VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dělníci v Adamově zajistí svah u dráhy. Železničáři plánují opravu nádraží

Adamov, Blansko /FOTOGALERIE/ – Řev motorových pil, pálení klestí, cinkání krumpáčů. A dělníci v reflexních vestách s helmami zavěšení na lanech. Do oranžových plastových rour sypou desítky kubíků zeminy a kamení. Tak to nyní vypadá v příkrém skalnatém srázu nad kolejemi nedaleko vlakového nádraží v Adamově. „Ze srázu nad opěrnou zdí padaly do kolejiště kameny a sesouvala se půda. Bylo to nebezpečné. Ve stráni jsme vyřezali náletové dřeviny, odstranili zvětralé části skály a přebytečnou hlínu s nánosy. Zatím jsme odvezli zhruba dvě stě kubíků zeminy a kamenů," popsal postup prací stavbyvedoucí z firmy na výškové práce Petr Hamáček.

8.12.2016
SDÍLEJ:

Dělníci upravují příkrý sráz u vlakového nádraží v Adamově. Nad kolejemi postaví bezmála stometrový plot. Příští rok přibudou na nádraží i nové kamery.Foto: DENÍK/Jan Charvát

Nad opěrnou zdí bude nový plot se sloupky ukotvenými lany. Pletivo zabrání padání dalších kamenů mezi koleje. Bude dlouhý devadesát dva metrů a dělníci ho chtějí postavit do Vánoc. Ještě očistí a opraví opěrnou zeď, ze které odstraní mech a vyspárují ji. S tím mají být hotoví na začátku příštího roku. „Termín dokončení bude záležet na počasí. Celkem tyto práce přijdou zhruba na dva miliony korun," uvedla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Doplnila, že příští rok železničáři opraví také nádražní budovu v Adamově. Počítají s opravou střechy, komínů a také s drobnou úpravou čekárny. Areál nádraží je dlouhodobě terčem sprejerů, kteří na něm barvami rozhodně nešetří. Nádraží má příští rok proto nově monitorovat kamerový systém. „Celkem na tyto opravy počítáme s částkou asi čtyři a půl milionu," upřesnila Kateřina Šubová.

2miliony korun. Tolik má zhruba stát sanace skalního masivu poblíž vlakového nádraží v Adamově.

Rozbitá střecha a počmárané nádraží však místní příliš netrápí. Mnohem víc by potřebovali bezbariérový přístup přes kolejiště na adamovském nádraží, ale hlavně na nedaleké stanici Adamov zastávka. Na nástupiště ve směru na Blansko jim totiž stojí v cestě příkré schodiště, které je pro maminky s kočárky a nepohyblivé lidi velkou překážkou.

Ze schodiště navíc před časem zmizely kovové lyžiny, po kterých se dalo s kočárky jezdit. „Schodiště k vlakové zastávce je opravdu velmi dlouhé. Bez těchto nájezdů nejsem schopná dopravit kočárek s dítětem až na nástupiště. Z Adamova do Blanska přitom nejezdí autobusy a při cestě do okresního města jsem odkázaná na vlak," řekla jedna z adamovských maminek Iva Tichá.

Chybějící bezbariérový přístup zařadili Adamovští nedávno ve veřejné anketě mezi deseti vybranými problémy města na první místo. Starosta Adamova Roman Pilát už o bezbariérovém přístupu k vlaku začal se zástupci Správy železniční dopravní cesty jednat. „Je to problém, který chceme vyřešit. Podnětů od lidí jsme už dostali víc. Nemohu v tuto chvíli ale předjímat, jak to dopadne. Budova zastávky nepatří městu," řekl nedávno adamovský starosta Roman Pilát.

OPRAVY V BLANSKU

Podle mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřiny Šubové se oprav dočká také nádraží v Blansku. Ještě letos tam železničáři upraví východ v hlavní budově, který vede ke kolejišti. Staré dveře nahradí automatické. Budou stát dvě stě tisíc korun.

Příští rok dojde ve vestibulu tamního nádraží k výměně přední prosklené stěny za přibližně milion korun. „Připravujeme také projekt na rekonstrukci mostu mezi Blanskem městem a Dolní Lhotou a další zajištění skalních masivů na trase Brno – Letovice," doplnila Šubová.

Autor: Jan Charvát

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jižní Moravou prochází významné migrační trasy zvěře. Přes dálnici se ale po takzvaných zelených mostech nedostanou. Žádné tam nejsou. Jeden přechod možná vznikne u Podolí na Brněnsku.
5

Zelené mosty na jižní Moravě chybí. Migrační trasy zvířatům blokují cesty

Nejlepší dechové orchestry z celé České republiky se v pátek a v sobotu sjely do Letovic.
34

OBRAZEM: V Letovicích soutěžily nejlepší dechové orchestry z celé republiky

Rozdělat oheň? Docela dřina. Lidé si ve Staré huti zkusili život starých Slovanů

Adamov /REPORTÁŽ/ – Škrtnout sirkou nebo zapalovačem a vmžiku mít oheň? Na to mohli Slované v raném středověku zapomenout. Ale uměli si poradit. A nejen s tím. Všelijaké ukázky řemesel a života našich předků z období zhruba devátého století nabídlo v sobotu už sedmnácté setkání ve střední části Moravského krasu.

Blanenští fotbalisté vylepšili své sestupové konto. Těsnou výhrou

Blansko /FOTOGALERIE/ – Ani druhé jarní vítězství fotbalistům Blanska z bláta nepomůže. Sestupový ortel blanenských fotbalistů je podepsán již několik kol, ale jejich aktuální forma dokládá, že tomu tak být nemuselo. V předposledním domácím utkání navázali na minulé vysoké vítězství nad Otrokovicemi těsnou výhrou 1:0 se Sigmou Olomouc B.

OBRAZEM: Den dětí navštívili Šmoulové i Křemílek s Vochomůrkou

Blansko – Všechny děti budou mít prvního června svátek. Dárek jim s předstihem už v sobotu připravilo Kulturní středisko města Blanska. V podobě Dětského dne, který ovládl odpoledne a večer prostory blanenského zámeckého parku.

Sběratel začínal s třemi budíky. Pak musel postavit budíkárnu

Kořenec – František Grufík z Kořence sbírá budíky. Nejstarší má z roku 1890. Jejich prohlídku si zájemci mohou domluvit v tamním muzeu. Sběratelovu chalupu lidé poznají podle vyvěšené vlajky, na které je budík.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies