VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jantarová stezka? Další dva roky jízdy po silnici

Blanensko – Trasa EuroVelo 9 spojuje pobřeží Baltu s Jadranem. Po její části jezdí i cyklisté z Adamova do Blanska a zpět. Úsek stále čeká na bezpečnější řešení. Situace se má změnit od roku 2020.

13.9.2017
SDÍLEJ:

Vinařské stezky. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Mimoúrovňové křížení. Stezka dál od silnice, částečně mezi železniční tratí a řekou Svitavou. Tak si představují nejlepší řešení nové trasy pro cyklisty úředníci Jihomoravského kraje.

Zatím jezdí lidé na kolech v části mezinárodní trasy EuroVelo 9 stále po silnici. „Úsek ČKD Blansko – Nový hrad – Adamov nesplňuje podmínky bezpečnosti. Jihomoravský kraj se snažil řešit bezpečnost cyklistů dočasným řešením. Třeba svislým značením a vyznačením cyklistických pruhů podél krajnic pomocí ozvučného pásu,“ uvedl projektový manažer z odboru regionálního rozvoje Jihomoravského kraje Jaroslav Keprt.

Automatické sčítače počítaly cyklisty v roce 2011. Pod Novým hradem jich tehdy od ledna do října projelo přes pětadevadesát tisíc. Lidé tudy jezdí na kole jen tak pro radost i do práce. Na úseku od Kateřinského mostu do Blanska musí jet po silnici, která spojuje Blansko s Lipůvkou. Kolem cyklistů projíždí vysokou rychlostí jedno auto za druhým.

Mezinárodní trasa EuroVelo 9 je v republice známá jako Jantarová stezka. Měří 1930 kilometrů a spojuje polský Gdaňsk s chorvatskou Pulou. Jízda po ní by měla být především bezpečná. Bezpečně se však cyklista na tomto úseku necítí.

Nyní se zdá, že se úřednický aparát pomalu roztáčí. „Dodavatelé studie proveditelnosti cyklokoridorů v Jihomoravském kraji a projektové dokumentace cyklokoridorů v Jihomoravském kraji jsou už vybraní. Smlouvu s nimi uzavřeme ještě v září,“ přiblížil posun v přípravě nové cyklostezky Keprt.

Následovat bude zpracování projektové dokumentace pro územní řízení, vydání územního rozhodnutí, případné další rozhodnutí, výběrové řízení na zpracování dokumentace pro stavební povolení. To všechno by úředníci chtěli stihnout do konce roku 2019. „V případě vydání stavebního povolení může stavba začít v roce 2020,“ uvedl Keprt. Pokud na ni budou peníze, například ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Cyklisté se na bezpečnější stezku těší. „Bude to úleva pro nás i pro řidiče aut. Jde tam o život,“ řekl Josef Trunda z Adamova.

Cyklostezku, po které by v klidu projeli městem, chtějí i v Adamově. Zatím marně. „Náklady na cyklotrasu jdou až k částce čtyřicet milionů korun. Musíme počkat, až dostaneme dotace,“ sdělil starosta Roman Pilát.

Kraj vyhlašuje každý rok dotační program Podpora rozvoje cyklistiky a cyklistické dopravy v Jihomoravském kraji. Je zaměřený na podporu zkvalitnění infrastruktury cyklistické dopravy a rozvoj cykloturistiky.

Například dva miliony korun z dotací jdou na opravu trasy Šíbrnka, která vede Rakoveckým údolím. Další dva dostalo Blansko na úsek cyklostezky za autobusovým nádražím. Úspěšní byli také v Rousínově na Vyškovsku. Na stezku Slavíkovice dostali milion a 400 tisíc korun.

Krajské peníze na cyklotrasy
∙ 1,4 milionu korun – Rousínov – Společná stezka pro chodce a cyklisty Slavíkovice
∙ 2 miliony korun – Blansko – Cyklostezka – úsek Autobusové nádraží
∙ 2 miliony korun – Mendelova univerzita - Oprava části cyklotrasy Šíbrnka
∙ 284 000 korun – Drnovice – Cyklostezka – napojení Žleb

Autor: Jana Štégnerová

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Vavřinci staví nový hřbitov s kapacitou 350 hrobů.
4

Ve Vavřinci budou mít hřbitov. Ještě letos

Ilustrační foto.

Podvodníci zvoní i jako vodaři

Novorozená miminka Blanenska 38. týdne 2017

Blanensko - Novorozená miminka 38. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Dobrodruh Černý: Škodovky jsou na cestování prostě nejlepší

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - To je ale vrak. S takovou popelnicí bych nejel ani do obchodu pro rohlíky. Možná tak ještě na pole pro brambory. Staré škodovky, které se stále sem tam objevují na silnicích, spouští u řady řidičů salvy smíchu. Stroj Jana Černého z Blanska, rok výroby 1976, však budí v jeho okolí respekt. Už léta totiž vyráží na dobrodružné výpravy po Evropě. Parta nadšenců z Blanenska ve starých škodovkách procestovala velkou část starého kontinentu.

Rozbitá nádraží: čeká je opravy za miliony

Blanensko – Rozbité zdi, děravé střechy. Fasády počmárané spreji. Řada budov na vlakových nádražích je ve velmi špatném stavu. Na větší rekonstrukci čekají mnohde i desítky let. To se má změnit. Nádražní budovy jsou od loňska majetkem Správy železniční dopravní cesty. Ta hodlá v následujících pěti letech utratit bezmála osm a půl miliardy za jejich opravy.

Za kampaně na nelegálních billboardech nemůžeme, hájí se politické strany

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Reportéři Deníku Rovnost napočítali u vybraných úseků silnic prvních tříd a dálnic v kraji dvanáct volebních billboardů. Jsou na místech, kde už podle novely silničního zákona být nemají. Politici to neřeší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení