VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Juránek: Dvě osmiletá gymnázia na Blanensku zůstat musí

Blanensko - Ušetřit náklady se bude kraj snažit také na školách na Blanensku. V první vlně uvažuje o zrušení jedné třídy osmiletého gymnázia v Blansku.

15.2.2011 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Slučování škol, které Jihomoravský kraj odstartuje koncem března, sice Blanensko pravděpodobně mine, šetření pomocí sloučení některých škol ale v budoucnu v okrese vyloučeno není. O možném zrušení jedné třídy osmiletého gymnázia v Blansku nyní kraj jedná s vedením města, náklady je podle náměstka jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka nutné srazit také na Střední škole uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích.

„V rámci šetření ve školách je na Blanensku nejaktuálnější možné zrušení jedné třídy osmiletého gymnázia v Blansku. O tom v těchto dnech jednáme s vedením města,“ prozradil Juránek.

Plánované omezení tříd osmiletých gymnáziích, které se mělo už od příštího školního roku dotknout i jedné třídy gymnázia v Blansku, sice kraj ke konci ledna zastavil, nyní o něm však začal jednat znovu. „V současné době jsou na Blanensku tři třídy osmiletého gymnázia, jedna v Boskovicích a dvě v Blansku. Podle počtu přihlášených žáků se tento stav budeme snažit upravit tak, aby vyhovoval. Je tak možné, že jednu třídu v Blansku zrušíme, ale nevyhýbáme se ani možnosti ponechání obou tříd na tomto gymnáziu,“ nastínil náměstek jihomoravského hejtmana.

Z jedenácti osmiletých gymnázií na Jižní Moravě, kterých se mělo omezení tříd dotknout, bylo jen jediné v Brně. Podle vedení Blanska není možné, aby studenti měli možnost vzdělání na osmiletých gymnáziích jen v krajském městě. „O možném zrušení jedné třídy blanenského osmiletého gymnázia s krajem momentálně jednáme. Obáváme se ale, aby dalším krokem nebylo zrušení i další třídy, což by vedlo k tomu, že by na okrese zůstala jen jedna, ať už v Blansku nebo v Boskovicích. Tomu se bráníme. Není možné, aby možnost vzdělání byla omezena jen na Brno,“ prohlásil místostarosta Blanska Jiří Crha.

Podle Juránka o tomto kroku kraj v současné době neuvažuje. „Dvě třídy osmiletého gymnázia bychom chtěli na Blanensku zachovat trvale,“ potvrdil náměstek.

Přestože v seznamu sloučených škol, který krajské zastupitelstvo zveřejní čtyřiadvacátého března pravděpodobně nebudou, do budoucna kraj připouští také sloučení některých středních škol na Blanensku. „Pokud nás nedostatek žáků ve školách bude v příštích letech ekonomicky tlačit, možné by bylo i sloučení některých příbuzných škol, například Střední průmyslové školy v Jedovnicích a odborné školy v Blansku. Obě školy disponují velkými prostorami, které je třeba využít. Nyní se jim podařilo získat evropské dotace, v okamžiku, kdy ale školy přestanou ekonomicky fungovat, je tu i možnost jejich sloučení,“ nastínil Juránek a dodal, že náklady na provoz musí kraj snížit také na velkoopatovické umělecké škole.

Právě o sloučení Střední uměleckoprůmyslové a technické školy ve Velkých Opatovicích s letovickou Masarykovou školou práce se na kraji mluví už léta. Podle ředitele velkopatovické školy Pavla Grenara se ale o spojení škol v této chvíli neuvažuje. „Před pár dny jsem měl pracovní jednání s panem Juránkem, na které jsme zvažovali, jak snížit náklady školy. Jako specifická škola s uměleckými obory nemůžeme mít ve třídách velký počet studentům, v posledních letech však jejich počet neklesá, pohybuje se tak kolem stovky. Problém je ale v areálu školy, který je větší, než bychom potřebovali. Spíše než o sloučení s letovickou školou, se nyní uvažuje o tom, že bychom určité prostory areálu nabídli k pronájmu jiným školským, ubytovacím nebo podnikatelským zařízením,“ přiblížil Grenar.

Ani na Střední průmyslové škole v Jedovnicích si v této chvíli neumění představit sloučení se Střední odbornou školou a učilištěm v Blansku. „Od začátku padesátých let funguje naše škola jako jediná průmyslová škola na okrese, studijní programy jsou koncipovány tak, aby se naši absolventi dokázali hned po maturitě uplatnit v různých průmyslových firmách. Obáváme se, že spojením se školou v Blansku, kde tradice maturitních oborů trvá jen pár let, by se nám tuto úroveň udržet nepodařilo,“ uvedl zástupce ředitele školy Miloš Šebela.

Autor: Vladěna Šebelová

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šéfredaktor Břeclavského deníku Rovnost Lukáš Ivánek společně se strážníky testoval, jak penzisté odolají na oko lákavé nabídce.
4

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Mikulovské Pálavské vinobraní. Ilustrační foto.
16

Pálavské vinobraní oslaví už 70 let. Zastavila jej pouze okupace v roce 1968

Na procházku ke Třem smrkům? Lesníci kvůli poničeným lesům výlet nedoporučují

Vyškovsko - Škody po bouřkách, které se Vyškovskem prohnaly před necelými dvěma týdny, už sečetli i lesníci z Lesů České republiky. Lidem do části lesů nedoporučují vstupovat.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Loňský nedostatek medu? Letos bude ještě hůř. Kvůli trvajícímu suchu

Jižní Morava – Loni bylo medu málo, letos jej bude zřejmě ještě méně. Tak zní předpověď předsedy Českého svazu včelařů Hodonín Miroslava Smolíka. „Kolik kilogramů včelaři v regionu vyprodukovali, zatím nevíme. Bude to podobné jako loni, možná horší,“ poznamenal Smolík.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení