VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme najít nové trasy, kde se cyklisté nebudou potkávat s auty

Blansko - Jihomoravský kraj vloni v říjnu vydal brožuru nazvanou Cykloturistika jižní Moravy. Podle Petra Holečka z krajského úřadu jsou v ní jsou popsány jednotlivé mezinárodní trasy včetně nebezpečných úseků, po kterých musí cyklisté projet. Na Jantarové stezce, která protíná i území Blanenska, jsou tyto nebezpečné úseky čtyři.

23.4.2008
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Deník

Proč cyklisty na tyto nebezpečné úseky upozorňujete v brožuře? Je to z důvodu bezpečnosti?

Na tyto úseky skutečně upozorňujeme z důvodů bezpečnosti. Je ovšem třeba vidět rozdíl mezi pojmy cyklostezka a cyklotrasa. Cyklostezka je obvykle stavebně oddělená samostatná komunikace pro cyklisty, kde jsou nebezpečná místa výjimkou. Cyklotrasa je pouze způsob značení vhodné komunikace pro cyklisty. Mnohdy cyklotrasy vedou po silnicích, bohužel někdy i velmi frekventovaných. Pokud jsme zpracovali poměrně obsáhlý materiál o některých cyklotrasách, museli jsme nebezpečná místa a úseky uvést.

Jsou tyto úseky označeny i přímo na místě, dozvědí se o nich cyklisté?


Označení nebezpečného úseku vhodnou značkou pro cyklisty je zatím spíše výjimkou.

Existuje nějaký záměr kraje, že by se tyto úseky do budoucna nějak omezily?


Ano, Jihomoravský kraj nechal vypracovat studii, jejímž cílem je stanovit nové trasování mezinárodních cyklistických tras a jejich vybudování v podobě bezpečných cyklistických komunikací. V minulém roce byl zpracován a schválen dokument zaměřený na rozvoj cykloturistiky a cyklistické dopravy na území Jihomoravského kraje s vazbou na sousední kraje a příhraniční oblasti. Cílem tohoto programu je definování toho, co je na území Jihomoravského kraje hotovo a co je potřeba v oblasti rozvoje cyklistické dopravy a cykloturistiky ještě vytvořit.

Znamená to, že by mezinárodní stezky mohly vést jinudy, nebo by třeba na frekventovaných silnicích vznikly nějaké pruhy speciálně pro cyklisty?

Jednou z klíčových priorit je právě rozvoj páteřní sítě mezinárodních cyklokoridorů a koordinace rozvoje krajských cyklokoridorů. Jedná se tam zejména o možnost řešení minimálního styku s motorovou dopravou. Jihomoravský kraj na konci loňského roku zadal veřejnou zakázku na vytvoření vyhledávací studie mezinárodních cyklistických koridorů. Jejím cílem je najít optimální trasu vedení mezinárodního cyklokoridoru z hlediska bezpečnosti cyklisty, identifikace vlastnických vztahů, atraktivity krajiny, rozložení inženýrských sítí a dostupnosti poptávaných služeb. To se týká i Jantarové stezky.

Autor: Iva Šebková

23.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Jak bude vypadat ještě nenarozené dítě? Vědci pracují na ukazování budoucnosti

Sofie Ševčíková, 47 centimetrů, 2,39 kilogramu, 6. 8. 2017, Blansko, FN Brno
15

Novorozená miminka Blanenska 33. týdne 2017

Výpustek táhne. Jeskyni si už prohlédlo 200 tisíc turistů

Moravský kras /FOTOGALERIE/ - V jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku byli v pátek krátce před polednem jako na trní. Před vchodem postával televizní štáb a pracovníci Správy jeskyní Moravského krasu. S taškou plnou knih a pamětním listem. Vyhlíželi návštěvníka s pořadovým číslem 200 tisíc. A ten k Výpustku přijel při zpáteční cestě z dovolené ze Slovenska do Mladé Boleslavi. „Mám velkou radost. Po cestě z dovolené jsme se stavili za tátou a vyrazili si na výlet. A teď takové překvapení. Kdysi jsem byl v Punkevních jeskyních, ale to už je dávno. Podzemí mě zajímá stejně jako bývalé vojenské objekty. Do Výpustku jsem se chystal už delší dobu,“ usmíval se Jaroslav Kaše.

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Křetínku o víkendu rozčeří dračí lodě

Letovice – Svaly napjaté k prasknutí. Ruce s pádly zabírají na plné obrátky. Ve svižném rytmu bubeníka. Na přídi štíhlé lodi se šklebí rozeklaná dračí hlava. Už po sedmé rozčeří hladinu Křetínky dračí lodě. V pátek při tréninku. Bitva o vítězství vypukne v sobotu před devátou hodinou ráno. Jediné, co ještě pořadatelům dělá starosti, je počasí.

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení