letech se zastupitelé ve Sloupě a v Šošůvce dočkali zprávy, že si mohou podat žádost o dotaci na opravu čistírny odpadních vod a na novou kanalizaci. Dozvěděli se to teprve tento týden.

„V pondělí vyšel aktualizovaný seznam aglomerací pro třetí výzvu Operačního programu Životní prostředí. My jsme původně nebyli zařazeni do tohoto seznamu, a nemohli jsme tak žádat o dotace. Teď to vláda změnila, seznam upravila a my jsme se dočkali,“ netajil radost starosta Šošůvky František Ostrovský.

Teď už oběma obcím zbývá jen podat žádost a pak vytrvat, zda uspějí. Sloupští by tak mohli opravit čistírnu odpadních vod, Šošůvské čeká zase postavení šesti a půl kilometru nové kanalizace. To vše za téměř sto šestačtyřicet milionů.

Stavba je ale důležitá hlavně kvůli ochraně jeskyní v Moravském krasu, protože většina splašků z obcí končí v podzemí. „Je třeba si uvědomit, že odpadní vody z těchto obcí navazují na ojedinělý podzemní systém Amatérské jeskyně. Stavba čistírny a kanalizace je tak velmi významná pro ochranu podzemního systému,“ vysvětlil Štefka.

Pokud se obcím podaří získat dotaci, musí počítat ještě s dalšími asi třiceti miliony ze svých rozpočtů. „Hledáme možnosti financování. Do budoucna počítáme s tím, že čistírnu budeme sami provozovat, nebo že si seženeme nějakého nájemce,“ doplnil starosta Šošůvky Ostrovský.

Opravy i u Milonic

Opravy čekají také vodovodní přivaděč Milonice – Lipůvka. Rekonstrukce se dočkají i další obce. Pomůžou jim dotace.

„Přivaděč praskl několikrát. Voda se vždy rozlila po louce nad naším domem. Kolem byly mokřiny,“ popsal opakované problémy se starým přivaděčem Bronislav Čech z Lažan. Podle zdejšího starosty Vlastislava Hemzala vodovodní přivaděč existoval už v sedmdesátých letech. Navíc byl postavený z nevhodné litiny.

„Přivaděč Milonice – Lipůvka nám dělá starosti,“ potvrdila ředitelka Vodárenské akciové společnosti, divize Boskovice Miloslava Soldánová. Každý přivaděč má svou životnost. Dodala, že v současné době se provádějí měření korozivnosti a dělají se sondy, jak který přivaděč je nutné brzy rekonstruovat.

To samé tvrdí i blanenský místostarosta Jindřich Král. „Začínáme technicky vyšetřovat, v kterých úsecích jednotlivých přivaděčů jako Velké Opatovice - Boskovice, Milonice – Lipůvka i Blansko je potřeba zasáhnout,“ řekl.

Podle něj Svazek vodovodů a kanalizací zpracovává větší investiční záměr na rekostrukci vodovodních přivaděčů, které vlastní. „Chceme využít finančních prostředků z OP infrastruktury, kde je možné získat až dvaadevadesát procent dotaci,“ pokračoval Král. K realizaci dojde v roce 2009 nebo o rok později.

Starostka Lipůvky Alena Kristýnová uvedla, že je zpracovaná projektová dokumentace.

„Kdy začnou opravy, záleží na financích. My bychom měli zaplatit pět procent z ceny, což jsou obrovské peníze,“ svěřila se Kristýnová. Záleží také na majitelích pozemků, které nyní vedení obce oslovuje. „Přivaděč stále praská a také nestačí zásobování vodou, protože Lipůvka se rozrostla a ještě k nám přibyly Svinošice,“ dodala starostka Lipůvky.

Iva Šebková, Hynek Skoták