VÁŽENÍ ČTENÁŘI HLASUJTE V PRAVÉM HORNÍM ROHU

Stoletý most totiž stál v cestě protipovodňovým opatřením na řece Svitavě. Členové občanského sdružení Kolejová se sešli minulý týden s místostarostou Blanska Jindřichem Králem. „Šlo o naše první jednání, na kterém jsme se dohodli, že pánové požádají o bezúplatný převod mostu na Kolejovou.

My v těchto dnech vytipujeme vhodný pozemek, kam Ježkův most přesuneme,“ nastínil výsledek jednání Král. Podle něj čtyřicetitunový most pravděpodobně skončí na pozemku mezi železničním koridorem a řekou. Od stávajícího místa, kde protíná Svitavu, se tak posune o padesát metrů. „Zajistím jednání s Povodím Moravy. Až začnou upravovat koryto řeky, přemístí jej,“ pokračoval Král. Vyhlédnutý pozemek je v majetku města Blanska. Zda se tam skutečně ocelové dílo přesune, rozhodnou radní.

Členové Kolejové pak chtějí na Ježkův most umístit starý poštovní vagón, kde by si zřídili klubovnu a pořádali výstavy. „To mně osobně přišlo zajímavé,“ uvedl Král, proč přistoupil na jednání s bojovníky za zachování historie železnice.

Předseda Kolejové Jiří Šimkůj doufá, že se jejich plány uskuteční. „Ve vagóně, který nám poslouží jako klubovna, bychom také chtěli pořádat výstavy. Dále chceme část pozemku kolem mostu oplotit,“ popsal Šimkůj s tím, že hodlají okolí Ježkova díla obohatit o staré výhybky a další historické zajímavosti.

Členové Kolejové počítají i s tím, že dají mostu nový lesk. „Chceme mu dát nový nátěr. Most nemůžeme poopravit, je to přece kus historie,“ míní Šimkůj. V současnosti totiž komise Národního památkového ústavu rozhoduje o tom, jestli se Ježkův most stane kulturní památkou. „Most bychom museli udržovat i tak. Jen bychom vše činili v souladu s podmínkami památkářů,“ řekl Šimkůj.

ČTĚTE TAKÉ: