Do kanceláře hospicu přichází žena, jejíž manžel má rakovinu. Je zoufalá. Ví, že se o něho sama postarat nedokáže a její manžel by si přál zemřít doma.

Vrchní sestra hospicu se vydává na místo. Zjišťuje, jaké má muž bolesti a co bere za léky. Rodině se ulevuje, sestry budou nemocného navštěvovat pětkrát za den.

Na takový scénář se můžou těšit desítky rodin, které potřebují domácí hospicovou péči pro umírající příbuzné. Krajské zastupitelstvo ji minulý čtvrtek podpořilo sedmi miliony korun. „Jihomoravský kraj tento dotační program sestavil jako první region v republice. Projekt chceme letos vyzkoušet," uvedl hejtman Michal Hašek.

Domácí hospicová péče na jižní Moravě existuje, ale kvůli nedostatku peněz jen v omezené míře. Projekt se týká pacientů, u kterých už lékaři ukončili klasickou léčbu a na řadě je takzvaná léčba bolesti. Těsně před dožitím.

schválené dotace
- Diecézní charita Brno: 3,8 milionu korun
- Sanus Brno: 750 tisíc korun
- Oblastní charita Vyškov: 700 tisíc korun
- Charita Veselí nad Moravou: 420 tisíc korun
- Hospic svaté Alžběty Brno: 900 tisíc korun
- Homedica Hodonín: 295 tisíc

Peníze dostalo od kraje šest žadatelů. Na ně se může obrátit každý, kdo bude chtít služby využít. „Lidé by neměli nechávat příbuzné dožívat v nemocnicích. U našeho největšího poskytovatele domácí hospicové péče, diecézní charity Brno, očekáváme zájem zhruba dvou set klientů. Bude to levnější a kvalitnější varianta než pobyt v nemocnici," řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Marek Šlapal.

Od Diecézní charity Brno požadavek na podpoření této péče vzešel. Dostala od kraje nejvíc, skoro čtyři miliony korun. „Peníze použijeme na platy zdravotních sester, lékařů, psychologů, duchovních a sociálních pracovníků, kteří k lidem jezdí domů," sdělila mluvčí charity Diana Kosinová.

Sedmi sty tisíci korun kraj podpořil Oblastní charitu ve Vyškově. „V omezené míře tuto službu poskytujeme už několik let. Dosud nám ale na její plné pokrytí chyběly peníze. Zatím máme čtyři klienty. Umírání doma se jim zdá lidštější. Očekáváme, že zájem o naše služby díky projektu poroste. Náročnost se různí podle potřeb klientů i podpory rodiny," uvedl ředitel charity Karel Kosina.

Podle vrchní sestry Mobilního hospice svatého Jana v Rajhradě na Brněnsku, jenž spadá pod Diecézní charitu Brno, má většina pacientů rakovinu. „Na dotaci jsme čekali, abychom k nim mohli vyjíždět s celým týmem. Nejen s lékařem, ale i s psychologem či duchovním. Může si nás objednat praktický lékař, rodina nebo nemocnice," přiblížila vrchní sestra Jana Minaříková. Dodala, že jsou dostupní nepřetržitě, lidé nic neplatí.

Devět set tisíc korun dostal brněnský hospic svaté Alžběty, krajští radní podpořili 750 tisíci i pečovatelskou službu Sanus Brno. Až 420 tisíc korun dostane charita ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku a skoro tři sta tisíc společnost Homedica v Hodoníně.

Kraj i hospice programem reagují na zvýšený zájem lidí o umírání doma. „Přejí si to až dvě třetiny lidí, přesto většina umírá v nemocnicích. Česká republika je v tom mezi evropskými zeměmi na konci žebříčku. O smrti se u nás nemluví, proto rodiny nechávají příbuzné dožít v nemocnicích. Programem docílíme osvěty," je přesvědčená Kosinová.

Podle ní tím také ubude neregistrovaných sociálních ubytoven, které bezradnosti lidí v podobných situacích využívají. „Klasickou péči si lidé často nemohou dovolit a tak řeší, kam příbuzné dát. Neregistrované sociální služby jsou leckdy levnější než pobyt v nemocnici. My těmto lidem lepším pokrytím domácí hospicové péče nabídneme alternativu," konstatovala mluvčí.

Šlapal upozornil, že domácí hospicová péče problém nevyřeší úplně. „Do neregistrovaných ubytoven chodí i jiní lidé než ti těsně před dožitím. Zavedení tohoto programu je však jeden z kroků, které k jejich omezení pomohou," dodal.