Dvě stě padesát tisíc korun pro školáky a dalších dvě stě padesát tisíc pro důchodce. Takto chtěl před rokem obdarovat Kunštátské rodák Antonín Řehůřek, který nyní žije ve Francii. Peníze poslal, ale radní s částkou nenaložili podle jeho představ. Neshody vyvrcholily tím, že radní peníze určené školákům Řehůřkovi vrátili. Minulý týden zastupitelé schválili, že do Francie poputuje také zbytek peněz, které měly zpříjemňovat život důchodcům.

Necelých osmdesát tisíc korun z Řehůřkových peněz utratili za půl roku kunštátští senioři. „Začali jsme s nimi cvičit na balónech, kterých jsme pořídili čtrnáct. Dvakrát týdně se schází pět až deset babiček. Také jsme mohli koupit rotoped pro starší lidi. Teď nemají strach, že z něj spadnou,“ uvedla vedoucí penzionu pro důchodce Libuše Pešková s tím, že zařídila i dvacet poukazů na rehabilitační masáže. Některé získali obyvatelé penzionu, další se dostaly do klubu důchodců, kam ostatní starší lidé z Kunštátu docházejí. „Na žádost pana Řehůřka jsme před Vánocemi dali ještě příspěvky lidem, kteří jsou stejně staří jako on nebo starší,“ dodala Pešková.

V těchto dnech kunštátští radní vyřizují, jak zbytek Řehůřkových peněz poslat zpět do Francie. Jimi zvolený způsob odměňování žáků a podpora čtvrté generace ve městě se totiž dárci nezamlouvaly. „Chtěl jsem, aby se jednalo rychle, ale radní peníze proti mé vůli zablokovali v nadačním fondu. Neměl bych pak vliv na jejich použití,“ zdůvodnil Antonín Řehůřek s tím, že po složitém jednání pak požádal, aby mu radní peníze vrátili zpět.

Radní měli pro vznik nadačního fondu své důvody. „Pan Řehůřek odmítl podepsat darovací smlouvu. My jsme ale bez dokladu nemohli jeho peníze rozdávat. Musíme přece něčím dokázat, kde jsme takovou částku vzali,“ vysvětlil starosta Kunštátu Pavel Göpfert a potvrdil, že po domluvě s Řehůřkem i zastupiteli vrací darované peníze zpět.

Nadační fond, který radní pro školáky i důchodce vytvořili, nezanikne. „Pojedeme podle původního plánu. Ročně z něj vydáme dvacet až čtyřicet tisíc korun. Peníze budeme postupně doplňovat z rozpočtu města,“ tvrdí Göpfert.

Kunštátští však nakonec nepřijdou ani o Řehůřkovy peníze. Hned, jak dvě stě padesát tisíc korun dorazí na jeho konto, pošle je totiž zpět do Kunštátu. „A to na konto speciálně otevřené na jméno zdejší obyvatelky Libuše Pfanty. Domluvil jsem se s ní, že s penězi bude nakládat podle původních plánů,“ řekl Řehůřek.

Kromě starých lidí nepřijdou zkrátka ani děti z mateřské školy či devátých tříd základní školy. „Pan Řehůřek mě pověřil, abych vytvořil plán, jak mohou peníze děti využít. Do plánu jsem zahrnul návštěvy výstav, divadel, arboreta, nejrůznější soutěže nebo i zájezd na hory,“ nastínil učitel kunštátské základní školy Ladislav Dostál.