VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Blanensku jsou výměnné pobyty studentů v kurzu

Blanensko - Na Blanensku posílají na výměnné pobyty žáky ze stále více škol. V dorozumívání vítězí angličtina.

2.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Přátelské lidi, rychlou dopravu, bohaté večeře s mnoha chody, projížďky lodí, let letadlem, zajímavé výlety. To vše studenti blanenské Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku nejvíce ocenili na výměnném pobytu ve Francii. Jak se žije v rodinách studentů z jihozápadního francouzského města Bouloc, si vyzkoušeli v první polovině října.

„Studenti byli ubytováni týden v rodinách, kde vždy někdo mluvil anglicky, takže mohli rozvíjet jak francouzštinu, tak i angličtinu. Současně ochutnali i tradiční francouzské speciality a poznali běžný život francouzských studentů,“ přiblížila návštěvu Francie učitelka Tereza Kučerová z blanenské Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy.

Právě studentský život francouzských středoškoláků se od českých zvyklostí v mnohém liší. „V Boulocu mě nejvíc překvapilo, kolik času studenti stráví ve škole. Musí tam být od osmi hodin od rána až do půl šesté do večera,“ podivila se jedna z blanenských studentek v dotazníku, ve kterém po výměně vyplňovali dojmy z pobytu.

Právě seznámení s odlišným školním systémem je jedna ze základních priorit takovýchto výměnných pobytů. „Aby naši studenti poznali, jak to francouzském školství funguje, vzali jsme je na exkurzi do jesliček, mateřské školky, na základní školu i na gymnázium. Tam se zúčastnili třeba společných hodin angličtiny i voleb do studentské rady,“ nastínila program studentů Kučerová.

Také v Letovicích studenti na podzim vyráží do zahraničí. Zatímco však v Blansku posílají na výměnné pobyty žáky druhých ročníků střední školy, v Letovicích jezdí už děti ze škol základních. „Máme smlouvu o partnerství se školou v německém městě Kirchlintelnu. Letos od nás v druhé polovině října vyjelo na deset dní do Německa devatenáct žáků ze sedmé až deváté třídy,“ informoval ředitel letovické Základní školy Miloš Randula. Podle ředitele je hlavním smyslem výměnných pobytů umožnit žákům seznámit se se zvyky jejich vrstevníků v cizích zemích, poznat, v čem se liší i co mají společného.

„Naše děti tak často s překvapením zjišťují, že mají s německými studenti mnoho společných zájmů. Nejdůležitější však je, že přestanou vnímat cizí jazyk jako něco, co by jim zabránilo spolu komunikovat,“ zdůraznil prospěšnost takovýchto pobytů Randula. Hlavním dorozumívacím jazykem je pro žáky angličtina. Tu se začínají učit stejně jako německé děti jako první z cizích řečí.

V Letovicích zahraniční výměnné pobyty podporují také na radnici. Letos například strávili s žáky v Německu dva dny místostarostové města Vladimír Stejskal i Bohuslav Kuda. Příští rok na oplátku uvítají německé hosty v Letovicích. „Na podzim by zase měli přijet Němci do Letovic. Zamýšlíme, že bychom je seznámili s různými neziskovými a zájmovými skupinami, třeba s dobrovolnými hasiči,“ prozradil radní Kuda.

Autor: Vladěna Šebelová

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1 4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Hasiči si sáhnou na dno. A pomůžou dětem

Jižní Morava – TFA. Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije. Tak se jmenuje hasičská soutěž, která simuluje ostrý zásah v terénu. Závodnicí při ní v zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a helmou překonávají na čas různé překážky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies