VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boskovice: jednání o ceně bytů váznou

Boskovice /UVNITŘ VYJÁDŘENÍ PETIČNÍHO VÝBORU/ – Jednání o prodeji městských bytů v třetí etapě privatizace v Boskovicích pokračují. Na čtvrtečním setkání se však nájemníci s vedením města na cenách bytů opět nedohodli.

4.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Foto: Deník

„Se zástupci nájemníků jsme se ve čtvrtek znovu potkali. Na ceně za byty jsme se ale ani tentokrát neshodli. Nájemníci sice oproti jejich původnímu návrhu zvýšili svoji nabídku ceny za metr čtvereční, ale ani to stále není cenová úroveň, na kterou bychom chtěli jít,“ informoval starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Šedesát bytů na Hybešově ulici a osm na Masarykově náměstí v Boskovicích nabídlo v třetí etapě privatizace bytů město Boskovice jejich nájemcům za cenu šest tisíc sto dvacet pět korun za metr čtvereční. Ta se však nájemníkům oproti předchozím etapám prodeje městských bytů zdála nespravedlivá a tak sepsali petici Za spravedlivou cenu. V ní uvedli, že městu zaplatí pouze jeden a půl násobek ceny z druhé etapy privatizace, tedy tři tisíce devět set korun za metr čtvereční. Tato suma však představovala slabé dvě třetiny částky, za kterou město byty chtělo prodat.

„Na posledním jednání nájemníci svoji nabídku zvýšili a oznámili, že už na další zvýšení jít nechtějí. Další schůzky v této chvíli nemá smysl domlouvat, na ceně se teď stejně zřejmě nedohodneme. Cenou bytů se bude znovu zabývat majetkový odbor městského úřadu v Boskovicích, pak až se dostane před radu města a zastupitelstvo,“ upřesnil starosta Boskovic s tím, že jestli by město bylo ochotno snížit požadovanou sumu a na kolik, prozrazovat zatím nechce.

Složitá jednání

Svoji představu o ceně v této chvíli tají také samotní nájemníci. „Jednání s městem nejsou jednoduchá, proto dokud neskončí, nechceme je komplikovat vyjádřením v médiích,“ vysvětlil člen petičního výbory Leopold Němec.

Podle informací realitních kanceláří na Blanensku je cena, za kterou Boskovice nájemníkům byty nabízí, hluboko pod tržní cenou. „V privatizaci bytů nájemníci obvykle získávají byty levně, i když kolikrát v nevyhovujícím stavu. Tržní cena bytů se na Blanensku pohybuje v závislosti na lokalitě a jejich stavu kolem dvaceti tisíc za metr čtvereční,“ přiblížil Martin Abrahámek z blanenské realitní kanceláře.

Právě špatným stavem bytů se vedle znevýhodnění vůči předchozím etapám privatizace nájemníci proti ceně navržené městem odvolávají. „Jedná se o čtyřicet let staré paneláky, kde se drolí podlahy, rozpadají bytová jádra, okna jsou v katastrofálním stavu, vodo a elektroinstalace jsou na konci životnosti a nesplňují současné normy. O privatizaci bytů jsme navíc usilovali již v druhé etapě privatizace v roce 2004. Tehdy to město odmítlo a tím jsme přišli o možnost odkoupení bytů za cenu dva tisíce šest set za metr čtvereční. S přihlédnutím k této skutečnosti je nynější cena, která představuje dvě stě třicet šest procent ceny předchozí, velmi nespravedlivá,“ hájí se v petici nájemníci.

Částku přes šest tisíc za metr čtvereční schválili vloni v prosinci pro třetí vlnu privatizace městských bytů boskovičtí zastupitelé. Tlaku nájemníků však zastupitelstvo na svém posledním zasedání ustoupilo a plánovanou třetí etapu privatizace bytů pozastavilo. Projednávaná suma se tak před zastupitelstvo dostane ke schválení znovu.

ČTĚTE TAKÉ: Proti ceně za byty protestují peticí

Dne 4.března 2011 se v Deníku.cz formou novinového článku Boskovice: jednání o ceně bytů váznou, dostaly k veřejnosti nepravdivé informace, které uvádíme na pravou míru. Citujeme z článku:
„Na posledním jednání nájemníci svoji nabídku zvýšili a oznámili, že už na další zvýšení jít nechtějí. Další schůzky v této chvíli nemá smysl domlouvat, na ceně se teď stejně zřejmě nedohodneme.“ Konec citátu

1) Na jednání jsme přišli s dvěma návrhy, s jejich písemným odůvodněním. Jeden návrh byl na 4239,- Kč za metr a druhý na 4262,- Kč za metr, proti původnímu 3900,- Kč za metr čtvereční.
2) ROZHODNĚ jsme neoznámili, ba ani nenaznačili, že na další zvýšení jít nechceme
3) NAOPAK, ještě v průběhu jednání jsme náš návrh skokově zvýšili na 5000,- Kč (navrhl ing. Huvar). To je o 1 100 korun víc než původně, je to 82% ceny navrhované úřadem a je to téměř dvojnásobek ceny z II. etapy privatizace.
4) Na tento návrh nebylo vůbec reagováno
5) Na otázku pana starosty, jaký máme cenový limit a zda ještě máme o privatizaci zájem ing. Huvar odpověděl, že zájem o privatizaci máme a cenový limit určen nebyl.
6) Na závěr jednání starosta J. Dohnálek konstatoval, že:
- tak jak očekával k dohodě nedošlo
- předané návrhy nájemníků předloží na zasedání RM 7.3.2011
- je přesvědčen, že k takovému snížení ceny nedojde (na 4262,- uvedených v předaném písemném materiálu)
- Rada města nový návrh ceny znovu zpracuje a předloží jej na zasedání zastupitelstva v dubnu 2011
7) Ostatní účelová vyjádření, uvedená v článku, nebudeme komentovat, včetně ilustračního fota hezkého, kompletně zrekonstruovaného paneláku.
8) Nepravdivá nebo neúplná prohlášení nás poškozují v očích veřejnosti a mohou ovlivnit rozhodování zastupitelstva i rady města

za petiční výbor
Leopold Němec a ing. Bořivoj Huvar

Autor: Vladěna Šebelová

4.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Václav Kolář biketrial

V prvním závodě jsem nervil, říká čtyřnásobný biketrialový mistr světa Kolář

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Jsou to dva měsíce, co vědci rysu ostrovidovi v Moravském krasu nasadili telemetrický obojek. Slibovali si od toho hlavně informace o jeho pohybu a každodenním životě. Sledování je zatím naplánované na rok. Už teď přineslo zajímavá zjištění.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Brno, jižní Morava – Stále řádí. I když nových pacientů nakažených žloutenkou typu A od minulého týdne nepřibylo, hygienici varují před velkým optimismem. Podle nich zatím nic nenaznačuje, že epidemie v Brně a okolí končí. 

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení