VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana jeskyní? Zemědělci mají zatravnit pole, změn se obávají

Blanensko – Kilometry unikátních chodeb v podzemí. Na povrchu je však překrývají rozsáhlé bloky orné půdy, která se při přívalových deštích dostává průrvami a závrty ve velkém do podzemí a ucpává ho. Stejně jako hnojiva. Ta ničí krápníkovou výzdobu, stěny jeskyní a znečišťuje podzemní vody. Tak to podle ochránců přírody vypadá v Moravském krasu v okolí obcí Ostrov u Macochy a Vilémovice. Chtějí tam změnit způsob hospodaření.

26.5.2016
SDÍLEJ:

Výzdoba v Amatérské jeskyni.Foto: Petr Zajíček

Lokalitou se pod zemí vine jeskynní systém Amatérské jeskyně, který je chráněný mezinárodní Ramsarskou úmluvou. S navazujícími jeskyněmi měří téměř pětatřicet kilometrů a patří k nejrozsáhlejším jeskynním systémům ve střední Evropě. „Usilujeme o to, aby se v této oblasti krasu změnil způsob hospodaření na části pozemků. Místo pšenice a kukuřice by tam byly jen zatravněné louky, kde by zemědělci nesměli hnojit. Kras není jen pod zemí. Musí se chránit i na povrchu," uvedl Leoš Štefka, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Podle něj se má změna týkat zhruba padesáti hektarů půdy. Budou nově zařazeny do nejpřísněji chráněné první zóny. Nejohroženější místa s nejvíce závrty a průrvami nyní mapují geologové.

Zatravnění části zemědělských pozemků souvisí s novými hranicemi Moravského krasu a také ochrannými zónami, na jejichž novém vytyčení ochránci přírody pracují. Jsou součástí pozemkových úprav v Ostrově u Macochy a ve Vilémovicích.

Vše má být hotovo do tří let. „V současnosti jednáme s ministerstvem životního prostředí o novém vyhlášení chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Její hranice jsou totiž staré šedesát let a nepřesné. Řada unikátních podzemních lokalit je mnohem lépe zmapována než v minulosti a vede jinudy, než se dosud myslelo. Je potřeba na to reagovat a tato místa lépe chránit," uvedl Leoš Štefka.

Ztráty nahradí dotace

V okolí Ostrovské plošiny na většině pozemků, které má z části pronajaté od soukromých vlastníků, hospodaří sloupský podnik Zemspol. „Pro nás je to složité téma s řadou neznámých. Předně bychom nemohli hospodařit na pozemcích, které jsou jedny z nejúrodnějších. Už máme za sebou jednání s odborníky z výzkumného ústavu, kteří mají vypočítat, jaké ztráty by to pro nás znamenalo. Navíc není jasné, o jak velkou plochu se má jednat," řekl předseda představenstva společnosti Josef Stloukal.

Ztráty zemědělců mají pokrýt dotace. Sloupští už po dohodě s ochránci přírody před lety zatravnili desítky hektarů v chráněné oblasti, kde se nachází linie závrtů nad Amatérskou jeskyní. „Podle zákona nám vypočítali náhradu, kterou dostáváme na konci roku. Je to asi dvě stě padesát tisíc. Nejde však jen o to, že nám ubude plocha, kde můžeme něco pěstovat. Ale hlavně to bude natrvalo. A my máme v současnosti asi patnáct set kusů skotu a toto omezení se ho může také velmi výrazně dotknout," dodal Stloukal s tím, že další problém vidí ve velkém počtu soukromých vlastníků pozemků.

Třaskavé téma

Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny tvrdí, že ochránci přírody se budou snažit najít nějakou dohodu. „Se zemědělci máme korektní vztahy. Nejsme na válečné stezce. Nechceme nic násilně prosazovat. Hledáme kompromis," uvedl Koukal.

Ochranář Leoš Štefka řekl, že do podzemí se mohou hnojiva pomalu dostávat dlouhá léta. Při rozborech před časem zjistili v jeskyních pesticidy, které zemědělci už přes deset let nepoužívají. „Víme, že to bude třaskavé téma. Je tam spousta vlastníků pozemků, zemědělci. Na druhou stranu zákaz automobilové dopravy ve žlebech v okolí Punkevních jeskyní byl také velmi ostrý střet. Ale jak by to tam vypadalo po letech dnes, když turistů výrazně přibylo? Vše je zatím na začátku. Funguje pracovní skupina, kde máme své zástupce my, zemědělci i obce," poznamenal Štefka.

V současnosti platné staré parcely pozemkového katastru nejsou v této lokalitě digitalizované a neshodují se s uspořádáním krajiny. „Bez trvalého zakotvení těchto zón v pozemcích jsou velmi těžko uchopitelné. A omezení vyplývající ze zákona obtížně vymahatelné. Jediným nástrojem, který umožňuje vhodné uspořádání pozemků a vyřešení vlastnických vztahů, jsou komplexní pozemkové úpravy. Problematická je také praktická ochrana závrtů na orné půdě, které nemají vymezeny samostatné pozemky a není k nim přístup," uvedl mluvčí Státního pozemkového úřadu Hynek Jordán.

Autor: Jan Charvát

26.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Překročme řeku. Ilustrační foto.

Letecký den pořádají v Kotvrdovicích. Festival s neckyádou oživí nábřeží Svitavy

Srážka se srnou. Ilustrační foto.

Srážek aut se zvěří je víc než loni. Výrazně

Blanenští jednali o novém silničním mostu na Staré Blansko s premiérem

Blansko, Boskovice – Setkání s hasiči, policisty, jednání na radnici, beseda v domově důchodců. Tak vypadala v kostce středeční návštěva premiéra Bohuslava Sobotky na Blanensku. Navštívil Blansko a Boskovice.

Chátrající stadion nabízí majitel obci za 9 milionů. Drnovičtí rozhodnou v září

Drnovice, Brno /FOTOGALERIE/ – Radek Drulák, Zdeněk Grygera nebo Róbert Kafka. Doby, kdy se na hřišti stadionu v Drnovicích na Vyškovsku za míčem proháněli nositelé známých jmen, kdy se klub dvakrát probojoval do finále Českého poháru a Poháru UEFA a kdy se o obřím kolosu mluvilo jako o drnovickém zázraku jsou ty tam. Současné vedení víc než dvoutisícových Drnovic stojí před prozaičtější otázkou. Koupit rozpadající se ruinu za několik milionů?

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení