„Očipovat psa zbytečné určitě není. Tomu svému bych to ale neudělala. Dávat něco zvířeti pod kůži se mi nezamlouvá,“ vyjádřila své pocity Lenka Alexová z Letovic.
V Boskovicích však nosí čip velká většina psů. „Je to dobrá věc,“ prohlásila tamní místostarostka Jaromíra Vítková. Psi, kteří se zatoulají, se tak co nejdříve dostanou domů. „Jakmile měšští policisté chytí volně pobíhajícího psa, přiloží k němu čtečku a ihned zjistí adresu jeho majitele,“ vysvětlila Vítková, jak systém funguje. Díky tomu, že pes netráví čas v městském zařízení, se podle ní šetří boskovické peníze. Zato lidé za očipování svého mazlíčka zaplatí téměř pět set korun, přesto tuto službu využívají.
„Řádově jsme v Boskovicích očipovali asi tisíc psů,“ potvrdil Boris Nízner z boskovické veterinární ordinace. Čip se psům vpravuje injekční stříkačkou pod kůži z levé strany nad lopatkou. Podle Níznera zatím žádný pes kvůli čipování zdravotní problémy neměl, není tedy nebezpečné. „Jen je tam pravděpodobnost infekce. Ta je ale stejná jako u očkování,“ dodal Nízner.
V Blansku se radní přiklonili k běžné registraci psů na městském úřadě. „Někteří lidé by své psy nechali načipovat, jiní ne. Navíc v Blansku problém se zaběhnutými psy nemáme,“ sdělila blanenská starostka Jaroslava Králová. Blanenští pejsci tedy nachází útočiště v psím útulku.
Minulý týden neodsouhlasili čipování psů ani letovičtí radní. „Očipování jednoho psa by stálo jeho majitele čtyřista korun,“ vysvětlil starosta Radek Procházka. Zavedení této služby by znamenalo i zakoupit potřebné vybavení.