Tržiště, sedací schody k řece či veřejně přístupné dalekohledy s výhledem na hlavní dominanty města. Tak by mělo po rekonstrukci vypadat náměstí v Letovicích, pokud by záleželo jen na obyvatelích města. Účastníkům debaty o jeho budoucí podobě se totiž nejvíce líbila studie, která s těmito prvky počítá.
Svoji vůli dali účastníci diskuze ve středu večer najevo prostřednictvím hlasovacích kartiček. Na ně každý napsal číslo nejsympatičtějšího návrhu a vhodil ji do hlasovací urny. Hlasovalo se i na internetu.


„Jako nejpěknější vybrali lidé projekt architektky Jany Kaštánkové,“ oznámil letovický místostarosta Bohuslav Kuda. Dodal však, že idální by podle hlasujících bylo skloubit dohromady to nejlepší ze všech tří soutěžních návrhů. „Poměrně přesně to vyjádřil pán, který mi řekl, že by hlasovací lístek nejraději roztrhal na tři kusy se třemi různými čísly,“ uvedl Kuda.


Pokud se bude náměstí opravdu renovovat podle návrhu Jany Kaštánkové, mohou se Letovičtí těšit na velké změny především v jeho západní části. Z autobusového nádraží, které v současnosti zabírá celý prostor od řeky k viaduktu, zbudou jen čtyři zastávky před hudební školou. „Na místě současného stání autobusů před lékárnou bychom rádi viděli tržiště,“ řekla architektka Kaštánková.

Omezení místa pro autobusy vítá i letovický starosta Radek Procházka. „Zabírají celou západní části náměstí,“ řekl.
Doprava na náměstí dozná i dalších změn. Místo smyčky u pošty, na níž se špatně orientují řidiči, kteří Letovice neznají, vznikne jednoduchá křižovatka ve tvaru T.


Větší bezpečnost chodců pak mají zajistit zpomalovací prahy na vozovce. „Nechceme to však s nimi přehánět. Chápeme, že úplně vytěsnit dopravu z náměstí není možné ani účelné,“ řekl Jiří Matula, spolupracovník Kaštánkové.
Obyvatele i turisty mají na náměstí přilákat i jiné změny než jen omezení dopravy. Architekti například plánují vytvořit po obou březích Svitavy místo pro chvíle oddechu. Nábřeží v jejich plánu klesá dolů k řece v podobě sedacích schodů.


„Řeku lze zapojit do podoby náměstí i dalším způsobem. Chceme podél ní vybudovat stezku pro pěší či cyklisty,“ předestřela Jana Kaštánková.
Velkým lákadlem plánované podoby náměstí jsou i veřejné dalekohledy. „Budou zaměřené na dominanty města, jako zámek, kostel svatého Prokopa, či vodárenská věž,“ řekla Kaštánková.


Návrh má však i kritiky. „Třeba amfiteátr k vodě nikdy nepovolí Povodí Moravy. Je to jejich ochranné pásmo a voda při povodních tam byla veliká,“ upozornil účastník diskuze Milan Henzl. Nelíbí se mu ani plánovaný přesun sochy T.G. Masaryka.


O tom, jak bude náměstí nakonec vypadat, rozhodnou zastupitelé města. Avšak datum, kdy dostane nový kabát, si nikdo netroufá odhadnout. „Díky vypracovaným studiím jsme teď připraveni v případě výzvy požádat o dotace od Evropské unie. Do té doby se kvůli nedostatku peněz do rekonstrukce pustit nemůžeme,“ vysvětlil místostarosta Kuda.