Co pečeť, to znak, kus historie, ale i zajímavý výtvarný počin. Návštěvníci Muzea Blanska od minulého pátku obdivují téměř tisíc starých pečetí. Převážná většina z nich pochází z doby mezi šestnáctým a devatenáctým stoletím.

„Snažíme se návštěvníkům výstavy koupit lupy, aby si mohli pečetě podrobně prohlédnout,“ uvedla minulý týden ředitelka muzea Eva Nečasová. Dodala, že majitel sbírky si přál být utajen. „Tento muž vlastní obrovskou sbírku pečetí. Pro nás vybral šlechtické rody, které se týkají Blanska,“ řekla Nečasová.

Se záhadným mužem se před dvěma lety setkal odborník blanenského muzea Milan Koudelka. „Sbírku zdědil po předcích a už ji nerozšiřuje. Podobná výstava byla loni ve Šlapanicích, v Blansku je ještě rozšířenější. Je to unikát, nic podobného lidé na území celé České republiky ještě neviděli,“ míní Koudelka.

Stěny muzea v současnosti zdobí sedmadvacet rámů s asi tisícovkou starých pečetí. Některé patřily šlechtě, která žila na území českého království a moravského markrabství. Jinými se prokazovali lidé z uherských rodů.

„Pečetě většinou nesou znak rodu. Městské pečetě zdobí znak města, cechovní zase cechovní znaky. Na církevních pečetích ale může být symbol řádu nebo i osobní znak duchovního,“ přiblížil Koudelka.

O tom, že jsou pečetě vzácné, není pochyb. Podle odborníka z muzea je vzácností už jen to, že se dochovaly. Jejich velikosti se liší, některé jsou prostší, jiné bohatě zdobené.

„Nejdřív se musí vyrobit pečetidlo, kde je vyrytý znak. Ten se pak musí otisknout do patřičné pečetní látky, což je vosk nebo pečetní lak, který se používá od šestnáctého století,“ popsal, jak pečetě vznikaly, Koudelka. Pečetě lidé razili i do olova nebo železa.

Pečetní lak mohou nadšenci dokonce zakoupit i dnes. „ Je ale vyrobený z jiných látek,“ podotkl Koudelka.

Zajímavé jsou podle něj také takzvané oplatkové pečetě. „Lidé tehdy nanesli pšeničné těsto. To se překrylo papírkem a razila se na to pečeť,“ vysvětlil.

I když se podle ředitelky muzea dá očekávat, že unikátní výstavu navštíví především lidé, kteří se o takovou tematiku zajímají, nenechá si malou výstavní síň plnou pečetí ujít Lenka Horáková. Žena přijela do Blanska na návštěvu k příbuzným. „Chtěla jsem si to tady v Blansku projít. Tisíc pečetí rozhodně člověk jen tak nevidí, takže se na výstavu do zámku podívám. A těším se,“ řekla Lenka Horáková.