Několik jich ale zůstalo uvězněno ve druhém patře budovy, odkud je museli zachraňovat hasiči.
Toto všechno se naštěstí odehrálo jen jako. Boskovičtí profesionální hasiči totiž s dalšími třemi dobrovolnými hasičskými jednotkami z okolí trénovali v rámci povinného taktického cvičení. „Toto zařízení jsme si vytypovali proto, abychom si vyzkoušeli evakuaci osob. Chtěli jsme také vyzkoušet dojezdové časy hasičských jednotek a spolupráci s krajským informačním střediskem,“ vysvětlil velitel požární stanice v Boskovicích Bohumír Dvořáček. Požár podle scénáře vznikl ve sborovně ve druhém patře. Ve škole v té době bylo asi sedmdesát žáků, patnáct učitelů a sedm provozních pracovníků. Většina stihla seběhnout po schodech na dvůr podle evakuačního plánu, ale deset žáků a dva učitele museli z druhého patra dostat hasiči. „Původně jsme pro evakuaci chtěli použít vysokozdvižnou plošinu. Ale protože je to zde špatně dostupné a jedná se o děti, z nichž jsou některé mentálně postižené, nechtěli jsme riskovat případný úraz. Vyvedli jsme je proto po schodech, dva, kteří se nadýchali zplodin, jsme vynesli na nosítkách,“ sdělil velitel zásahu Josef Vondál.
Hasiči cvičení využili i k tomu, aby děti seznámili se svou prací a technikou. „Bylo to dobrý, líbilo se mně to. Jen je škoda, že jsme si nemohli vyjet tou plošinou,“ sdělil dojmy čtrnáctiletý Michal Valenta.
Jako dobrou zkušenost pro žáky i učitele hodnotila cvičení ředitelka školy Jarmila Štůlová. „Děti mají různý stupeň mentálního postižení, takže musíme být připraveni na to, že v náročných situacích reagují jinak. Proto s nimi dvakrát do roka nacvičujeme evakuaci. Tato praktická zkušenost se ale mnohem více blížila realitě, když viděli techniku a neznámé lidi a museli se přizpůsobit povelům osob, na které nejsou zvyklé,“ řekla.