VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černá Hora hledá, kde bude brát pitnou vodu

Černá Hora – Odkud budou od ledna příštího roku brát pitnou vodu, to nyní řeší Černohorští. Už si totiž podali žádost o vystoupení městyse ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. O tom, že to mají udělat, rozhodli tamní lidé loni v referendu. Nelíbila se jim vysoká cena vody dodávaná svazkem.

24.2.2015 5
SDÍLEJ:

Voliči loni v Černé Hoře rozhodli o vystoupení městyse ze Svazku vodovodů a kanalizací.Foto: DENÍK/Hynek Skoták

Písemnou žádost o vystoupení ze svazku už Černohorští odeslali. „Nyní čekáme na odpověď svazku, za jakých podmínek můžeme vystoupit," řekl starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.

Odkud jim poteče voda z kohoutků a kolik za ni Černohorští od příštího roku zaplatí, zatím vedení městyse neví. „Zřídili jsme výbor, jehož členové mají za úkol předložit zastupitelstvu městyse všechny možnosti, odkud může Černá Hora od ledna 2016 pitnou vodu odebírat. Výbor sestává ze členů iniciativy Naše voda, která byla od začátku pro vystoupení Černé Hory ze svazku kvůli vysoké ceně vody. Předpokládáme proto, že tento výbor předloží řešení, která budou pro obyvatele městyse co možná nejvýhodnější," řekl Měšťan s tím, že podklady s možnými řešeními výbor zastupitelstvu dodá do konce února. „Kdy o řešení dodávek vody zastupitelstvo rozhodne, to zatím říci nedokážu. Návrhy si budeme muset prostudovat a posoudit, který je nejlepší," uvedl starosta Černé Hory.

Pro městys znamená ukončení spolupráce se svazkem značný zásah do obecní pokladny. Musí například svazku vrátit prostředky, které investoval do jeho infrastruktury a také odkoupit vodoměry. „Předpokládáme, že to bude stát asi deset milionů korun. Jakým způsobem je budeme platit, o tom rozhodne zastupitelstvo, až budeme znát přesné podmínky," řekl Měšťan. Ten nevyloučil, že si na to městys vezme úvěr. „Nebudeme ale moci nic nového budovat, protože budeme muset úvěr splácet," upozornil starosta.

Předsednictvo svazku už se žádostí Černé Hory o vystoupení zabývalo. „Zadali jsme kanceláři svazku, aby vypracovala veškeré podklady s podmínkami, které bude muset městys splnit. Podmínky potom musí schválit valná hromada svazku, která zasedne v letních měsících. Po schválení je předložíme vedení Černé Hory," vysvětlil naplánovaný postup předseda svazku Jiří Charvát.

Podle něj bude důležitější než finanční vyrovnání technické zajištění oddělení Černé Hory od infrastruktury svazku. „Městys bude muset udělat přebírací místa vody, zajistit a odkoupit vodoměry a další náležitosti. To všechno bude v podkladech ošetřeno," řekl Charvát s tím, že na území Černé Hory jsou dva vrty s pitnou vodou. „Byly privatizovány, takže je vlastní svazek a provozuje je Vodárenská akciová společnost. Není tak pravděpodobné, že by po vystoupení Černé Hory některý z vrtů přešel do vlastnictví městyse," řekl Charvát. Nevyloučil však možnost, že by si Černohorští mohli vodu z tamních vrtů nadále od svazku kupovat.

Jedním z největších odběratelů vody v městysu je tamní pivovar. Na vystoupení obce ze svazku se však zatím nijak nepřipravuje. „Nemáme vlastní zdroj vody, takže nemáme jinou možnost než vodu odebírat ze stávajícího zdroje. Nezbývá nám než čekat, jak se situace vyvine, a přizpůsobit se potom aktuálním cenám vody," řekl výrobní ředitel Pivovaru Černá Hora Vlastimil Zedek.

Referendum, ve kterém Černohorští hlasovali o vystoupení městyse ze Svazku vodovodů a kanalizací, vyhlásila Černá Hora loni v říjnu. Části obyvatel se totiž nelíbí, že jako členové svazku platí tamní lidé 89,96 korun za metr krychlový vody. Hlasovat v referendu přišlo 57 procent voličů. Pro vystoupení se vyslovilo 52,54 procenta voličů. Výsledek referenda je tak pro radnici závazný.

Autor: Eva Ondráčková

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Možná poslední tropický víkend. Teploty vystoupají až na 34 stupňů

Ilustrační foto

Sbírka pro hluché dorazila i na Vyškovsko. Podvod, varuje policie

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Pohořelice – Kvokání slepic se už brzy přestane rozléhat v části chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích. Společnost zde slepice chová ve čtyřech halách, ve třech z nich ovšem ve středu veterináři našli bakterie salmonely. „Bude potřeba utratit pětašedesát tisíc nosnic. Firma vejce dodávala do řetězce Lidl. Nyní je stahuje z prodeje,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Hodonínsko – Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář. Z policejního šetření vyplývá, že k nehodě přispěla jeho riziková jízda. Kolize, které se účastnila ještě dvě osobní auta, se stala kolem šestnácté hodiny.

Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží

Adamov – Už téměř rok zuří spor mezi dvěma obyvateli Adamova a firmou, která v blízkosti jejich bydliště přestavuje chátrající budovu na bytový dům. Stěžovatelům vadí několik věcí. „Začalo to vysekáním stromů na pozemku, který sousedí s lesem. Kvůli tomu jsme s dalším obyvatelem města podali stížnost na inspekci životního prostředí. Také plánovanou přestavbu s námi nikdo nekonzultoval,“ vrací se na začátek autorka stížnosti a odvolání Glena Rauerová.

Moji první krev potřebovala maminka, vzpomíná dárce už 135 litrů krve

Boskovice - Někdo sportuje, jiný sbírá známky, další zachraňuje životy. „Koníčků mám hodně, ale na všechny už nestačím. Na darování krve však mám sil dost,“ říká Oldřich Grulich z Boskovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení