Za několik dnů uplyne sto let od narození jejího zakladatele, slavného rodáka malé vesnice, Josefa Blažka. Dnes rodinný podnik vede jeho syn s vnukem. Společně pečou chleba podle staré receptury.
„Táta se vyučil pekařem a už v roce 1930 si v Ráječku založil vlastní pekárnu, ve které vyráběl kromě chleba a rohlíků i jemné pečivo,“ říká syn zakladatele Josef Blažek mladší. Po druhé světové válce mu pekárnu znárodnili, přesto však zůstal dál jejím zaměstnancem a na pečení, které miloval, nezahořkl. „Kolikrát jsem mu povídal, ať se na to vykašle, když mu pekárnu sebrali, ale on vždycky říkal, že ho to nezajímá, že to je furt Blažkůj chleba,“ vypráví.
Po revoluci rodině pekárnu vrátili a Blažkovi tak pokračují v započaté tradici. „Zatímco skoro všude se peče za pomocí chemie, my jsme zůstali věrní starému receptu a chleba vyrábíme tradičním způsobem z kvasu,“ vysvětluje Blažek, který se ve firmě stará o finance, zatímco jeho syn Michal zajišťuje výrobu. V pekárně pracuje i jeho dcera, která obstarává účetnictví. „Pevně doufám, že odkaz mého otce zůstane zachován. Vnuk se chce vyučit také pekařem, tak snad budou mladí v pečení pokračovat,“ věří Blažek.
Dnes v pekárně vyrábí dvacet druhů pečiva, pro které si dojíždějí lidé z celého okresu. „Nedávno jsme byli na dovolené v Beskydech a potkali jsme tam lidi, kteří si k nám dříve jezdili pro chleba,“ ví Blažek, že ráječkovské pečivo má zvuk.
Před dvěma roky museli v pekárně zbourat starou pec a postavit novou, aby tak zvýšili kapacitu a kvalitu pečiva. „V duchu jsme se tátovi omlouvali, protože v té peci dělal chleba celý život,“ říká Blažek. „Péct v ní začal a v podstatě tam pracoval až do své smrti. A celý život dbal na kvalitu svého chleba. Myslí, že by na nás byl hrdý,“ dodává.